בורדר קולי - מדריך הכלבים המלא

בורדר קולי

מקורו של גזע  כלב בורדר קולי הינו בגבול בין אנגליה לסקוטלנד ומכאן שמו (בורדר-גבול). זהו כלב רועים ונחשב ככלב עבודה.

להלן המדריך המלא על כלבי הבורדר קולי:

גובה

זכרים - 48-56 ס"מ נקבות - 46-53 ס"מ

תוחלת חיים

10-17 שנים

סוג

כלב רועים, כלב עבודה

משקל

זכרים: 14-20 ק"ג נקבות: 12-19 ק"ג

תוכן עניינים

תכונות גזע הבורדר קולי

הגזע מקורו מגזע הקולי והוא הוגדר כגזע עצמאי בשנת 1893. שמו של גזע זה, הוזכר בתחרות בשנת 1918 אבל רשמית נכנס לרשימת הגזעים בשנת 1946. רק בשנת 1976, הוא הוכר בהתאחדות הבריטית לכלבים ובשנת 1995, הוכר גזע זה גם בהתאחדות האמריקנית לכלבנים.

גזע בורדר קולי, הינו כלב בעל מבנה גוף בינוני. משקלם של כלבים אלה, נע בין 12-21 ק"ג וגובהם נע בין 44-55 ס"מ. אופיו של כלב מסוג בודר קולי, הינו אינטליגנטי, עקשן, נלהב אך רספונסיבי וכן, ערני מאוד. הזר שוקל בין  14-20 ק"ג והנקבה שוקלת 12-19 ק"ג. גובהו של הזכר הוא  48-56 ס"מ וגובהה של הנקבה הוא 46-53 ס"מ.

לבורדרים יש פרווה כפולה בכמה גוונים, כאשר הנפוץ בהם הוא שחור לבן. ניתן למצוא כלבים מסוג זה גם בגוונים של חום לבן ואפרפר. יש לציין כי גוון עיניהם אינו זהה לפעמים וניתן למצוא כלבים מסוג בורדר קולי כאשר עיניהם יכולים להיות בגוונים של חום עד כחול.

אופיו של הבורדר קולי ותנאים אידיאליים לגידולו

כאשר רוכשים גורי בורדר קולי, יש לדעת כי מדובר בכלב חכם מאוד ובעל אנרגיות בלתי נדלות. כלב זה זקוק להרבה מרחבים והוא חייב לרוץ ולשחק. זו הסיבה כי כלב זה, אינו מתאים לגידול בדירה, כי אם בחווה או בבית פרטי עם חצר גדולה. כלב זה, קשור ונאמן מאוד לבעליו והוא מצוין עם ילדים. ולכן הוא עשוי לפתח חרדת נטישה אם לא יזכה  לטיפול נכון ותשומת לב מרובה. כלב זה, זקוק לגירוים שכליים ופיזיים, הוא כלב עבודה וכלב משפחה מדהים, אך אינו מסתדר עם בעלי חיים קטנים.

גזע כלבים זה, פותח בהרים ובגבעות של סקוטלנד והוא כאמור שימש ככלב רועה צאן. כלב זה,נועד לעבוד ולרוץ למשך ימים ארוכים ולעסוק במשימות קשות. יש כאלה שיעידו, כי לצפות בכלב מסוג זה, כאשר הוא רועה את הכבשים היא חוויה מיוחדת במינה. הכלבים הללו, יכולים לרתק את הכבשים באמצעות מבטם ואפילו לכוון את תנועת הכבשים באופן מושלם. כלבים אלה ניחנים בתכונה נדירה, שהם יכולים לחזות מה בעליהם יבקש מהם.  כלבי נסוג בורר קולי, וחים מאוד לאילו והם תופסים מהר מאוד את תרגילי האילוף הרבה יותר מאשר שאר זני הכלבים.

רמת אינטליגנציה

בורדר קולי נחשב לאחד מגזעי הכלבים החכמים ביותר. על פי הערכות, אינטליגנציה של בורדר קולי משתווה לזו של ילד בן ארבע-חמש, בעוד שכלבים אחרים מגיעים לאינטליגנציה של ילדים בגיל שנה-שנתיים. קל מאוד לאלף אותו, שכן הוא יודע ללמוד פקודות בצורה מהירה ופשוטה ולבצע משימות שונות.

בעיות בריאות נפוצות בכלב מסוג בורדר קולי

הבורדר קולי, נוטה לסבול מבעיות בשלד, כמו למשל היפדיספלסיה של האגן ובעיות  במפרקים. בנוסף הוא עשוי להפוך לחירש, לסבול מבעיות בעיניים ולעיתים רחוקות מבעיות אפילפסיה ובעיות נוירולוגיות שונות. אם בעליו יחסוך ממנו בפעילות גופנית, כלב זה עשוי לפתח הפרעות התנהגותיות חמורות ולכן, מומלץ לתת לו לרוץ במשך לפחות 20 דקות. יש לספק לו את המזון האיכותי והמתאים לו בהתאם לצריכת האנרגיה הגבוהה שלו.

לסיכום

אם ברצונכם לרכוש כלב מגזע בורדר קולי, עליכם לקבל הוראות גידול של הכלב מהווטרינר, אשר ינחה אתכם, לבצע בו בדיקות תקופתיות, טיפולים וחיסונים ולדאוג בכל יום לפעילות הגופנית של  הכלב. סוג זה של כלבים, זקוק לתשומת לב מרבית. פרוותו של הכלב הינה עבה  וכפולה ויש לדאוג להבריש אותו לפחות פעמים בשבוע ולדאוג לטיפול נגד פרעושים וקרציות, במיוחד במזג האוויר החם בישראל. מנעו מהכלב לשהות בשמש ובחום לפחות בימי הקיץ ושמרו עליו  בבית אפילו ליד מזגן.

 
בורדר קולי

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן