לברדור רטריבר - מדריך הכלבים המלא

לברדור רטריבר

לברדור רטיבור הוא אחד הכלבים הנפוצים ביותר במדינות המערב. על פי נתונים שונים, הוא נחשב לכלב הנפוץ ביותר בצפון אמריקה, בריטניה, ישראל וכן במדינות מערביות נוספות.

 זאת הן בזכות העובדה שהוא משמש ככלב מחמד, לוויה, וכן בזכות שימושים שונים שניתן לבצע איתו, כגון נחייה לעיוורים, גישוש ואיתור, חילוץ וכן הוא משמש בתור כלב סיור עבור ארגוני ביטחון שונים.

לברדור רטריבר – המדריך המלא:

גובה

זכרים -56-63 ס"מ נקבות - 54-60 ס"מ

תוחלת חיים

10-16 שנים

סוג

כלבים גדולים, כלבי ציד, כלבים חכמים, כלבי נחיה

משקל

זכרים - 27-36 ק"ג נקבות - 25-32 ק"ג

תוכן עניינים

מקורו של כלב לברדור הוא מאי ניופאונדלנד (אי באוקיינוס האטלאנטי, סמוך לקנדה), משם הוא הובא לאנגליה במאה ה-18, ובתחילת המאה ה-20 הוא הגיע גם לארצות הברית. עם השנים, כאמור, הוא אולף להיות כלב נחייה, כלב חיפוש וחילוץ, גישוש ואיתור, וכן לצרכים אחרים.

מאפיינים של כלבי לברדור רטריבר

גובה:

זכרים: גובהו של לברדור ממין זכר הוא 56-63 ס"מ.

נקבות: גובהה של לברדור ממין נקבה הוא 54-60 ס"מ.

משקל:

זכרים: משקלו של לברדור ממין זכר הוא 27-36 ק"ג.

נקבות: משקלה של לברדור ממין נקבה הוא 25-32 ק"ג.

תוחלת חיים: 10 עד 16 שנה.

מבנה גוף: כלבי לברדור הם כלבים גדולים, כאשר הלברדור האנגלי מעט נמוך יותר מאשר הלברדור האמריקאי. יש להם מבנה גוף כבד ושרירים, גולגולת רחבה עם אוזניים גדולות, רגליים ארוכות ביחס לגוף והזנב שלהם ארוך, מה שמאפשר להם לשחות במים מאחר והוא שומר על גוף מאוזן.

פרווה: כלבי לברדור נהנים מפרווה קצרה אך מרשימה. הם מנשירים שיער פעמיים בשנה. ייתכן שינשירו שיער גם בתנאי אקלים מסוימים.

צבעי הפרווה הם: שחור, חום, לבן, בלונדיני, חום כהה (שוקולד). לרוב הם מגיעים בצבע אחיד כשהם יכולים ליהנות מנקודות צבע שונות בכפות הרגליים ובאזור החזה.

תכונות אופי:

כלב לברדור נחשב לכלב מאוד רגועים, ידידותיים לסביבה, חברותיים, לעיתים עד כדי רתיעה מצד אנשים שאינם מכירים אותם, מאחר והם נוטים לקפוץ בשמחה, מה שיכול לעורר פחד. לברדור שחור או לברדור חום וכן כאלה שמגיעים בצבעים אחרים, נחשבים לכלבים מאוד חכמים, אך יחד עם זאת, הם גם מאוד היפראקטיביים ולוקח זמן עד שהם מבשילים מבחינה נפשית.

טיפוח: מומלץ להבריש את שערו של הכלב פעמיים בשבוע, על מנת להתיר קשרים, ולקלח אותו מדי שלושה חודשים, בשביל לשמור על ההיגיינה שלו.

גידול: ניתן לגדל כלבי לברדור בדירה אך רצוי שיהיה להם שטח גדול למשחקים ופעילויות, מאחר והם כלבים מאוד אקטיביים. לכן מומלץ יותר לגדל אותם בבית פרטי. אפשר לגדל אותם עם ילדים, אך רצוי להשגיח עליהם, מאחר והם עלולים להזיק להם (ללא כוונה).

כלבי לברדור רטריבר רבים מתמודדים עם תופעה של חרדת נטישה. זה נובע מהתלות שלהם בבעלים וכן מטראומות ישנות אשר משאירות אצלם חותם למשך שנים רבות. החרדה מתבטאת בניסיונות בריחה, הרס, נביחות ויללות. הטיפול במקרה זה, יכול להתבצע על ידי תרגול ספציפי וכן על ידי שימוש בכדורים או אמצעים אחרים. רצוי להתייעץ עם איש מקצוע ולבצע את הטיפול בעזרתו ובליוויו.

מצב בריאותי

לברדור הוא כלב בריא וחזק, זו אחת הסיבות שנעשה בו שימוש לצרכים שונים. יחד עם זאת, עם הזמן הוא עלול להתמודד עם בעיות במפרקים, מחלות עיניים, וכן תופעות אחרות שיכולות להיווצר כתוצאה מפעילות יתר.

תזונה – כלבי לברדור נוטים להשמנת יתר, ולכן חשוב להקפיד על תזונה מסודרת ומידתית. חשוב לספק להם תזונה איכותית על מנת שיוכלו ליהנות ממרכיבים חיוניים עבורם.

פעילות גופנית –על מנת להימנע מהשמנת יתר יש להקפיד על פעילות גופנית של חצי שעה עד שעה, ארבע –חמש פעמים בשבוע. אפשר לקחת אותו להליכות ארוכות וכן לשחק בגינות כלבים. מומלץ לשים לב שיש במקום גבר גבוהה מאחר ויש לו יכולות לקפוץ לגובה והוא עלול לברוח. לברדור גם יודע לשחות והוא ישמח לעשות זאת בכל הזדמנות.

האם לברדורים נחשבים לכלבים חכמים?

גזע זה נחשב לכלב חכם מאוד אשר משמש ציידים ודייגים לצורך צייד, במקומות שונים שם הם פועלים. הוא כלב מאוד פעיל, מאוד ספורטיבי, אשר מסוגל ללמוד פקודות שונות ולחזור אליהן שוב ושוב. אינטליגנציה של לברדור רטריבר, מאפשרת לו לבצע משימות שונות ולעבוד קשה, כפי שהבעלים שלו מצפים ממנו.

אילוף כלבי לברדור רטריבר

מאחר וכלבי לברדור הם מאוד אקטיביים, יש צורך לאלף אותם. חשוב לעשות את זה מגיל צעיר, בשביל שלא יגרמו נזקים וידעו כיצד להתנהג בסביבת זרים או ילדים. בתחילה יש לאלף אותם לפקודות בסיסיות ובהמשך לדברים מורכבים יותר. האילוף צריך להיות אחיד והגיוני, אחרת הם לא יבצעו את הפקודה. התהליך צריך להיות מלווה בפידבקים חיוביים, כגון מילים יפות, חיבוקים וליטופים.

לסיכום – לא במקרה כלבי לברדור רטיבר פופולאריים מאוד, מדובר בגזע ייחודי שמשלב חוכמה, אומץ, חברותיות, ויופי ייחודי.

לברדור רטריבר

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן