פרוו כלבים - מדריך בריאות הכלב

פרוו כלבים זו מחלה מאוד קשה, אשר מוכרת לנו מסוף שנות השבעים אז היא החלה להיווצר ועם השנים הצליחה להתפשט בכל רחבי העולם.

מהי מחלת הפארוו, כיצד ניתן להימנע ממנה ומה חשוב להכיר? הכל במאמר הבא:

תוכן עניינים

כל המידע המופיע במאמר זה, הוא בגדר המלצה. אם הכלב שלכם מתמודד עם פרוו כלבים, יש לפנות מיד אל ווטרינר מוסמך שיטפל בו.

פרוו כלבים

נגיף הפארוו הכלבי (canine parvovirus), מבליט את חשיבות של חיסונים אצל כלבים, שכן הוא פוגע בעיקר בקרב גורי כלבים לא מחוסנים. לכן, הרבה פעמים כשהווטרינרים רוצים להדגיש את חשיבות עולם החיסונים בקרב כלבים, הם משתמשים בדוגמא שלהם.

כאמור, היא פוגעת בעיקר בגורים, אך היום אנחנו יודעים שגם כלבים בוגרים ומבוגרים יכולים למצוא את עצמם מתמודדים איתה (כלבים שלא הוחסנו בפניה). בפרט מדובר על כלבי אמסטףרוטווילר, או כלבים מסוג פיטבול, אצלם המחלה שכיחה יותר.

מה זו מחלת הפרוו?

מחלת פרוו כלבים, היא מחלה ויראלית אשר גורמת נזק ברירת המעיים וגורמת למעשה להרס הרקמה. ברקע שהכלב סופג את הנגיף, קשה לו מאוד להתמודד איתו, בין היתר בגלל שאין למערכת המעיים יכולת לספוג מזון ונוזלים, ואז הכלב נאלץ לשלשל בכמויות גדולות, כולל נוזל דמי. כמו כן, אין לכלב אפשרות להתמודד עם הנגיף בגיל צעיר, מאחר והמערכת החיסונית איננה מספיק חזקה בשביל זה.

ווירוס הפרוו, מועבר באמצעות הפרשות ושלושים, ויכול להיות מדבק בצורה מאוד מהירה. לכן, אם כלב מסוים מתמודד עם וירוס זה, בהחלט ייתכן שכלבים אחרים בסביבתו, גם ימצאו את עצמם מתמודדים איתו. הרעלים של הווירוס נספגים דרך מערכת העיכול, מגיעים אל מחזור הדם, ומהר מאוד עלולים לגרום לקריסת מערכות.

רק אם מספקים לכלב טיפול מהיר, אפשר להציל. המהירות והאינטנסיביות של הטיפול הם משמעותיים, מאחר והכלב עלול להתייבש מהר מאוד, בעקבות כל השלשולים, מה שעלול כמובן להוביל למותו.

מלבד התייבשות, הטמפרטורה של הכלב תרד באופן דרסטי, הוא יתמודד עם היפותרמיה, הדופק יתחיל לדפוק במהירות, והוא עלול לאבד הרבה מאוד דם מאחר והוא יוציא אותו דרך הצואה.

מה הם הסימנים למחלת פרוו וכיצד לטפל?

מאחר ומדובר במחלה בפועלת מהר, אז צריך לשים לב לסימנים בהקדם. בעיקר מדובר על חוסר תיאבון, אפאטיות וחולשה, שלשולים שכוללים דם וריח מאוד לא נעים. אם לא שמים לב בהקדם לסימנים, יהיה מאוחר מדי להציל את הכלב.

כיצד מטפלים בפארוו?

חשוב לציין, לפני שהרופא יתחיל בתהליך טיפול מהיר ואינטנסיבי, הוא ירצה לאבחן את מצבו. לשם כך, הוא בדיקות דם בשביל לבחון את כמות תאי הדם הלבנים וכן באמצעות אבחון של נגיפים בצואה.

הטיפול כשלעצמו, יכלול בין היתר, עירוי נוזלים במשך מספר ימים, תרופות אנטיביוטיות, תרופות נגד הקאות, ויטמינים, וכן חומר בסרום אנטי פרוו שמופק מכלבים מחוסנים. הטיפול יתבצע תחת אשפוז והשגחה במשך 24 שעות, זאת בשביל לבחון את מאזן הנוזלים של הכלב ולמנוע התייבשות.

במידה והטיפול יצליח, הרי שזה יכול לקחת כמה ימים עד שהכלב יתאושש ויוכל לחזור לעצמו. אם חס וחלילה הטיפול לא יצליח, אז לצערנו הוא לא ישרוד וימות.

טיפול בפרוו כלבים, יכול לעלות לא מעט כסף, בוודאי אם מדובר על אשפוז ממושך. לכן, מומלץ מאוד לעשות ביטוח רפואי לכלבים, אשר יעזור לנו ליהנות מהשתתפות של חברת הביטוח במימון הטיפול, זאת בהתאם לתנאי הפוליסה כמובן.

כיצד ניתן למנוע מחלת פרוו אצל כלבים?

כפי שציינו בתחילת המאמר, אפשר למנוע מחלת פרוו בגורי כלבים אם דואגים לחסן אותם כשניתן. רצוי לתת חיסון בגיל 6 שבועות ומעלה, יש לחזור על החיסון שלוש פעמים. הוא ניתן במסגרת מה שמוכר בשם "חיסון משושה".

מחלה זו שכיחה יותר בבתי גידול ומקומות בהם ישנן כלבות שממליטות כלבים. אז יכולת ההדבקה היא הרבה יותר משמעותית. על מנת למנוע זאת, יש להוציא את הכלב מסביבה זו ולהעביר אותו למקום היגייני ובטוח עבורו.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן