כלב רועים שלטי - מדריך הכלבים המלא

כלב רועים שלטי

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים מסוג שלטי – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב רועים שלטי – המדריך המלא:

גובה

35-36.5 ס"מ

תוחלת חיים

14-16 שנים

סוג

כלבי רועים

משקל

7-12 ק"ג

תוכן עניינים

שלטי הוא כלב רועים אשר מקורו באיי שטלנד, מכאן לקוח שמו, אשר נמצאים צפונה לסקוטלנד. במקור הוא נועד להבריח כבשים, ועם הזמן הוא זווג עם כלבים נוספים, כולל קולי גס שיער, ועל כן הוא נהנה היום מתכונות משותפות ומצבעים מגוונים.

הגזע שלטי מוכר בתרבות במערבית, מאחר והזיווג שלו עם קולי גס-שיער הביא לעולם את הכלבה אשר כיכבה בסרט האהוב, "לאסי". עד היום, שמונים שנה אחרי צאת הסרט, משפחות רבות מבקשות לאמץ כלב שלטי בזכות הסרט.

מאפיינים של כלבי שלטי

גובה

גובה של כלב ממין זכר –  36.5 ס"מ

גובה כלבה ממין נקבה – 35 ס"מ

משקל

משקל 7-10 ק"ג

תוחלת חיים: 14-16 שנים

מבנה גוף: כלבי אלו הם כלבים קטנים, יש להם מבנה גוף חזק ושרירי, רגליים קצרות, פנים מחודדות, והאוזניים שלהם מקופלות פנימה. יש להם מבט מלא חמלה, דאגה ואהבה.

פרווה: כלב רועה שלטי נהנה מפרווה ארוכה, כפולה, כאשר החלק העליון הוא ארוך ומגן עליהם מפני מזג אוויר קר, והפרווה התחתונה עבה וצפופה, שומרת על חום גופו.

צבעי פרווה: כלבים אלו נהנים מצבעי פרווה ייחודים. אפור-כחול, שחור-לבן-חום, חום-שחור, ועוד. השילוב נוצר כתוצאה מערבוב בין גזעים שונים.

תכונות אופי

כלב שלטי נחשב לאחד הכלבים החכמים ביותר שיש בקרב כלבים קטנים. הוא יודע לזהות את מצב רוחו של בעליו ויודע כיצד לתקשר איתו בצורה טובה. הוא נחשב לכלב רגיש מאוד, צייתן, מלא באהבה, מאופק וסבלני, אך יחד עם זאת יש לו הרבה אנרגיה והוא עלול לנשוך בקרסוליים, זכר לימים בהם שימש בתפקיד רועה.

יש בהם חשש מפני זרים והם נוהגים לשמור מהם מרחק, זה מאפשר להיות כלבי שמירה איכותיים. מצד שני, חשוב להעביר אותם תהליך חיברות מגיל צעיר על מנת שידעו איך להתייחס לכלבים ואנשים זרים. יש לקחת בחשבון שהם נובחים לא מעט, אך אפשר לאלף אותם להיות כלבים שקטים.

גידול: ניתן לגדל כלבי שלטי בדירה ובבית עם חצר, ניתן לגדל אותם עם ילדים קטנים וגדולים, אך צריך לשים לב שהילדים לא יציקו להם, מאחר ומדובר בגזע קטן הם עלולים להיפגע מכך.

מצב בריאותי של כלב רועה שלטי

כלבי שלטי מתמודדים עם מספר בעיות בריאותיות שונות. פגיעה ברשתית העין אשר עלולה להוביל לעיוורון, פגיעה במפרק הירך, אפילפסיה, בעיות בעור, בעיות בבלוטת התריס ועוד. מדובר על בעיות תורשתיות שניתן לשלול אותן באמצעות בדיקות שונות.

טיפוח: מאחר וכלבי שלטי נהנים מפרווה ארוכה ומפוארת, יש לסרק אותם פעם בשבועיים, חשוב לקלח אותם מעת לעת וכן לחפוף את הפרווה בעונות הנשירה.

תזונה: חשוב להקפיד על תזונה בריאה ואיכותית, על מנת לשמור על איכות הפרווה ועל בריאותם.

פעילות גופנית: לכלב Sheltie, כפי שציינו, יש הרבה מאוד אנרגיה ורצוי מאוד לעזור לו לפרוק אותה. הוא מאוד אוהב פעילויות, משחקים, אתגרים פיזיים וביניהם לרדוף אחרי כל דבר שאפשר. ריצה בשטח פתוח היא דבר שהוא ייהנה ממנה מאוד.

רמת אינטליגנציה

אף על פי שמדובר בכלב שקט ואפילו מעט מרוחק, הרי שמדובר בכלב המפורסם בחוכמתו הגבוהה, מוכן תמיד לבצע כל מה שמבקש ממנו בעליו, ומסוגל ללמוד בקלות ובמהירות טריקים ופקודות שונות. האינטליגנציה של רועים שלטי היא מאוד גבוהה, והוא יכול לשמש ככלב ביתי וניתן לגדל אותו בצורה בטוחה ונוחה, ללא חשש שיגרום לנזק לרכוש או לאנשים.

אילוף

כלבי שלטי, כאמור, הם כלבים מאוד חכמים, לכן ניתן לאלף אותם בקלות רבה. יחד עם זאת, יש להם אינסטינקט להיות חופשיים ומשוחררים. לכן, בזמן האילוף צריך לעבוד איתם על זה וכמו שציינו, גם על תהליכי חיברות וכן, שיהיו יותר שקטים. האילוף צריך להתחיל מגיל צעיר, והוא יכול להצליח מאחר וכלבי שלטי מאוד רוצים לציית ולהקשיב לבעליהם.

סיכום:

כלבי שלטי, הם כלבים חכמים, יפים, ידידותיים. הם יכולים להיות מתנה נהדרת לכל בית!

כלב רועים שלטי

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן