קרציות על כלב – סימנים, טיפול ומניעה - מדריך בריאות הכלב

בעלי כלבים צריכים להקפיד ולשים לב, שהכלב שלהם לא מתמודד עם קרציות אשר נטפלות אליו ומציקות לו. שכן, הן עלולות לגרום לו נזק משמעותי ולפגוע בתפקוד המערכות הפנימיות שלו, וכן לגרום נזק לעור ולפרווה.

כיצד מתמודדים עם קרציות על כלב, כיצד להימנע וכיצד כדאי לטפל? הכל במדריך הבא:

תוכן עניינים

כל המידע המופיע במאמר זה הוא המלצה, אם הכלב שלכם מתמודד עם קרציות, יש לפנות אל ווטרינר מוסמך לקבלת טיפול.

קרציות כלבים – טיפול ומניעה

קרציות לכלביםקרציות הן טפילים אשר מסוגלות לחיות על גופם של בעלי חיים באופן כללי ובפרט על כלבים, הן מוצצות את דמו וגורמות לו נזק פנימי וחיצוני. בדרך כלל, קרציות מתיישבות באזורים בהם כלי הדם קרובים אל העור, דוגמא בחלק הפנימי של האוזן, כפות רגליים, בטן וכן באזור הפנים. כך הן יכולות למצוץ את דמו בצורה קלה יותר.

כיצד קרציות משפיעות על כלבים?

בשביל להבין את ההשפעה שיש לקרציות על כלבים צריך לדעת שאפשר להידבק מהן, בעיקר בתקופות החמות, קרי חודשי הקיץ, יחד עם זאת, מאוד ייתכן שגם בתקופות פחות חמות, הכלב יתמודד עם קרציות, כתוצאה מכך שהמקום בו הוא שוהה חם מספיק בשביל לספק להם סביבת חיים בה הן יכולות לפעול. מעבר לכך חשוב לזכור, כלבים נדבקים מקרציות בפארקים, גינות ציבוריות, יערות ובמקומות פתוחים אחרים.

קרצייה מתחילה לטפס על הכלב כשהיא בוגרת, אחרי שהיא בוקעת מהביצה שלה, ואז היא מתחילה לינוק ולמצוץ את דמו. היא מסוגלת לינוק את הדם באופן רצוף, וגופה פולט חומרים אשר מונע אפשרות של קרישת דם. לכן היא יכולה למצוץ ולינוק אותו ללא שום בעיה. מעבר לכך, בגופן של הקרציות נמצא טפיל דם אשר מדביק את הכלב במה שמוכר בשם "קדחת קרציות" אשר גורמת לירידה באיכות קרישת הדם ומובילה לאנמיה אצל הכלב.

סימנים להימצאות קרציות אצל כלבים

עקיצה של קרציהכלבים אשר קרציות נטפלות אליהם, סובלים כאמור מאנמיה, ירידה חדה בכדוריות הדם האדומות, חולשה ודימומים באזורים שונים בגוף. במקרים קיצוניים זה אפילו יכול להוביל למוות.

מעבר לכך, כלבים שמתמודדים עם קרציות ירגישו אי נוחות שתבוא לידי ביטוי בהתנהגות שלהם וכן נוכל לראות סימנים על גבי העור שלהם לעקיצות של קרציות.

מלבד קדחת קרציות, הכלב עלול לסבול ממחלת ליים וכן מזיהומים שונים שעלולים להשפיע על התפקוד שלו.

היכן ומתי אנחנו עלולים למצוא קרציות על גופו של הכלב?

כאמור, אנחנו נמצא קרציות על כלבים בעיקר בתקופת הקיץ, אז חם ויבש, עם זאת, קיים גם סיכוי שנגלה קרציות בתקופת החורף, בפרט אם מדובר בתקופה יבשה.

המקומות בהם הפוטנציאל למצוא קרציות הוא גבוה יותר, אלו אזורים בהם יש צמחייה, עשב, ענפים נמוכים, ושיחים. כמו כן בכל מקום בו יש כלבים שאינם מטופלים כראוי ונושאים קרציות בעצמם. 

מה הם ההבדלים בין פרעושים לקרציות?

הרבה אנשים נוטים להתבלבל בין פרעושים לקרציות או לחילופין, לראות בשני הטפילים דבר דומה. זה לא נכון. פרעוש להבדיל מטפיל, איננו חי על גופו של הכלב, אלא נודד אל מקומות שונים, הוא גורם לגירודים באופן (הקרצייה אף על פי שהיא עוקצת איננה גורמת לגירודים) וכן פרעושים לא עושים מחזור חיים דומה לזה של קרצייה ולא מגיעים לגיל בגרות.

יחד עם זאת, בשני המקרים, גם פרעושים וגם קרציות יכולות להדביק לא רק כלבים אלא גם בני אדם. ההבדל הוא, שבמקרה של פרעושים, יכול להיווצר נזק משמעותי רק אם תהיה כמות גדולה מהם, לעומת זאת אצל קרציות, מספיק קרציה אחת בשביל לייצר נזק משמעותי, הן כלפי כלבים (קדחת הקרציות) והן כלפי בני אדם. (קדחת הבהרות).

כיצד מטפלים בקרציות אצל כלבים?

טיפול אצל כלבים המתמודדים עם קרציות, כולל התייחסות להיבט ההיגייני, הן של הכלב עצמו והן של הסביבה בה הוא חי.

על מנת למנוע הופעה של קרציות, יש להשתמש באמפולות ותכשירים, שמפו וסבונים נגד קרציות, וכן אפשר להשתמש בקולר מיוחד וזריקות הניתנות אך ורק על ידי וטרינר מוסמך (איברמקטין). בדומה לטיפול נגד פרעושים, גם כאן חשוב מאוד להתייעץ לפני שבוחרים סוג מסוים של טיפול, וכן יש לוודא שהטיפול ניתן לא רק לכלב אלא גם לסביבה בה הוא חי, קרי יש לדאוג שסביבת המחייה שלו נקייה והיגיינית.

רצוי מאוד, אם יוצאים לטיולים ארוכים עם הכלב באזורים בהם יש צמחייה סבוכה, לפני שנכנסים הביתה לבדוק את הכלב ולראות שלא נטפלו אליו קרציות. כמו כן, רצוי להימנע מאוד מקשר בין הכלב שלנו לבין כלבים אחרים, שאיננו יודעים מה מקורם והאם הם קיבלו טיפול הולם נגד קרציות. במידה ונוצר קשר כזה, יש להקפיד מיד לאחר מכן על מקלחת עם מים חמים ושימוש בפינצטה להסרת הקרציות.

בכל מקרה, אסור בשום פנים ואופן לסובב או למחוץ את הקרצייה. יש לתפוס אותה ולהוציא אותה מהגוף כמה שיותר מהר. אם מנסים לעשות לה משהו, לא נצליח להרוג אותה והיא תתחפר עמוק יותר בתוך הפרווה של הכלב וזה עלול לסכן אותו.

לסיכום, על מנת לספק לכלב שלנו איכות חיים טובה, חשוב שאנחנו נדע להגן עליו מפני קרציות. לשם כך, אנחנו יכולים וצריכים להיעזר גם בווטרינרים מוסמכים וכאמור באמצעים ותכשירים מתאימים.

לפני סיום חשוב להבהיר, מאחר והטיפול בכלב יכול להיות מאוד יקר, מומלץ לרכוש ביטוח חיות מחמד מראש, ואז במידת הצורך אנחנו נוכל לממש את הפוליסה ולהיעזר בחברת הביטוח לצורך מימון הטיפול, בהתאם לתנאים כמובן.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן