פיטבול – אמריקן פיטבול טרייר - מדריך הכלבים המלא

פיטבול

פיטבול, או בשמו המלא אמריקן פיטבול טרייר, הוא גזע שהוכשר במשך השנים להיות לוחם במלחמות כלבים. אך עם השנים, החלו להכשיר אותו להיות כלב ליווי ומחמד. זהו כלב משפחה מקסים שמי שברגע שיקבל אהבה הוא יחזיר לכם שבעתיים! כתבנו לכם מדריך – אמריקן פיטבול טרייר – כל מה צריך להכיר:

גובה

זכרים - 46-60 ס"מ נקבות - 43-55 ס"מ

תוחלת חיים

8-15 שנים

סוג

שמירה, כלב ביתי

משקל

זכרים - 16-30 ק"ג נקבות - 14-30 ק"ג

תוכן עניינים

מקורותיהם של כלבי פיטבול, בתהליך הרבעה בין בולדוג לטרייר. זה החל באיים הבריטיים ומשם הוא הגיע אל מקומות אחרים בעולם, כולל ארצות הברית. במאה ה-19 הוא עוד שימש ככלב במלחמות מול פרים, אחרי שהן הוצאו מחוץ לחוק, החלו להשתמש בו בקרבות כלבים. לאחר מכן הוא הפך להיות כלב משפחתי.

מאפיינים של פיטבול טרייר

גובה:

זכר- גובה של פיטבול ממין זכר הוא 46-60 ס"מ

נקבה – גובה של פיטבול ממין נקבה הוא 43-55 ס"מ

משקל:

זכר – משקל פיטבול זכר הוא 16-30 ק"ג

נקבה – משקל של פיטבול נקבה הוא 14-30 ק"ג

תוחלת חיים: 8-15 שנה. מדובר על תוחלת חיים נמוכה ביחס לכלבים אחרים.

מבנה גוף:

לפיטבול יש מסת שרירים גבוהה עם מעט שומן באופן יחסי. מבנה הגוף שלו כולל ראש גדול ולסת רחבה עם נעילה משמעותית ועוצמתית (שווה למאות קילוגרמים). הנעילה שלו מאוד מסוכנת ולכן מוטב לא לנסות לקחת ממנו דברים מהפה בכוח.

פרווה:

כלבי פיטבול נהנים מפרווה קצרה ודקה, לכן הוא גם לא מנשיר הרבה שיער.

צבעי פרווה: אפשר למצוא כלבי פיטבול טרייר בכל הצבעים, אין צבע אחיד ספציפי לפרווה שלהם.

טיפוח – כלבי פיטבול נוהגים לשחק הרבה בבוץ, מה שגורם להם להתלכלך לעיתים קרובות. לכן רצוי לנקות אותם לעיתים קרובות, כולל באוזניים, עיניים, ציפורניים וכן שיניים.

תכונות אופי:

בעיקרון, כלבי פיטבול הם מאוד חברותיים הן לסביבה הקרובה (כולל ילדים) והן לזרים, סקרנים, חכמים ובעלי אופי יציב. מאחר ובמשך שנים הם אומנו לקרבות, הרי שהם מאוד עקשניים, לא נסוגים, ולעיתים קרובות משתמשים בתכונות הצייד שלהם, הן כלפי כלבים אחרים והן כלפי חיות אחרות.

יחד עם זאת, הם נחשבים לכלבים דומיננטיים מסוכנים בגלל שבעבר הם אומנו להיות כלבי קרבות. התכונות ההתקפיות שלהם נשארו מוטעמות אצלם, גם בגלל תהליכי רבייה לא נכונים. לכן ההמלצה היא לאמץ או לקנות כלב פיטבול אך ורק מבתי גידול מוכרים, מקצועיים ואמיניים.

גידול – הם יכולים לגדול בבית פרטי או בדירה, אין שום בעיה שיהיו עם ילדים אך צריך ללמד אותם כיצד לגשת ולשחק עם הכלב וכן רצוי לאלף את הכלב לפני כן. כלבי פיטבול אמריקאי הם כלבים מאוד מגוננים, אז אפשר להיעזר בתור כלבי שמירה.

מצב בריאותי

פיטבול נחשב לכלב בריא, כאשר הבעיה היחידה איתה הוא מתמודד זו דספלסיה של מפרק הירך. ניתן לגלות בעיה זו באמצעות צילום רנטגן סטנדרטי.

