רכיבת פולו - מדריך הסוסים המלא

פולו (POLO) הוא סגנון רכיבה ייחודי המתקיים בשעת משחק בין שתי קבוצות בני ארבעה רוכבים, אשר מטרתם להבקיע שערים תוך כדי שהם רוכבים על גבי הסוס. הם משתמשים לשם כך במחבט עץ מיוחד בעזרתו הם מניעים את הכדור בזמן הרכיבה עד לשלב בו הם חובטים בו אל השער. מטרתן של שתי הקבוצות הוא להבקיע כמה שיותר שערים ולנצח את הצד השני.

משחקי פולו מאוד נפוצים באנגליה, ארגנטינה, איראן, הודו, תאילנד ומדינות נוספות בעולם. המשחק נכלל גם במשחקים האולימפיים.

מהי רכיבת פולו ומה חשוב להכיר בענף, במאמר הבא:

תוכן עניינים

מה זו רכיבת פולו?

במקור משחק פולו הומצא באיראן, משם הוא הגיע למדינות אירופה. זה משחק אותו משחקים בעיקר בני מלוכה, כאשר בין הידועים שבשחקנים אפשר למצוא את בני המלוכה הבריטית אשר משחקים בו במשך שנים ומעבירים את הידע שלהם בו מדור לדור.

המשחק הוא ייחודי, מאחר והוא דורש מהרוכבים יכולת לשלוט על הסוס ביד אחת, כאשר ביד השנייה הם מחזיקים את המחבט בעזרתו הם חובטים בכדור ומקדמים אותו עד לשער. שערים נחשבים חוקיים אך ורק אם הם הובקע בעת רכיבה על הסוס.

הרוכבים גם לבושים בהתאם, נועלים מגפיים עד גובה הקרסול, ביגוד המשייך אותם לקבוצה שלהם (לרוב קבוצה אחת תלבש בגדים כהים והשנייה בהירים) וכן קסדה שתגן עליהם מפני מכות ראש, במידה והם ייפלו מהסוס.

המשחק נערך בשדה פתוח אשר מותאם לרכיבה על סוסים, כאשר מסביבו יהיו יציעים לקהל האורח. אף על פי שמדובר בספורט לכל דבר, כאמור בדרך כלל מדובר במקצוע שמיועד ומושך בעיקר את בני המעמד הגבוה.

בדומה למקצועות ספורט אחרים, גם כאן יש שופטים שתפקידם לנהל את המשחק, לפקח את שהרוכבים ינהגו על פי החוק, ובמידת הצורך גם להזהיר ולהעניש שחקנים. יש להדגיש, ישנם חוקים אשר נועדו להגן לא רק על הרוכבים (מפני רוכבים אחרים) אלא גם על הסוסים מפני הרוכבים. למשל, אסור להחזיק את המחבט ביד שמאל אלא רק ביד ימין, מה שכמובן יכול להשפיע על יכולת ההבקעה של הרוכב ובכלל על טכניקת ההתקפה וההגנה שלו)

ישנם גזעים סוסים מסוימים שמתאימים למשחק פולו. בדרך כלל מדובר על סוסים שניתן להתחיל לרכב עליהם לצורך השתתפות במשחק, מגיל שלוש והלאה. ברוב המקרים הם מתאימים לכך עד גיל שמונה עשרה-עשרים. הסוסים חייבים להיות בעלי מזג עדין, רגוע, צריכים להיות קשובים לרוכבים, לא להתרגש יותר מדי ולהיות כל הזמן בשליטה שכן הרוכב שולט בהם ביד אחת, בעוד שביד אחרת הוא מחזיק את המחבט. למהירות של הסוס יש משמעות, ככל שהוא יהיה מהיר יותר, כך יהיה קל יותר לרוכב להגיע לכדור ולחבוט בו. לכן גם יש חשיבות לכך שהסוס יהיה בשליטה, לא יתפרע ויאפשר לרוכב לרכב עליו בצורה רגועה ושלווה.

תמונות של ספורט פולו סוסים:

ענף הפולו בישראל

בישראל, משחק פולו איננו נפוץ כל כך. אומנם ישנן חוות מסוימות בהן ניתן ללמוד על המשחק וכיצד לרכב רכיבה בסגנון זה, אך הוא איננו נפוץ כמו במדינות אחרות בעולם.

לסיכום, רכיבת פולו היא מאוד ייחודית, דורשת הרבה תשומת לב, הבנה בסוס, יכולת לשלוט בו בזמן שמתחרים ברוכבים אחרים, צריך להיות קשובים ומרוכזים בזמן הרכיבה.

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים
דילוג לתוכן