איוונטינג – eventing - מדריך הסוסים המלא

בענף רכיבה על סוסים, אנחנו מכירים שורה של סוגים וסגנונות שונים של תחרויות רכיבה אשר בוחנים אלמנטים שונים ביכולותיו של הרוכב ושל הסוס. אחד מאותם סגנונות הוא איוונטינג. סגנון תחרות נפוץ בלא מעט מדינות בעולם, כולל במשחקים האולימפיים.

מה זו רכיבת איוונטינג? כמה היא נפוצה בישראל? הכל בשורות הבאות:

תוכן עניינים

איוונטינג (Eventing) היא תחרות רכיבה שנמשכת מספר ימים וכוללת שילוב של רכיבת דרסאז', קפיצות וקרוס קאנטרי. במידה והתחרות נמשכת פחות זמן, אז מוותרים על אחד הסגנונות ומסתפקים בשני האחרים. למעשה איוונטינג הוא כמין טריאתלון של סוסים.

איוונטינג בעולם

מדובר על תחרות מאוד מקובלת ברחבי העולם, היא נפוצה מאוד בארה"ב, אוסטרליה, קנדה, אירלנד ובמדינות רבות אחרות. החל משנת 1912 היא גם נערכת במסגרת המשחקים האולימפיים.

קטגוריות וסוגים:

תחרות אינווטינג, כאמור, כוללת 2-3 סגנונות רכיבה בהם הרוכב צריך להתמחות ולעבוד עם הסוס שלו.

השלב הראשון היא הליכת דרסאז', תנועות המבוצעות בזירה סגורה, כאשר השופט וחן את שיתוף הפעולה בין הרוכב לסוס. יש להביא את הסוס לעבודה להציג גמישות, איזון, קצב וכל זה בצורה בטוחה ומדויקת. התנועות מקבלות ציון מאפס עד עשר, כאשר הרוכב נבחן על התנועות הנכונות והלא נכונות שהוא מבצע.

השלב השני הוא קרוס קאנטרי (מכשולים), קפיצות מעל מכשולים מסוגים שונים. התחרות כולל עד 20 גדרות ומכשולים המורכבים מחומרים שונים ומעליהם צריך לקפוץ בצורה בטוחה ומלאה. אסור לסוס לפגוע במכשול או לסרב לקפוץ. אם הוא עושה זאת, הרוכב יקבל ציון שלילי ועלול אף להיפסל. על מנת שהסוס יוכל לבצע את התרגילים השונים, עליו להיות חזק, בכושר גופני ולסמוך על הרוכב.

השלב השלישי הן קפיצות ראווה. קפיצות שמתבצעות מעל מכשולים מסוימים, כאשר להבדיל מהקרוס קאנטרי, כן לוקחים בחשבון גם את מוטיב הזמן. יש לבצע את הקפיצות בזמן מדוד. הסוס נבחן על היכולת שלו לבצע את הקפיצות בצורה חלקה, מלאה, מבלי ליפול ומבלי לסרב. על מנת שזה יתבצע כמו שצריך, הרי שהסוס צריך להיות גמיש, אתלטי ובכושר גופני טוב.

תמונות של רכיבת איוונטינג:

איוונטינג בישראל

מאחר וענף הרכיבה בישראל עדיין בחיתוליו, לא נערכים הרבה תחרויות איוונטינג, יחד עם זאת אנחנו כאן יכולים התפתחות בנושא ולאט לאט יש יותר ויותר רוכבים שנכנסים גם לתחום זה. זה כמובן מחייב חוות סוסים עם אמצעים מתאימים לכך.

סיכום

מדובר על תחרות מאוד מושקעת, לא פשוטה, לא עבור הרוכב ובוודאי שלא עבור הסוס. זו אחת הסיבות שהיא נמשכת יותר מיום אחד ולעיתים גם נערכת במשך שבוע ימים.

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים
דילוג לתוכן