פעילות גופנית

פיטבול רז נאוז או אחרים, זקוקים לזמן ממושך של פעילות גופנית. זאת על מנת להוציא את האנרגיות שיש להם, אחרת הם עלולים להרוס את הבית. חשוב לקחת אותם לטיולים ארוכים, לתת להם לשחק, אפשר לשלב משחקים עם בני המשפחה (משיכת חבל, זריקת חפצים וכדומה), לתת להם להתגלגל בבוץ, חול או בכל מקום אחר שנוח להם.

אסור להסתובב עם פיטבול ללא השגחה וללא רצועה. יש להקפיד על כך, מאחר ומדובר בכלב שנחשב מסוכן, ואם הרשויות ימצאו אותו בצורה כזו, הם עלולים לקחת ולהכניס אותו להסגר.

תזונה – לפיטבול יש מסת שריר גבוהה, אז חשוב להקפיד על מזון שכולל אחוז חלבון גבוה. יש לספק להם מזון יבש פעמיים ביום.

מה ההבדל בין פיטבול רד נאז ופיטבול בלק נאוז

כל מי שמעוניין לאמץ כלב פיטבול, יכול למצוא דגמים שונים של גזע זה. בין היתר, ניתן למצוא פיטבול רד נאוז ופיטבול בלק נאוז.

ההבדלים ביניהם באים לידי ביטוי במבנה, שכן רז נאוז הוא יותר גבוה ופחות שרירי, וכן יש לו אף בצבע אדום, בעוד שבלאק נאוז הוא נמוך יותר אך יש לו יותר שרירים. מעבר לכך, רד נאוז במקור נועד לעבודה, בעוד שבלאק נאוז נועד יותר לתחרויות.

בעבר, ההבדלים משמעותיים, אך כיום כשאין פיקוח על תהליך ההרבעות ודגמים שונים מתערבבים, הרי שגם מאפיין זה של זיהוי דהה עם הזמן ונעלם. למעשה, החל משנות התשעים יש פחות ופחות השפעה להבדלים, מאחר וקשה למצוא פיטבולים שאינם מעורבבים בגזעים אחרים. ישנם הסבורים שקיימים הבדלים גם בהתנהגות, אך זה לא מדויק, שניהם חברותיים באותה מידה.

חשוב לציין, בדומה לפיטבולים מסוגים אחרים, הרי שגם במקרה של פיטבול בלאק נאוז או פיטבול רד נאוז, יש להקפיד על טיפול הולם ואילוף נכון, אחרת הכלבים עלולים לגדול ולהיות מסוכנים לסביבה. יש לטפל ולגדל אותם בהתאם לחוק ובהתאם לתנאי הסביבה, זאת על מנת שלא יגרמו נזק לסביבה ולא יפגעו באיש, בין אם מדובר בזרים ובין אם מדובר בבני משפחה.

הסיכון בגידול של פיטבולים

פיטבול נחשב לכלב מסוכן, בגלל שבמשך עשור (מאמצע העשור הראשון של שנות האלפיים עד העשור לאחר מכן), מיוחסים לו למעלה מ-200 מקרי מוות. על כן הוא נכלל ברשימת הכלבים המסוכנים, אסור לייבא, להרבות ולסחור בו.

מי שבוחר לגדל כלב זה, צריך לדעת שחברות הביטוח לא מבטחות פיטבולים בגלל הסכנה שטמונה בהם.

אילוף כלבי פיטבול

תהליך האילוף הוא מאוד חשוב ויש להתחיל אותו כבר בגיל צעיר. מאחר ומדובר בכלב דומיננטי, אם לא מאלפים אותו הוא עלול לא לדעת את הגבולות שלו. תהליך האילוף הוא קל, שכן מדובר בכלב נאמן שחשוב לו לעשות מה שהבעלים פוקד עליו.

האילוף צריך להתבצע באופן תקיף ועקבי, אך יש להימנע מענישה גופנית ולהסתפק בפידבקים. צריך לזכור, מדובר בכלב חכם, ולכן הוא ינסה להתחמק מהתהליך, אז יש להתעקש איתו עליו.

סיכום:

למרות תדמיתו בתור כלב מסוכן ואלים, הרי שפיטבול הוא כלב מאוד ידידותי, מאוד אהוב ונאמן. בעזרת אילוף נכון והתנהלות חכמה, אפשר ליהנות מכלב שישמש חבר טוב לבני המשפחה, וכן ידע להגן ולשמור עליהם מפני זרים, בבית או בכל מקום אחר.

אמריקן פיטבול טרייר

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן