סגנונות רכיבה על סוסים – סוגי רכיבה - מדריך הסוסים המלא

מי שמתבונן מהצד על רכיבת סוסים, עלול לחשוב שכל סוגי הרכיבה דומים, אין הבדלים מהותיים ביניהם, אם יש כאלה אז בעיניו הם יבואו לידי ביטוי בניואנסים קטנים. אך מי שמכיר את התחום יודע שקיימים הבדלים גדולים ומשמעותיים בין סגנונות רכיבה שונים.

מהם סגנונת הרכיבה על סוסים העיקריים ומה מהם נפוץ בישראל? להלן מרכז המידע המלא:

תוכן עניינים

מרבית האנשים מכירים את עולם הסוסים מרכיבת שטח במסגרת טיולים קבוצתיים, משפחתיים ואחרים. אך רוכבים מקצועיים, בוודאי כאלה שמתחרים בתחרויות בינלאומיות, כולל אולימפיאדות ואליפויות עולם בתחום, מתמחים בסגנונות רכיבה הרבה יותר מורכבים וקשים. ענף הרכיבה העולמי מתחלק למספר סגנונות רכיבה, חלקם מתבססים על נתונים פיזיים ועל הסיבולת של הסוס, אחרים מתבססים על אומנות ותרגילים יצירתיים, אשר מחייבים שיתוף פעולה עם הסוס ויכולת לאלף ולשלוט בו.

ענף הרכיבה העולמי

ב-1921 הוקמה פדרציית הרכיבה הבינלאומית. בתחילה היא כללה שמונה מדינות, כיום חברות בה למעלה מ-130 מדינות. הפדרציה אחראית על תחרויות רכיבה ומארגנת בין היתר אליפויות עולם ואליפויות בינלאומיות אחרות בתחום וכן היא אחראית על ענף הרכיבה באולימפיאדה. הפדרציה כתבה והפיצה את הקוד האתי אשר נועד להגן על הסוסים מפני התעללות והזנחה.

הפדרציה אחראית על מספר סוגי רכיבה, ביניהם וולטינג, ריינינג, רכיבה אומנותית ועוד. היא איננה מתעסקת במרוצי סוסים או משחקי פולו. 

סוגי רכיבה פופולאריים

רכיבה מערבית
כיבה אשר מבוססת על תנועתיות, מהירות, ושליטה. בעבר היה נהוג להשתמש בשיטה זו על מנת לשלוט על הבקר. כיום כאמור, היא משמשת רוכבים בתחרויות רכיבה. להבדיל מרכיבה אנגלית, ברכיבה מערבית משתמשים באוכף כבד ואוחזים במושכות ביד אחת.
וולטינג
סגנון רכיבה שכולל התעמלות וריקוד על גבו של הסוס. הרוכב צריך לבצע תרגילים קבועים לצד תרגילים שהוא המציא, בזמן שהסוס הולך או דוהר. מדובר בשיטה מאוד פופולארית אשר משתמשים בה לא רק לצורך רכיבה על סוסים בתחרויות אלא גם במסגרת רכיבה טיפולית.

ג'אוסטינג

ג'אוסטינג (הפלה ברומח) – סגנון רכיבה ייחודי, במהלכו הרוכבים משתמשים ברומח ואביזרים שונים תוך כדי התצוגה בזמן הרכיבה. במקרים רבים הרוכבים גם לבושים בבגדים מסורתיים מיוחדים.

כפי שניתן לראות, קיים מגוון של סגנונות רכיבה על סוסים, כאשר לכל אחד מהם מטרה שונה וסוג התמחות ייחודית של הרוכב אשר מתעסק בכך.

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים
דילוג לתוכן