כלבים חכמים – 15 הכלבים החכמים ביותר

מהם גזעי הכלבים החכמים ביותר בעולם? בעמוד הבא תוכלו ללמוד על 15 גזעי הכלבים החכמים ביותר, כיצד מוגדרת אינטליגנציה לכלבים וטיפים לגידול. להלן המדריך המלא:

תוכן עניינים

כל אחד אשר מאמץ כלב מסוג מסוים, רוצה לדעת האם מדבור בכלב חכם. הרבה פעמים, דברים קטנים גורמים לו לחשוב שכן. למשל, אם הכלב יושב כשהוא מבקש ממנו או אם הכלב מקבל את פניו כשהוא מגיע הביתה, הולך לפינה שלו כשעושים לו תנועה עם יד, או מגיב בהתאם לכל פקודה או בקשה מסוימת.

למרות שאלו פעולות חיוניות וחשובות, הן לא בהכרח מגדירות כלבים חכמים. ישנה הגדרה ברורה מי כלב חכם ומי לא, ומה זה בדיוק. במאמר זה אנחנו נתייחס ל-15 כלבים שנחשבים "כלבים חכמים" על פי דעת מומחים וכן נסביר מי נחשב לכלב חכם והאם אפשר לאלף כלבים "לא חכמים".

כלבים חכמים - הרשימה המלאה:

ברשימה הבאה נציג רשימה של 15 הכלבים החכמים ביותר. אך לא כולם דומים, לא במראה, לא באופי ולא ביכולות שלהם לבטא את החוכמה שלהם.

אצל חלק מהכלבים, החוכמה שלהם נובעת מהיכולת לקלוט מהר מאוד בני אדם ולהגיב אליהם בהתאם, יש כלבים שיודעים לקלוט את הסיטואציה ולהגיב, לכן גם יהיה קל יותר לאלף אותם להיות כלבים בשירות גורמי ביטחון שונים או כלבי נחייה וכלבי טיפול. חלקם משמשים כלבי שמירה וצייד אצל בעליהם.

אצל אחרים, כפי שניתן לראות ברשימה, החוכמה באה לידי ביטוי בכך שהם מסוגלים ללמוד טריקים שונים. אלה לא דברים שאפשר לעשות בהם שימושים בסיטואציות "אמיתיות", כלומר ביום יום, אלא אם מבקשים מהם. למשל, כלב שיודע להחזיר כדור או לקפוץ מעל חישוק, לא בהכרח ידע לצוד, לשמור ובוודאי לא לרחרח במקום בו יש חשד לאחזקת סמים או חומר נפץ.

לכן, כפי שקיימים הבדלים בין כלבים חכמים לכלבים לא חכמים, כך קיימים הבדלים בין כלבים חכמים מסוג אחד לכלבים חכמים מסוג אחר.

להלן רשימה ותמונות של כלבים חכמים (ניתן ללחוץ על התמונה למידע נוסף):
בורדר קולי

בורדר קולי

כלב חכם אשר, רבים משווים את האינטליגנציה שלו לחכמה של ילד בן 4-5 (יחסית זה הרבה, שכן האינטליגנציה של רוב הכלבים שוות ערך לילדים בגיל צעיר יותר). הוא יודע ללמוד פקודות חדשות בצורה מאוד קלה, ותמיד רוצה ללמוד עוד.

פודל

פודל

בעיניי רבים הוא כלב מחמד סטנדרטי, אך מדובר בכלב מאוד חכם אשר יודע לקלוט מה מתרחש בסביבה ולהגיב בהתאם. כמו כן, הוא יודע לשחות ולשחזר צעדים וסיטואציות בהן הוא נכח. אפשר גם לאלף אותו לבצע פעולות שונות ומתוחכמות, כולל קפיצה מבעד חישוק

רועה גרמני

רועה גרמני

אחד הכלבים החכמים ביותר שיש, ולכן הוא גם אחד הפופולאריים שיש. משתמשים בו רבות לעבודת משטרה וצבא, וכן לשמירה על בתים. הוא יודע להגיב במהירות לכל מצב ולכל שינוי.

