ברונכיטיס כלבים - מדריך בריאות הכלב

ברונכיטיס כלבים זו מחלה שגורמת לדלקת בדרכי הנשימה, אשר עלולה לייצר היצרות של דרכי הנשימה, שיובילו בהמשך לקשיים בנשימה ולשיעולים מתמשכים.

על פי הערכות, ישנן סיבות שונות לברונכיטיס אצל כלבים, כאשר לחלק מהסיבות כפי שנוכל לראות בהמשך אחראי האדם בעצמו. לעומת זאת, ישנן סיבות אשר אין אחראי ספציפי למחלה ובכל זאת צריך למצוא דרכים כיצד להגן על הכלב מפניהן.

מהו ברונכיטיס אצל כלבים, כיצד למנוע ולטפל? הכל במאמר הבא:

תוכן עניינים

כל המידע המופיע במאמר הינו המלצה ולצורך מידע וטיפול מקצועי, יש לפנות אל ווטרינר מוסמך.

הסימנים לברונכיטיס כלבים, סיבות וכיצד לאבחן?

  • שיעולים משמעותיים, בעיקר בשעות הלילה (ניתן לאבחן אותם בגלל הצליל המיוחד שלהם).
  • הקאות או ניסיון הקאה בעת השיעול.
  • קשיי נשימה המתבטאים בנשימה מהירה, קוצר נשימה וכן קושי לבצע פעולות שדורשות סיבולת.

סיבות להיווצרות ברונכיטיס

כאמור, ישנן סיבות שונות להיווצרות המחלה. מה שקשור לגורם האנושי, זה עישון פסיבי של הכלב. כפי שבני אדם מושפעים מעישון פסיבי, כך גם הכלב עלול להיות מושפע ממנו. כמו כן, זיהום אוויר אשר נגרם לא פעם על ידי גורם אנושי, אף הוא יכול להשפיע על היווצרות המחלה אצל הכלב.

לצד סיבות אלו, אנחנו יכולים למצוא סיבות נוספות, כגון, דלקות בדרכי הנשימה, אלרגיות לחומרים וגורמים שונים, רגישות יתר, וכן שיעולים מתמשכים ללא טיפול.

כיצד מאבחנים ברונכיטיס אצל כלבים?

האבחון נעשה בשני שלבים. השלב הראשון הוא על ידינו, אם אנחנו שמים לב לקשיי נשימה אצל הכלב וכמובן שיעולים קיצוניים.

השלב השני ייעשה על ידי ווטרינר מוסמך, הן על ידי בחינה של ההיסטוריה הרפואית שלו ופרטים כמו גיל וגזע כלבים, וכן על ידי צילום רנטגן לריאות, דגימות נוזל אשר מתקבלות על ידי פרוצדורה רפואית המבוצעת בהרדמה מלאה. לאחר מכן הווטרינר יוכל להחליט האם מדובר בברונכיטיס או במחלה אחרת, וכן איזה סוג טיפול עליו לספק לכלב.

כיצד מטפלים במחלה?

שלבי הטיפול מתבצעים בהתאם לאופי וקצב התקדמות המחלה. בשלב הראשון, ייתכן מאוד שהווטרינר יסתפק בטיפול אנטיביוטי, מתוך נקודת הנחה שמדובר בזיהום אשר גורם לדלקת בדרכי הנשימה. כמו כן, הוא ישתמש באמצעים תרופתיים אחרים אם מדובר באלרגיה (תרופות נוגדות). הוא גם ירצה שהכלב ייקח תרופות נוגדות שיעול והרחבת דרכי הנשימה. אם יש צורך הכלב יצטרך לקחת גם סטרואידים.

בכל הזמן הזה, ובכלל, רצוי מאוד שהכלב לא יבוא במגע עם אנשים שמעשנים וכן רצוי למנוע ככל הניתן חשיפה שלו לזיהום אוויר.

אם הכלב מתמודד עם עודף משקל, אז הווטרינר גם יקבע לו דיאטה אשר תעזור לו להפחית במשקלו, על מנת להקל עליו. יש גם להימנע משימוש בקולרים אשר עלולים לגרות את קנה הנשימה ולפגוע ביכולת שלו לנשום בצורה סדירה. עדיף להשתמש באמצעים אחרים במקום.

אילו כלבים חשופים למחלה?

בעיקרון, כל הכלבים חשופים לה, אך הנתונים מלמדים שכלבים בוגרים ומבוגרים חשופים לה יותר, וכן כלבים מגזעים קטנים.

האם ניתן להחלים מהמחלה?

בעיקרון, טיפול בברונכיטיס כרונית אמור לעזור להקל על המחלה, אך לצערנו הטיפול לא בהכרח מביא להיעלמותה לגמרי. מאוד ייתכן שהשיעול הכרוני יביא להסתבכות וכן למחלות אחרות. יחד עם זאת, ככל שמאבחנים בשלב מוקדם יותר את המחלה, כך גדל הסיכוי לשפר את איכות החיים של הכלב ולא לפגוע בשגרת החיים שלו.

ברונכיטיס כלבים היא מחלה לא נעימה ומחייבת טיפול רציני ויסודי של ווטרינר מוסמך. זו אחת הסיבות מדוע חשוב גם לאבחן אותה בשלב מוקדם, וגם מדוע רצוי לרכוש ביטוח חיות מחמד, על מנת שיהיה אפשר לממש את הפוליסה ולהיעזר בחברת הביטוח לצורך מימון עלויות הטיפול, בהתאם לתנאים שלה.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן