כלבלבת – דיסטמפר כלבים - מדריך בריאות הכלב

כלבלבת (Canine distemper) היא מחלה קטלנית אשר תוקפת בעיקר כלבים גורים בחודשים הראשונים לחייהם, אך היא יכולה לתקוף גם כלבים מבוגרים ויונקים אחרים, ולצערנו עדיין לא נמצאה לה תרופה.

כלבים אשר נדבקים בה, עלולים למות ממנה או להתמודד עם ייסורים קשים מאוד שישפיעו באופן מהותי על איכות חייהם.

מהי כלבלבת ומה חשוב להכיר, במאמר הבא:

תוכן עניינים

כל המידע המופיע במאמר זה, הינו המלצה. אם הכלב שלכם מתמודד עם כלבלבת, יש לפנות מיד לווטרינר מוסמך לצורך טיפול מקצועי.

מה זו כלבלבת גורים ומה הסימנים למחלה זו?

כלבלבת זו מחלה שנגרמת כתוצאה מוירוס אשר מועבר דרך מגע או הפרשה מכלב נגוע. ברגע שכלב נדבק, הווירוס עובר תקופה של דגירה במשך שבועיים ואז מתחילים להופיע סימני המחלה.

סימנים לכלבלבת:

  • עלייה בחום הגוף
  • בעיות בעיכול
  • שלשולים
  • חוסר תיאבון
  • הפרשת נוזלים מהאף והעיניים
 

סימני המחלה בשלבים המתקדמים שלה, הם דלקות במערכות הנשימה, רעידות ועיוותים של הגוף כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים, נקישות של הלסת, וכיווצים של השרירים בחלקים שונים בגוף. סימנים אלו יכולים להופיע במהרה אחרי שהכלב נדבק במחלה, וזה יכול להוביל למוות מהיר של הכלב. מנגד, חלקם מהסממנים יכולים להופיע גם אחרי שהמחלה נעלמה, והכלב לא יצליח להיפטר מהם.

כאמור, אין תרופה למחלה, אך אפשר לתת לכלב חיסון שיגן עליו מפניה, שמונה שבועות אחרי שהוא נולד. מאחר ומדובר במחלה מאוד קשה, אזי שחשוב מאוד להעניק לכלב את החיסון בזמן על מנת שלא ימצא את עצמו מתמודד איתה. צריך לקחת בחשבון, אם הכלב יידבק במחלה, מרבית הסיכויים שזה יהיה בגיל שלושה עד שישה חודשים, לכן, אם מחסנים אותו לפני כן אז מגנים עליו מפני אפשרות זו.

כיצד מטפלים בכלבלבת?

זה נכון שרוב הכלבים אשר נדבקים בכלבלבת עלולים למות ממנה או לחיות חיים מאוד קשים וכואבים, יחד עם זאת, ישנם כלבים שהצליחו להחלים מהמחלה. כאן יש לגורם הזמן משמעות רבה. ככל שמאבחנים את המחלה בשלב מוקדם יותר אז אפשר לטפל בה בצורה הרבה יותר יסודית ונכונה.

לשם כך, ברגע שמזהים את אחד התסמינים שציינו אז יש לפנות באופן מיידי אל ווטרינר מוסמך שיבדוק האם הכלב מתמודד עם מחלה זו או עם מחלה אחרת. האבחון ייעשה באמצעות שורה של בדיקות דם ובדיקות אחרות, על מנת לבחון האם החיידק נמצא בגופו של הכלב.

במידה וכן, אז הטיפול יתבצע באמצעות מתן אנטיביוטיקה דרך הוריד לטיפול בזיהומים ובחיידקים, וכן עירוי של נוזלים למניעת התייבשות, וטיפול בחמצן. כלבים שהחיידק פגע במערכת העצבים שלהם, יצטרכו השגחה צמודה וטיפול מיוחד בנוגדי עיוותים.

חשוב להדגיש, הטיפול האנטיביוטי איננו מחסל את הנגיף באופן מוחלט. תפקיד האנטיביוטיקה הוא להשמיד את החיידקים שמתרבים במערכות הגוף, וגורמות נזקים לאיברים הפנימיים. זאת בתקווה שהאנטיביוטיקה תצליח לחסל אותם ולמנוע מהם ליצור נזק בלתי הפיך.

כיצד מונעים הדבקה בכלבלבת

כפי שציינו, כלבלבת זו מחלה שעוברת בהדבקה מכלב נגוע לכלבים אחרים. על מנת להימנע ממצב בו הכלב שלנו ידביק כלבים אחרים, למרות שהוא החלים מהמחלה, אזי שיש להרחיק אותו מהם במשך שלושה חודשים אחרי שהוא החלים.

יש לציין, בני אדם לא יכולים להידבק מכלבלבת, וכן להבדיל ממקרים אחרים (דוגמא פרעושים או קרציות), אין צורך לנקות את המקום בו נמצא הכלב אחרי שהוא נדבק, מעבר לניקיון סטנדרטי (בעיקר בשביל שהוא לא יצטרך להתמודד עם זיהומים נוספים), שכן הנגיף איננו שורד מחוץ להפרשות הגוף, לכן כלב נגוע לא משאיר במקום הוא נמצא סממנים שיכולים להדביק כלבים אחרים.

לסיכום, כפי שניתן להבין כלבלבת היא מחלה מאוד קשה, וגורים אשר נדבקים בה עלולים למות או לסבול מייסורים מאוד קשים. לכן חשוב מאוד לחסן אותם כשניתן, על מנת לחסוך מהם את האפשרות להתמודד עם המחלה. יש לפנות אל ווטרינר מוסמך בשביל להתחסן, ואם הכלב כבר נדבק, אז יש לפנות אליו מיד בשביל שיספק לו את הטיפול הנכון.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן