וולטינג - מדריך הסוסים המלא

וולטינג (Equestrian vaulting) הוא סגנון רכיבה על סוסים אשר נחשב מאוד מפורסם ופופולארי, למרות שהוא סגנון מורכב ולא כל אחד  יכול לבצע אותו. למעשה, מדובר בהתעמלות וריקוד על גב סוס, בין אם זה לתחרות ובין אם זה לצורך תצוגה באירועים אומנותיים שונים.

תוכן עניינים

מה זה רכיבת וולטינג – היסטוריה ומונחים

כאמור, סגנון וולטינג הוא סוג של ריקוד ואומנות על גבי הסוס. ברחבי העולם אפשר למצוא לא מעט רוכבים שמתמחים בכך, אך ידוע שסגנון זה מאוד בולט באופן ספציפי בגרמניה. הסגנון מוכר כבר עשרות שנים, והוא מהווה חלק מהאולימפיאדה עוד בשנות העשרים. גם היום אפשר למצוא מתחרים אשר מתמודדים בענף זה באולימפיאדות וכן בתחרויות רכיבה אחרות. משנת 1984 הוא נחשב לאחד מענפי הרכיבה הרשמיים של התאחדות הרכיבה הבינלאומית.

שיטת התחרות בגנון וולטינג היא מאוד פשוטה. המתחרים מציעים תרגילים, וישנו צוות שופטים שאמור לתת להם ציון. הציון ניתן על פי רמת הקושי של התרגיל, סוג התרגיל ואופי הביצוע שלהם. ניתן להתחרות בוולטינג הן באופן אישי, זוגי וקבוצתי. במהלך התחרות אפשר להשתמש באמצעים שונים, כאשר המתחרים ייבחנו על פי הקורדנציה שלהם, יכולת השליטה בסוס, התנועתיות, וכן היכולת לבצע את התרגילים השונים בהרמוניה מלאה.

הסברים ומונחים רלוונטיים

תחרות בסגנון רכיבה וולטינג, מתבססת על מספר תרגילים. ישנם תרגילי חובה וישנם תרגילים שכל מתחרה בוחר האם לבצע. התרגילים אמורים להתבצע כאשר הסוס בריצה קלה או הליכה. מתעמלים מקצועיים ומנוסים, מבצעים את התרגילים כשהוא דוהר. אי אפשר לבצע את התרגיל כשהסוס עומד במקום.

6 תרגילי החובה ברכיבת וולטינג:

וולטינג Equestrian vaulting

ישיבה – סגנון ישיבה ייחודי שאמור להימשך מספר רגעים, כאשר הרוכב אמור לשנות את התנוחה שלו תוך כדי שהסוס צועד.

דגל – יש לעבור מישיבה בסיסית לתרגיל של מעבר שיווי משקל מרגל לרגל, בצורה ייחודי.

טחנת רוח – מצב בו הרוכב עובר מישיבה בסיסית למצב בו הרגליים שלו עוברות מעל צוואר וגופו של הסוס, תוך כדי תנועה. תרגיל זה מתבצע במהלך שישה עשרה צעדים של הסוס.

מספרים – מעבר מישיבה לעמידת ידיים, ותנועת מספריים.

עמידה – מעבר מישיבה לעמידה על גבו של הסוס.

פלאנק – מעבר מישיבת בסיס לכמעט עמידת ידיים ומשם למצב של קיפול הגוף פנימה.

מדובר על תרגילים מאוד מורכבים שיש צורך לתרגל אותם היטב, כאשר לפני כן יש לייצר קשר טוב עם הסוס בשביל שהוא יאפשר לבצע את התרגילים השונים כפי שרוצים וצריך. חשוב להבהיר התרגילים מתבצעים ללא הפסקה בין תרגיל לתרגיל, ללא ירידה מהסוס, כאשר הניקוד כולל גם את העלייה לסוס.

תמונות של תחרויות וולטינג

רכיבת וולטינג בישראל

בדומה למקומות רבים אחרים בעולם, גם בישראל יש מומחים לסגנון רכיבה זה ואנחנו יכולים למצוא אותם בלא מעט חוות רכיבה.

מעבר לכך, רכיבת וולנטינג בישראל, כמו במדינות אחרות, מתבצעת לא רק בקרב חובבים או מקצועניים, אלא גם בקרב אנשים שנעזרים בסוסים לצורך רכיבה טיפולית. נהוג להשתמש בסגנון זה בשביל לאפשר למטופלים לרכוש כלים בכל מה שקשור לגמישות, תנועתיות, קורדינציה, שיווי משקל ועוד. מאחר ורכיבה מסוג זה דורשת הרבה מאוד תחושת אחריות, שייכות, שיתוף פעולה, אזי שאלו יכולים להיות כלים מאוד טובים בעבודה עם ילדים ובני נוער שזקוקים לכך. הן במהלך התרגול והן בדברים שקשורים לטיפול בסוס לפני ואחרי, בשביל שהוא ישתף פעולה.

סיכום

מדובר על רכיבה לא פשוטה ולא קלה, אך אם מתרגלים אותה לאורך זמן, אין ספק שאפשר להצליח בכך ולייצר תוצאות איכותיות.

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים
דילוג לתוכן