גולדן רטריבר

גולדן רטריבר

נחשב גם לאחד הכלבים היפים שיש וגם לאחד החכמים. לכן זה לא מפתיע שהוא נחשב לכלב מאוד פופולארי. כוחות הביטחון משתמשים בו לא מעט, וכן הוא משמש בתור כלב נחייה לעיוורים וכן עבור בעלי מוגבלויות שונות. מדובר בכלב פעיל מאוד, אשר מתמחה בענפי ספורט רבים.

דוברמן

דוברמן פינצ'ר

כלב חזק וחכם, אשר יודע לבצע פקודות שונות ומשמש לא פעם בתור כלב שמירה והגנה. חושב במהירות ופועלים בהתאם.

כלב רועים שלטי

כלב רועים שלטי

במבט ראשון, ייתכן והוא נראה כלב "מצועצע" גנדרן ומעט מרוחק. אך מדובר בכלב מאוד חכם, החוכמה באה לידי ביטוי בכך שהם עצמאי באופיו, יודע לבצע כל פקודה, ותמיד מוכן ללמוד דברים חדשים ולבצע אותם.

לברדור רטריבר

לברדור רטריבר

כלב עבודה איכותי, בפרט לצייד. נחשב לכלב חכם, אשר תמיד מוכן לרצות את הבעלים שלו. מאוד חברותי, ספורטיבי עד כדי כך שהוא מסוגל לקפוץ מסירה בשביל לצוד דגים.

פפילון

פפילון

כלב קטן עם מראה מעט מוזר, אשר ממבט ראשון נראה שהוא לא באמת שייך לרשימה של הכלבים החכמים, אך כשמכירים אותו לעומק, מגלים שהוא מאוד חכם, יכול ללמוד הרבה מאוד טריקים במהירות ותהליך האילוף איתו מאוד פשוט ונוח.

רוטוויילר

רוטווילר

במשך שנים שימשו כלבי רוטווילר בתור כלבי שמירה והגנה. יש להם יכולת תפיסה מהירה והם יודעים ללמוד טריקים בצורה מהירה ופשוטה.

וולש קורגי

וולש קורגי

אומנם הוא קטן מימדים, מה שאומר מבחינה פיזיולוגית שהמוח שלו קטן יותר, יחד עם זאת, הוא יודע ללמוד פעולות שונות ולחזור עליהן, הוא יודע לשחק משחקים שונים ולבצע עבודות פשוטות.

שנאוצר

שנאוצר ננסי

כלב קטן מימדים אשר יודע לצוד ולבצע פעולות שונות, אשר הופכות אותו לכלב שעדיף לגדל בחווה ולא דווקא בבית או בדירה בעיר. יש לו יכולת למידה מהירה והוא מאוד נהנה להתאמן.

ספרינגר ספניאל אנגלי

ספרינגר ספינאל אנגלי

כלב אשר מתמחה בעבודות צייד מאוד קשות במשך השנים, בין אם זה ביערות ובין אם זה בסירות ובמקומות אחרים. הוא מוכן ומאומן לבצע פעולות שונות בצורה מהירה ומדויקת.

טרוורן

טרוורן בלגי

במשך שנים רבות שימש בתור כלב שמירה וציד. ידע זה נשאר איתו והוא משמש אותו גם היום. הוא מתאים בעיקר עבור אנשים שחיים בחוות וכן לאנשים עם אורח חיים ספורטיבי. מדובר בלב שתמיד מוכן ללמוד פעולות חדשות.

כלב בקר אוסטרלי

כלב בקר אוסטרלי

כלב עם אינטליגנציה מאוד גבוהה, אשר זקוק לאתגרים ותעסוקה אל רק בשביל לשמור על מבנה הגוף האתלטי שלו, אלא גם בשביל לשמור על איזון נפשי. הוא יודע לקרוא היטב אנשים ולפעול בהתאם.

ג'ק ראסל טרייר

ג'ק ראסל טרייר

כלב קטן, חכם ואנרגטי מאוד. לבעליו לא יהיה קל לאלף אותו בגלל שהוא עקשן, אך ברגע שהוא מתחיל בתהליך ומתמיד בו, אז הסיכוי להצליח הוא מאוד גבוה. יש לו יכולות למידה איכותיות וכן יכולות ספורטיביות מוכחות.

מה זה כלב חכם, והאם ניתן לאלף כלבים לא חכמים?

אנחנו יודעים לאבחן היטב מי נחשב לאדם חכם. בדרך כלל, אנחנו תופסים אנשים עם ידע רב, יכולת ניתוח ולוגיקה, ואינטליגנציה רגשית גבוהה, כמי שנחשבים אנשים חכמים. אצל כלבים זה מעט שונה.

כלב חכם, הוא כלב שיודע לקלוט פקודות ולבצע אותן במהירות. ככל שהכלב יודע להפנים מהר יותר את הפקודות ולא צריך לחזור אחריהן, אז הוא ייחשב לכלב הרבה יותר חכם. יחד עם זאת, חשוב להדגיש, ישנם כלבים חכמים רבים שנחשבים מאוד עקשניים, ולכן יהיה קשה לגרום להם ללמוד. אך ברגע שמתגברים על העקשנות שלהם, אז מגלים שאין גבול ליכולת הלמידה שלהם ואפשר להגיע איתן לתוצאות איכותיות מאוד.

כלב חכם

כלב לא חכם, הוא חכם אשר אי אפשר ללמד אותו שום דבר. זה לא נובע מכך שהוא עקשן או עצלן, זה נובע מכך שאין לו את היכולת ללמוד פעולות וטריקים שונים. למשל, אם נלמד אותו לעשות משהו, הוא יעשה דבר הפוך לגמרי, ולא משנה כמה פעמים נחזור על הפקודה וננסה להסביר לו.

חשוב להדגיש, ישנם כלבים חכמים אשר אפשר ללמד אותם פקודות שונות לבד, וישנם כלבים שיש צורך להסתייע במאלפי כלבים מקצועיים לשם כך. אך זה לא אומר שהם אינם חכמים ואין להם יכולת למידה גבוהה.

טיפים ורעיונות לגידול כלבים חכמים

בחלק הבא, נציג בפניכם שישה טיפים שיכולים לעזור לכם בגידול גזעי כלבים חכמים:

טיפ ראשון – אילוף

אם אתם מחליטים לאמץ כלב חכם, תאלפו אותו. תנצלו את העובדה שהוא חכם ותלמדו אותו להתנהג בהתאם. האילוף צריך להתחיל בגיל צעיר ורצוי מאוד שיתבצע על ידי גורם מקצועי. האילוף יהיה נכון גם בשבילו וגם בשבילכם, כך תוכלו ליהנות ממנו יותר.

טיפ שני – תאתגרו אותו

כמו שבני אדם חכמים אוהבים שמאתגרים אותם, כך גם כלבים חכמים. ישנם סוגי כלבים חכמים אשר זקוקים לכך, הן לבריאות הנפש והן לבריאות הפיזית שלהם. האתגר צריך להיות מנטאלי וספורטיבי.

טיפ שלישי – תתאימו את הכלב ליכולות ולצרכים

אם מדובר בכלב חכם שיודע לשמור, תשתמשו בו לשם כך. אך אל תנסו להתאים לו דברים אחרים. זה לא יעזור לו וגם לא לכם.

טיפ רביעי – גם אם הכלב עקשן, תתמידו

חלק מהאופי של כלבים חכמים, הוא עקשנות, דעתנות ועצמאות. אם הם לא היו כאלה, הם לא היו חכמים. לכן, אל תוותרו עליהם. אם הכלב מגלה סימני עקשנות ועצמאות, תנסו, בצורה יפה ונכונה, בסוף זה יצליח.

טיפ חמישי – תשתמשו באנשי מקצוע

אימצתם כלב חכם? תשכרו מאלפים מקצועיים ותעבדו איתו. אל תעבדו איתו לבד. בעזרת אנשי מקצוע תוכלו ללמוד טריקים שונים ומעניינים. תרחיבו מאוד את האופקים שלו.

לסיכום: כלבים חכמים הם בעלי יכולות ייחודיות. אתם תגלו זאת מהר מאוד, ותהיו מופתעים עד כמה גבוהה יכולת הלמידה שלהם. למרות שהם לא יכולים לדבר, תגלו שהתקשורת איתם היא ייחודית, מרשימה והם תמיד מוכנים לציית לכל פקודה ולבצע מה שמבקשים מהם.

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן