דוגו ארגנטינו - מדריך הכלבים המלא

דוגו ארגנטינאי

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים מסוג דוגו ארגנטינו – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב דוגו ארגנטינו – המדריך המלא:

גובה

זכרים - 60-68 ס"מ נקבות - 57-65 ס"מ

תוחלת חיים

10-12 שנים

סוג

כלבים מסוכנים

משקל

זכרים - 40-45 ק"ג נקבות - 30-40 ק"ג

תוכן עניינים

דוגו ארגנטינו, Dogo Argentino, נחשב לכלב הלאומי של ארגנטינה ומכאן גם שמו. מדובר בתערובת של 10 גזעים שונים, אשר נוצר על ידי האחים מרטינז, דוקטורים במקצועם, בשנת 1920, על מנת שישמש להם כלב ציד להתמודדות עם חזירי בר, יגוארים, פומות וחיות אחרות. לימים הוא גם נטל חלק בקרבות כלבים. כיום הוא משמש בין היתר, ככלב משטרה.

מאפיינים של דוגו ארגנטינו

גובה:

גובה ממוצע של דוגו ארגנטינו זכר הוא 60-68 ס"מ

גובה ממוצע של הנקבה הוא 57-65 ס"מ

משקל

משקל ממוצע של זכר הוא 40-45 ק"ג

משקל ממוצע של נקבה הוא 30-40 ק"ג

תוחלת חיים: 10-12 שנים

מבנה גוף של דוגו ארגנטינו

לכלב דוגו ארגנטינו יש גוף שרירי, ראש מרובע ולסתות עוצמתיות ואימתניות. הוא בעל עיניים חומות,  יש לו גב וירכיים חזקים, וכפלי עור במקומות שונים בגוף.

פרווה: פרווה קצרה ודקה

צבעי פרווה: לבנה, אך ייתכן ויופיעו בה כתמים בצבעים שונים.

תכונות אופי של דוגו ארגנטינו

כלב דוגו ארגנטינו הוא מאוד טריטוריאלי. הוא לא יסכים לקבל שזרים יפלשו לטריטוריה שלו, לא כלבים ולא בני אדם. הוא איננו מתגרה ואיננו תוקף ללא סיבה, אך הוא יודע כיצד להגן ולשמור, ויש לו יכולת הסתגלות מאוד גבוהה לתנאים שונים.

מדובר בכלב מאוד אמיץ וסקרן, ולמרות שהוא נחשב לכלב אגרסיבי, הוא יכול להיות מאוד סבלני ובעל מזג נוח כלפי בני משפחתו. הוא מאוד אוהב לשחק ויודע איך להחזיר אהבה כלפי אנשים שמעניקים לו אותה.

גידול: כלב דוגו זקוק לפעילות גופנית ולכן מוטב לגדל אותו בבית עם חצר ולא בדירה. עדיף לגדל אותו עם ילדים גדולים ולא עם ילדים קטנים, על מנת שלא יתקוף אותם. יחד עם זאת, אם מאלפים אותו מגיל צעיר ומלמדים אותו כיצד להתנהג בצורה ממושמעת, אז אין בעיה לגדל אותו גם עם ילדים קטנים.

מצב בריאותי של דוגו ארגנטינו

כלב ארגנטינאי מסוג דוגו ארגנטינו עלול להתמודד עם בעיות שמיעה, ראייה, מחלות עור וכן רגישות בקיבה. הוא רגיש לשמש, ויש להתחשב בכך כשמוציאים אותו לטיול ארוך. מצד שני, הוא בעל ריאות גדולות מאוד, סיבולת גבוהה ויכול לרוץ מרחקים ארוכים ללא שום בעיה.

טיפוח: הפרווה של דוגו ארגנטינו היא קצרה, כאמור, ולכן אין צורך לעבוד קשה על הטיפוח שלו מבחינת הברשה. מנגד, הוא מתמודד לא פעם עם פצעי עור שונים, וחשוב לשים לב לכך. יש להקפיד על טיפול שיניים, עיניים ואוזניים.

תזונה: חשוב לספק לו אוכל בריא ואיכותי, פעמיים ביום. יש לזכור שהוא מוציא הרבה מאוד אנרגיה ולכן הוא לא יכול להסתפק באוכל שאינו מכיל מרכיבים חיוניים עבורו.

פעילות גופנית: כפי שציינו כלב דוגו דה ארגנטינו זקוק לפעילות גופנית רחבה כל יום. מעל לחצי שעה של טיול בשטח הפתוח כל יום. אפשר לקחת אותו להליכות וריצות ארוכות, הוא יצליח להתמודד עם זה וגם ייהנה מכך. כאשר לוקחים אותו לפעילות גופנית, חשוב להקפיד שיהיה קשור על פי הכללים וכן יש להקפיד לא להוציא אותו לטיולים ארוכים מדי בשעות החמות. יש לשים לב שלא נגרמים לו פצעים או דברים אחרים בעור.

דוגו ארגנטינו – הסיכון של הכלב

דוגו ארגנטינו נחשב לכלב מסוכן. הוא נמצא ברשימת הכלבים המסוכנים לפי חוק הכלבים, לא רק בישראל אלא גם במדינות נוספות בעולם, כולל בריטניה, אוסטרליה, איסלנד וניו זילנד. בכל אחת מהמדינות הנ"ל, הוא מורחק ואסור לייבא אותו. הסכנה ממנו נובעת עקב הלסתות העוצמתיות והחזקות שלו.

מאחר והוא מגודר כלב מסוכן, אז אי אפשר לבטח אותו בביטוח צד ג' לכלבים, שכן חברות הביטוח לא יכולות לקחת את הסיכון בכך. יש להתחשב בכך, ולקחת את זה בחשבון אם רוצים לאמץ כלב מסוג זה. בכלל חשוב לקחת חשבון את ההשלכות של אימוץ כלב מסוכן כמו דוגו ארגנטינו.

אילוף דוגו ארגנטינו

חשוב מאוד לאלף כלב דוגו, אחרת הוא עלול להיות מאוד תוקפני ואגרסיבי, מה שיכול להשפיע באופן קשה עליו ועל הסביבה. האילוף חייב להתבצע מגיל צעיר, זאת על מנת שילמד כיצד לחיות עם אנשים, כלבים וחיות אחרות בסביבתו, בצורה שלווה ונעימה. דרך האילוף הוא ילמד להיות יותר שיתופי ופחות טריטוריאלי.

האילוף יכול לעזור לו להיחשף לדברים שונים, וללמד אותו להיות כלב סבלני יותר. לכן גם חשוב שהאילוף יתבצע על ידי גורם מקצועי שמתמחה בתחום בכלל ובפרט בעבודה עם כלבים מסוג זה.

צריך לזכור, מדובר בכלב שמוגדר מסוכן ולכן דרך האילוף שלו מאוד חשובה בשביל לאפשר לו ליהנות ממנו ולהפחית את רמת הסיכון בסביבה.

סיכום: זה לא קל לגדל כלבי דוגו ארגנטינו, בגלל האופי שלהם והעובדה שהם דורשים צורת טיפול וגידול מסוימת עקב היותם כלבים מסוכנים. אך מי שבוחר לאמץ כלב דוגו ומגדל אותו כראוי, נהנה מכלב חכם, סקרן, ידידותי ונאמן.

כלב דוגו דה ארגנטינו

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן