כלבים מסוכנים

בשנת 2004, נקבעו תקנות שונות אשר מוכרות היום בתור "חוק הכלבים המסוכנים" מטרתו להגדיר אילו גזעים נחשבים לכלב מסוכנים, אלו הגבלות קיימות על ייבוא כלבים כאלה וכן על אחזקתם וגידולם.

מהם הכלבים המסוכנים לפי חוק ומה חשוב לדעת, הכל במדריך הבא:

תוכן עניינים

המטרה של חוק הכלבים הוא לראשונה להסדיר סוגיות רבות הקשורות לגידול כלבים וחלק ממטרות החוק היא למנוע מצב בו אנשים מגדלים גזעים שנחשבים מסוכנים, מבלי לדעת שהם כאלה ומבלי לדעת כיצד לגדל ולטפל אותם. כך ניתן למנוע מצב בו הכלבים יפגעו בהם או באחרים. מעבר לכך, המטרה של החוק היא גם למנוע מצב בו יהיה צורך להכניס כלבים מסוכנים להסגר או אפילו להמית אותם. ברגע שיודעים איך צריך לגדל ולטפל בהם, אז אפשר לחסוך הרבה מאוד אי נעימויות.

החוק נוצר בעקבות מקרים שונים בהם כלבים שלא הוגדרו כמסוכנים לפני כן, פגעו בבני אדם, בין אם זה בגלל אופיים ובין אם זה בגלל שהם לא חונכו וטופלו כמו שצריך.

כלבים מסוכנים – מה נחשב לכלב מסוכן?

בניגוד למה שאנשים רבים נוטים לחשוב, לא כל כלב שנובח הוא מסוכן, גם לא כלב שנראה מרתיע הוא אכן כזה. מרבית הכלבים הם ידידותיים, ממושמעים וניתן לגדל אותם בסביבת בני אדם בצורה רגילה, בלי מגבלות מיוחדות. כלבים אלו הם בדרך כלל כלבים חזקים שקשה להשתלט עליהם ועלולים לגרום נזק פיזי לבני אדם.

גזעי כלבים מוכנים מוגדרים כך על פי פרמטרים שונים:

רשימת 8 הגזעים המסוכנים לפי החוק בישראל

ישנם 8 גזעים אשר נחשבים למסוכנים על פי החוק בישראל:
רוטוויילר

רוטווילר

נחשב לכלב מסוכן לא רק בישראל, אלא גם במדינות שונות באירופה וכן במדינות מסוימות בארצות הברית. הוא אומנם אוהב בני אדם, אך גודלו הפיזי והתנהגותו בעבר, הכניסו אותו לרשימת הכלבים המסוכנים.

פיטבול

פיטבול

נחשב לכלב מסוכן, בעקבות מקרי מוות שונים בהם הוא היה מעורב במדינות שונות בעולם. זאת בגלל תוקפנות יתר ומבנה הלסתות שלו. יחד עם זאת, אם עובדים איתו נכון, הוא שומר על יחסים טובים על בעליו.

אמסטף

אמסטף

נכנס לרשימה בעקבות מקרים של תקיפה והריגה ברחבי העולם. התנהגות זו היא זכר לכך שבעבר היה מעורב בקרבות כלבים.

בול טרייר

בול טרייר

נחשב לכלב ממושמע, אך במדינות רבות ובפרט בישראל, הוא מוגדר כל מסוכן, בשל הסכנה מצידו כלפי בני אדם. בעבר הוא שימש לקרבות כלבים והוא יכול להיות תוקפני כלפי זרים.

סטפורדשייר בול טרייר

סטפורשייר בול טרייר

כלב מאוד חכם ואמיץ, אך גם חסר פחד אשר עבר תהליכי הרבייה לצורך לחימה בשוורים. יש לו לסתות מאוד חזקות שיכולות לגרום נזק משמעותי לבני אדם.

דוגו ארגנטינאי

דוגו ארגנטינאי

באופן כללי, הוא מהווה כלב שמירה, אך הוא מאוד תוקפני ודומיננטי. במדינות רבות הוא נחשב לכלב מסוכן בגלל הסכנה להתנהגות תוקפנית מצידו.

טוסה אינו

טוסה אינו יפני

בעבר שימש לקרבות כלבים, מאוד חזק ובעל מימדים גדולים מאוד. למרות שהוא כלב שקט שאיננו נובח בגלל מבנה הגוף וההתנהגות שלו, הוא נחשב לכלב מסוכן.

פילה ברזילירו

פילה ברזילירו

שימש בארצות הברית בתור כלב שמירה שתפקידו למנוע מעבדים לברוח. מאוד קשוח, מהיר וחזק. נכנס לרשימת הכלבים המסוכנים במדינות שונות בעולם, כולל בישראל.

כאמור, גם כלבים מגזעים אחרים אשר מעורבים עם כלבים מגזעים אלו, עלולים להיחשב כמסוכנים.

מה צריכים בעלי כלבים מגזעים מסוכניםלעשות על פי החוק?

חוק הכלבים המסוכנים מחייב את הבעלים שלהם לבצע שורה של פעולות על מנת שיוכלו לגדל אותו. חשוב להדגיש, החוק יוצר לא רק בעלות על הכלבים אלא גם על ייבואם ארצה.

על פי חוק כלבים מסוכנים, אלו המגבלות הקיימות:
גזעי כלבים מסוכנים

החוק קובע סנקציות של קנסות וכן מאסרים במידה ועוברים על אחד הסעיפים שציינו כאן.

מי שמחזיק ברשותו כלב מסוכן צריך לקחת בחשבון שהוא לא יוכל לבטח אותו, בניגוד למצב של כלבים אחרים, רגילים. זאת בעקבות תנאי הפוליסה הבסיסיים לביטוח חיות מחמד, אשר כלב מסוכנים אינם עומדים בהם. חברת ביטוח לא יכולה לקחת את הסיכון, שכן מדובר בכלב מסוכן שהיכולת הפגיעה שלו גבוהה לאין שיעור מאשר כלב רגיל.

לסיכום:

כלבים מסוכנים משמשים לצרכים שונים, בין אם זה לצורכי הגנה, שמירה, ביטחון ועוד. אך אינם מתאימים לגידול ביתי ובוודאי לא אצל כל אחד ולא עבור כל אחד. מי שרוצה בכל זאת לגדל כלב שמוגדר מסוכן, צריך לעשות זאת על פי החוק.

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן