האם מותר לנשק כלב? כל מה צריך להכיר

האם מותר לנשק את הכלב, האם מותר לקבל נשיקה ממנו? מה יש ברוק של הכלב, האם זה בריא או יכול להזיק לנו? הרבה מאוד תיאוריות וסברות שיש בנושא, לכן חשוב מאוד לעשות סדר בעניין.

נשיקה של כלביםכל מי שמחזיק כלב ברשותו, נוהג מדי פעם לגלות כלפיו רגשות חיבה עזים, חום ואהבה אשר באים לידי ביטוי, בין היתר, בחיבוקים ונשיקות. מלבד ילדים, אפשר להסכים שאין יצורים הדורשים אהבה ומזמינים רגשות חמים כל כך, כמו כלבים, בטח כשמדובר על הכלב שנמצא ברשותנו וחי איתנו במשך שנים ארוכות.

כלבים, כידוע, לא אדישים לרגשות החיבה שאנחנו מפגינים כלפיהם. כפי שאנחנו יודעים לחבק ולנשק אותם, גם הם יודעים לבטא כלפינו רגשות חיבה ואהבה. הם עושים את זה בדרכים שונות, בין היתר באמצעות הושטת יד, קפיצות וליקוקים על היד ואפילו על הפנים שלנו. יש מי שאוהב את זה ויש מי שפחות מתחבר.

האם בריא שהכלב שלנו ינשק אותנו?

נתחיל מהנחת יסוד שאנחנו חייבים לקבל אותה. פיות של בעלי חיים באופן כללי, הם אינם בריאים. בפרט כשמדובר על כלבים, שנוטים להכניס דברים שונים לפה, מבלי לבדוק במה מדובר, האם הם נקיים, האם יש עליהם חיידקים או לא. אנחנו יכולים לצאת מתוך נקודת הנחה, שגם אם אנחנו מנסים לשמור על הכלב שלנו ועל מה שהוא אוכל, עדיין הפה שלו הוא לא בהכרח מקום נקי.

עולה שאלה, למה בכלל הכלבים אוהבים ללקק אותנו? מעבר לעניין של החיבה והאהבה שהם חשים כלפינו ורוצים להראות לנו, אזי שיש סיבה נוספת בגינה הם עושים זאת. כשגור נולד, אימו נוהג ללקק אותו בשביל לנקות אותו. עם הזמן, הוא מתחיל לנקות את אימו בחזרה בשביל להראות לה אהבה וחיבה. זה גורם לו תחושת הנאה ועוזר לו לשחרר לחצים.

לכן, כלבים נוהגים ללקק אותנו. זה לא רק בשביל להראות לנו אהבה וחיבה כפי שהם מראים לאימהות שלהם, אלא גם בשביל להרגיש בטוחים ולהשתחרר מתחושת לחץ. הרבה פעמים הם עושים זאת כשהם חשים פחד ואיום.

אך עלינו לקחת בחשבון שהרוק של הכלבים איננו נקי, למרות שבמשך השנים נוצרו מיתוסים שונים כאילו הפה של הכלב יותר נקי מזה של בני האדם, זה כאמור רק מיתוס חסר אחיזה במציאות (מכאן אנחנו יכולים להסיק שהרוק של הכלב איננו מחטא פצעים ואיננו מרפא אותם…). כלבים, כאמור, נוהגים ללקק דברים שונים מהרצפה, אפילו את עצמם באזורים לא סטריליים, ולכן הפה שלהם הוא למעשה מקור משיכה להרבה מאוד חיידקים. זה יכול להיות בעייתי.

האם באמת הרוק של הכלב מסוכן בשבילנו?

התשובה היא לא חד משמעית. זה נכון שהפה של הכלב מלא בחיידקים מסוגים שונים. יחד עם זאת, גם אם מדובר בחיידקים שיכולים להוות סכנה עבורנו, הרי שהכמות אשר נמצאת בחלל הפה של הכלב, איננה גדולה מספיק בשביל שזה יקרה.

אומנם הפה שלהם מלא בחיידקים כמו סלמונלה או אי קולי ואחרים, אשר באופן רגיל יכולים להוות סכנה, אך כאמור הכמות איננה גדולה מספיק שזה יקרה. לכן, אנחנו לא צריכים להרגיש מאוימים. אלא במקרים מסוימים.

באילו מקרים מדובר? אם נניח אלו כלבים משוטטים, כלבים שאינם חיים בבית מסודר או כלבים שחיים בבית אך לא מקבלים את הטיפול הראוי. אז בהחלט יכול להיות שיש להם כמות גדולה של חיידקים שיכולים לפגוע בנו. מעבר לכך, זה נכון לגבי מקרים של כלבים שיש להם דלקות או מחלות אחרות בשיניים ובלסתות, וכמובן אם המערכת החיסונית שלנו חלשה ולא יכולה להגן עלינו (לא רק מליקוק של כלבים אלא גם ממקרים אחרים).

באילו מקרים אסור בשום פנים שכלב ילקק?

ישנן קבוצות מסוימות שמוטב שכלבים לא ילקקו בכלל, למרות שעל פניו זה לא מסוכן, כפי שציינו.

מדובר על קבוצות כגון: תינוקות, נשים בהריון, קשישים. אלו קבוצות עם מערכות חיסוניות חלשות יותר מאנשים במצב רגיל, ולכן מוטב שלא יתנסו בליקוק של כלבים. כמו כן זה נכון לגבי אנשים שיש להם פצעים פתוחים וכאמור, אנשים עם מערכות חיסוניות חלשות (בפרט חולי סרטן, חולי סכרת, איידס, ובמחלות נוספות)?

איך נמנעים מסכנה של ליקוק כלבים?

בעיקרון, אנחנו יכולים פשוט לא לאפשר להם לקק אותנו בשום צורה שהיא. אך אם אנחנו בכל זאת רוצים (מה עוד שהם יכולים ללקק אותנו במקומות מסוימים מבלי שנשים לב, או ללקק דברים שונים שאנחנו משתמשים בהם), בשביל למנוע מהכלב ללקק אותנו, צריך להרגיל אותו לא לעשות זאת, הדרך הטובה היא פשוט להתרחק ממנו בכל פעם כשהוא ניגש ללקק אותנו. אז הוא שילמד את התגובה שלנו ויבין שאנחנו לא מתחברים לזה.

על מנת לצמצם את הסכנה, אם אנחנו בוחרים שהוא כן ילקק אותנו, אז חשוב להקפיד על מתן מזון בריא ואיכותי לכלב, חשוב להקפיד על טיפול מניעתי לפרעושים, קרציות וטפילים אחרים, לוודא שהכלב לא אוכל דברים מהרצפה וחשוב מאוד להקפיד על בריאות השיניים שלו, צחצוח וטיפול אצל ווטרינר מוסמך.

אם הכלב שלכם מתמודד עם בעיה מסוימת בפה ובלסת, יש לפנות אל ווטרינר מוסמך שיטפל בו. על מנת להקל עליכם בעלויות הטיפול, מומלץ בחום לרכוש ביטוח כלבים, כך תוכלו ליהנות מהשתתפות חברת הביטוח במימון הטיפול, בהתאם לתנאי הפוליסה.

לסיכום, כלבים אוהבים שאנחנו מראים להם חיבה ואוהבים להראות לנו חיבה בחזרה. אך זה לא אומר שאנחנו צריכים להסתכן. ישנן דרכים שונות להראות אהבה וחיבה לכלב ולתת לו להראות לנו כמה הוא אוהב ומחובר אלינו.

כל המידע המופיע במאמר הוא המלצה, אם אתם מתמודדים עם בעיה מסוימת כתוצאה מליקוק של כלב, מוטב ליצור קשר עם ווטרינר ועם גורם רפואי מוסמך.

שתפו את המאמר:

מאמרים אחרונים מהבלוג שלנו

האם מותר לנשק כלב

האם מותר לנשק כלב? כל מה צריך להכיר

האם מותר לנשק את הכלב, האם מותר לקבל נשיקה ממנו? מה יש ברוק של הכלב, האם זה בריא או יכול להזיק לנו? הרבה מאוד תיאוריות וסברות שיש בנושא, לכן חשוב מאוד לעשות סדר בעניין.

קרא עוד »
עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »
תחומי המומחיות שלנו:
ביטוח כלבים
ביטוח סוסים
ביטוח חתולים
עקבו אחרינו:

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים

קבלו הצעה מייידית לביטוח חתולים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח חתולים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
דילוג לתוכן