פריצת דיסק בכלבים - מדריך בריאות הכלב

לא רק בני אדם מתמודדים עם בעיה זו, גם כלבים. פריצת דיסק בכלב היא מחלה נוירולוגיות שכיחה יחסית. כלבים, בגילאים שונים, מתמודדים עם בעיה זו ואם לא מקפידים על טיפול נכון, אזי שהבעיה יכולה להשפיע עליהם לאורך שנים רבות ולהקשות עליהם להתנהל בצורה סדירה.

מה זה פריצת דיסק אצל כלבים, כיצד מטפלים ומה ניתן לעשות? כל זאת בשורות הבאות:

תוכן עניינים

מאמר זה הינו בגדר המלצה ואיננו מהווה תחליף למידע רפואי. אם יש צורך, עליכם לפנות אל ווטרינר מוסמך.

פריצת דיסק בכלבים

על מנת להבין מה זו פריצת דיסק אצל כלב, צריך להבין תחילה את המבנה בו זה מתבצע. כל בעל חוליות, כולל בני אדם כאמור, אך גם כלבים, כוללים עמוד שדרה המורכב מעצמות שהן חוליות. זה מתחיל בצוואר ונגמר בקצה הזנב (או המקום בו להיות זנב לכאורה). בין שתי חוליות אנחנו יכולים למצוא חומר גמיש עשוי סחוס והוא הדיסק. מטרתו למנוע חיכוך בין העצמות אשר יגרום לכאב ואי נוחות, וכן לאפשר גמישות של עמוד השדרה בכל תנועה ותנוחה.

פריצת דיסק אצל כלבים (Dog Intervertebral Disc Disease) ובכלל, נוצרת כאשר הדיסק נחלש, נשחק, ועם הזמן נקרע. במקרה החומר שנמצא בתוכו עלול להיכנס אל תוך תעלת השדרה ולגרום לחץ על עמוד השדרה עצמו.

ישנם שני מקרים של פריצת דיסק בכלב. פריצת דיסק אקוטית, כזו שמתבצעת באופן מהיר, כלומר הדיסק פורץ בבת אחת. ופריצת דיסק כרונית, כזו שהדיסק פורץ באופן הדרגתי ולאט.

המקרה הראשון, יותר שכיח אצל כלבים צעירים (גיל 3-7) ומגזע קטן. מקרה זה שכיח יותר אצל כלבים כגון, תחשקוקר ספניאלביגל וכלבים קטנים אחרים.  לעומת זאת, המקרה השני, יותר שכיח אצל כלבים מבוגרים ואצל גזעי כלבים גדולים.

מה הסימנים לפריצת דיסק אצל כלבים?

חשוב להדגיש, הסימנים של פריצת דיסק בשני המקרים הם שונים. במקרה הראשון, הסימנים יהיו הרבה יותר בולטים, מאחר ומדובר על תהליך מהיר. הכלב יתמודד עם כאבים בגב עד כדי מעידות ואף שיתוק (כולל שיתוק מלא), במקרים מסוימים זה גם יכול להשפיע על מצב ההתנהגות שלו, הוא יחוש דיכאון ואפאטיות, וכן יעלה לו החום. לעומת זאת במקרה השני, הסימפטום העיקרי יהיה תחושת של חולשה ברגליים, עד כדי מצב של שיתוק אם לא מטפל בבעיה באופן מיידי. מעבר לכך, לא יהיו סימפטומים מיוחדים.

חשוב להדגיש שתי נקודות בהקשר זה:

ראשית, אנחנו צריכים להיות ערים לכל שינוי שחל בכלב. כמו במקרים רפואיים אחרים. זאת אומרת, שאם אנחנו רואים שינוי במצב ההתנהגות שלו או ביכולת שלו להתנהל בצורה סדירה, ללכת, לקום, לשבת וכדומה, אז חשוב לקחת אותו אל ווטרינר מוסמך שיאבחן את מצבו.

שנית, בעיקרון, ישנן דרגות שונות של פריצת דיסק. ישנה פריצת דיסק קלה, אשר הסימפטומים שלה הם בעיקר כאבים וקושי בתנועה. פריצת דיסק קשה, יכולה להוביל לשיתוק זמני או קבוע וכן לפגיעה באיברים נוספים בגוף.

כיצד מאבחנים ומטפלים בפריצת דיסק אצל כלבים

פריצת דיסק אצל כלבים

אבחון וטיפול בפריצת דיסק של כלבים, מתבצע כמובן על ידי ווטרינר מוסמך. אחרי שאנחנו שמים לב לשינוי בהתנהלות ובהתנהגות של הכלב (בוודאי אם הוא חש תחושת כאב עזה), אז עלינו לקחת אותו למרפאה לצורך אבחון וטיפול.

האבחון ייעשה באמצעות צילומי רנטגן באזור עמוד השדרה, וכן על ידי מאילוגרפיה, שיטת צילום שמאפשרת לראות את אזור פריצת הדיסק. ייתכן ויהיה צורך גם לבצע בדיקות MRI ו-CT. צריך לציין, לא כל הווטרינרים מחזיקים מכשירים אלו, ולכן יהיה צורך לקחת אותם לבתי חולים לחיות לשם כך.

תהליך הטיפול עצמו, מתבסס על מספר חלקים וזה תלוי באופי פריצת הדיסק. למשל, אם יש צורך אז משתמשים במשככי כאבים, ומנוחה מוחלטת (בתוך כלוב טיסה). זה בעיקר נכון לגבי פריצת דיסק אצל כלבים קטנים. אותם משככי כאבים, נועדו להפחית את הכאב והלחץ על עמוד השדרה.

במידה וזה לא עוזר או שמדובר בפריצת דיסק חמורה, אז יש צורך לבצע ניתוח כירורגי במקום להוצאת הדיסק. בדרך כלל זה מקובל כשמדובר על מקרים קיצוניים, בהם הלחץ עלול להוביל לשיתוק של הכלב. הניתוח יתבצע על ידי וטרינר שמתמחה בכך, תוך 24 עד 48 שעות מהרגע בו מתגלה המקרה. אחרי הניתוח, הכלב יהיה חייב להיות בתהליך התאוששות ארוך, שיכלול שימוש גם בתרופות מתאימות וגם במצב של חוסר פעילות.

צריך להדגיש, ישנם מקרים שלא יהיה ניתן להחלים מהם לגמרי. ייתכן מאוד שהכלב יהיה מוגבל בצורה מסוימת בתנועה גם אחרי הניתוח. מה שכן, אם בתחילת תהליך ההתאוששות יש מה שמכונה "כאב עמוק ברגליים" אז הסימנים הם טובים, אם אין, ייתכן מאוד שהכלב יישאר משותק.

כפי שניתן לראות, מדובר על תהליך טיפולי מאוד מורכב ולא פשוט. לכן אנחנו יכולים להסיק שהוא גם לא זול. על מנת להקל על עצמנו מבחינה כלכלית, יהיה נכון לרכוש מבעוד מועד ביטוח בריאות לכלבים , ולממש אותה ברגע שיש צורך. כך אנחנו נוכל ליהנות מהשתתפות של חברת הביטוח בעלויות הטיפול, כולל הניתוח במידה ויש צורך, על פי תנאי הפוליסה.

לסיכום, פריצת דיסק אצל כלב זה מקרה מאוד לא נעים. לכן חשוב מאוד להקפיד על טיפול בזמן, אצל ווטרינרים מוסמכים שמתמחים בכך. ככל שנקדים ונטפל בבעיה, כך סביר להניח שיהיה ניתן לסלק אותה. לכן עלינו להיות ערים לכל מה שמרגיש וחווה הכלב שלנו.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן