קדחת קרציות - מדריך בריאות הכלב

קדחת קרציות, כאמור, היא מגוון מחלות אשר נגרמות ממספר סיבות ובתהליך מאוד מסודר.

בעיקרון, כלב עלול למצוא את עצמו מתמודד עם קרציות, אם הוא לא מקבל טיפול מונע בכל עת, אם הוא מסתובב חופשי בחצרות, גינות, פארקים ציבוריים, בא במגע עם כלבים נגועים אשר מעבירים אליו קרציות.

מהי קדחת קרציות, כיצד מטפלים ומה חשוב להכיר? הכל בשורות הבאות:

תוכן עניינים

כל המידע המופיע במאמר זה, הינו המלצה בלבד. יש לפנות לווטרינר מוסמך לצורך קבלת מידע וטיפול מקצועי.

קדחת קרציות

במהלך השנים, כלבים אשר אינם מטופלים בצורה קפדנית על ידי בעליהם ואינם נשמרים כראוי, עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם קרציות אשר עלולות להשפיע עליהם, בין אם זה מבחינה פנימית ובין אם זה מבחינה חיצונית.

אומנם קרציות הן טפילים אשר הרבה פעמים נהוג להתייחס אליהן כאל גורם חיצוני אשר "נטפל" הכלב, יושב על פרוותו, וניתן להתגבר עליו בקלות. אך בהיעדר אבחון מוקדם וטיפול רציני, אזי שמהר מאוד הכלב עלול למצוא את עצמו חולה בקדחת קרציות, מגוון מחלות אשר מועברות באופן ישיר על ידי קרצייה ועלולות לסכן אותו, עד כדי מוות. לכן יש חשיבות, הן לטיפול בכלב בכל עת, אבחון מוקדם וכמובן מתן מענה כולל ושלם, במידה ואכן מתגלות קרציות בכלב.

מה הן הסיבות להתפתחות של קדחת קרציות

חשוב לציין, לא כל קרצייה נושאת את סוגי הקדחת השונים ולא כל קרצייה היא מסוכנת עד כדי אפשרות לגרום למותו של הכלב, אך מוטב לא לקחת את הסיכון, במיוחד לאור העובדה שאין חיסון נגד קרציות ולא ניתן להגן על הכלב במאה אחוז מפניהן.

הקרציות פוגעות בכלבים, על ידי כך שהן נטפלות אליו, נושכות אותו ומתחילות למצוץ את דמו של הכלב. ברגע שהן נכנסות אל מחזור הדם שלו אז הן יכולות להתפשט בתוך גופו. בשלב זה כדוריות הדם הלבנות וטסיות הדם שלו עלולות להיפגע והכלב יתמודד עם אנמיה. לאחר מכן, הקרציות יתחילו להיכנס אל איברים פנימיים, כולל טחול וחלקים אחרים. השלב הבא יהיה אגרסיבי יותר ואז יהיה מאוד קשה לנצח את המחלה.

בעיקרון, יש שלושה שלבים למחלה, השלב הראשון נמשך עד חודש, וזה שלב ההתפשטות של החיידק בתוך מחזור הדם. בשלב זה, אין אומנם סימנים בולטים למחלה, מלבד חוסר תיאבון, דימום וחום קל, אך אם מאבחנים את המחלה כעת אפשר לנצח אותה.

השלב השני, הוא שלב קריטי, מאחר והחיידק מתפשט באיברים פנימיים ומלבד חוסר תיאבון וחוסר מצב רוח, לא רואים שינוי מהותי אצל הכלב. יחד עם זאת, זה שלב קריטי, מאחר וזה במובנים רבים "הרגע האחרון" בו הכלב יכול לנצח את המחלה. בשלב הבא, האגרסיבי, המחלה תתפשט בצורה מהירה, תחמיר, ויהיה מאוד קשה להציל את הכלב ממוות, לצערנו.

מה הם הסימפטומים של קדחת קרציות

קרציות לכלביםישנם מספר סימפטומים בעזרתם אפשר לשים לב שהכלב מתמודד עם קדחת הקרציות:

 • חוסר תיאבון
 • דמעות ונזלת בכמות מוגברת
 • חום
 • חבורות באזורים שונים בגוף
 • דיכאון
 • דימומים מאזורים שונים בגוף
 • צליעות וכאבי פרקים

למרות שחלק מהסימפטומים מוכרים גם ממחלות אחרות, במידה והכלב מגלה אחד מסימפטומים אלו, רצוי לפנות אל ווטרינר מוסמך לבצע בדיקה מקיפה.

כיצד מטפלים בקדחת קרציות:

ראשית, אנו ממליצים לקרוא את המדריך שכתבנו בנושא – אבחון, טיפול ומניעת קרציות לכלב.

תהליך האבחון של המחלה, יתבצע בדרך כלל באמצעות בדיקות דם. שינויים בכדוריות הדם ובמדדים מסוימים, ילמדו שאכן יש חיידק ועל פי הנתונים יהיה אפשר לדעת באיזו רמה נמצאת המחלה. אחרי שעורכים את הבדיקה, יכול הווטרינר להחליט מה תוכנית הטיפול הנכונה בכלב. לרשותו עומדות מספר אופציות:

 • אנטיביוטיקה
 • תרופות ספציפיות לטיפול בקדחת
 • ויטמינים וברזל לשיפור וחידוש תאי דם אדומים
 • סטרואידים
 • תזונה עשירה בחלבון לשיפור המערכת החיסונית
 • במידת הצורך יינתנו גם מתן נוזלים, עירוי דם, תרופות להורדת חום.

כיצד ניתן להימנע מהידבקות?

כפי שציינו קודם לכן, בשביל להימנע מהידבקות יש צורך להגן על הכלב מפני חשיפה לכלבים נגועים וכן לנסות להגן עליו מפני חשיפה לחצרות, גינות ומקומות אחרים בהם הוא עלול להיות חשוף לקרציות.

מעבר לכך, אפשר להשתמש בחומרים נגד קרציות, כגון קולר מיוחד, ריסוס וטיפות מיוחדות. השימוש באמצעים אלו צריך להתבצע בהתאם להמלצות הווטרינר, בהתאם למצבו של הכלב ולסביבה בה הוא חי.

חשוב להדגיש, המחלה בכלל והקרציות בפרט יותר נפוצים בתקופת הקיץ מאשר בחורף מאחר ומזג האוויר הוא חם יותר. יחד עם זאת, גם בעונת החורף תיתכן הדבקה אם מדובר בתקופה חמה. לכן מומלץ לספק טיפול שנתי לכלב ולא טיפול על בסיס עונתי.

ישנם כלבים שנמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר מאחרים, והם רועים גרמניים וכלבי פינצ'ר, שכן אצלם המחלה הרבה יותר תוקפנית מאשר אצל כלבים אחרים.

הדבקה של בני אדם וחתולים

למרות החשש שיש בקרב לא מעט בני אדם, קרציות אינן מדבקות כלפי בני אדם ואינן מהוות סכנה עבורם. יחד עם זאת, הקרצייה עלולה לשאת מחלות וטפילים שכן יהיו מסוכנים לבני אדם. הם עלולים לעקוץ אותם ולייצר אזור רגיש ומגורה. בפרט זה נכון לגבי תינוקות וילדים. ההמלצה של רופאי משפחה, היא לספק טיפול מונע בכל מצב בו יש עקיצה ובכל מקרה בו האדם נמצא במצב של סיכון מסוים.

לגבי חתולים, אף על פי שהחיידק עלול לתקוף גם חתולים, אזי שהוא לא מסוכן עבורם והמחלה נחשבת מאוד נדירה בקרבם.

מדוע חשוב לרכוש ביטוח רפואי לכלב?

מאחר ומדובר במחלה שמחייבת טיפול מאוד רציני ומשמעותי, מוטב לרכוש מראש ביטוח רפואי לכלבים בשביל שיהיה ניתן להיעזר בו לצורך מימון העלויות השונות. זאת כמובן בהתאם לתנאי הפוליסה, מצבו של הכלב וכן שלב אבחון המחלה. אם רוכשים את הביטוח בשלב מוקדם, לפני שהמחלה מתגלה כמובן, אז יהיה ניתן לממש את הפוליסה וליהנות מהשתתפות של חברת הביטוח במימון עלויות הטיפול.

לסיכום, קדחת קרציות היא תופעה מאוד לא נעימה שעלולה לייצר אי נוחות גבוהה ומתמשכת לכלב, וכאמור להעמיד אותו במצב של סכנת חיים. לכן חשוב להקפיד ולשים לב, לבצע אבחון מוקדם ולטפל בו כראוי.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן