דלקת בדרכי השתן בכלבים - מדריך בריאות הכלב

אחת הדלקות הנפוצות ביותר אצל כלבים, היא דלקת בדרכי השתן. זו דלקת מאוד שכיחה, בפרט אצל כלבים בוגרים ומבוגרים, אך לשמחתנו, אם מאבחנים את הדלקת בהקדם אפשר למצוא דרכים כיצד להתמודד איתה בצורה נכונה.

מהי דלקת בדרכי השתן של כלבים וכיצד מטפלים? בעמוד הבא:

תוכן עניינים

מאמר זה הינו בגדר המלצה, ואיננו מהווה מידע רפואי מוסמך. אם הכלב שלכם מתמודד עם דלקת בדרכי השתן, יש לפנות באופן מיידי אל ווטרינר מוסמך על מנת לספק לו את הטיפול הנכון.

דלקת בדרכי השתן בכלבים

דלקת בשתן בכלביםדלקת בדרכי השתן בכלבים יכולה להשפיע עליהם, הן מבחינה פיזית, בריאותית אך גם מבחינה התנהגותית, לכן חשוב מאוד להיות ערים לכל שינוי שחל אצלם. אם אכן חל שינוי מסוים, אז יש לפנות מיידית אל ווטרינר שידע לאבחן ולטפל בבעיה לפני שהיא תחמיר.

מה זו דלקת בדרכי השתן אצל כלבים?

דלקת בדרכי השתן בכלבים (urinary tract problems in dogs), נגרמת כתוצאה מזיהום חיידקי. במקרים יותר נדירים, היא עלולה להיווצר כתוצאה מווירוס או פטרייה. ההנחה היא שהסיבה להיווצרות הדלקת, היא חיידק המגיע מהצואה אל דרכי השתן וגורם להתפתחותה. במקרים רבים מדובר בחיידק אי.קולי.

מלבד התפתחות דלקת בעקבות חיידק, אזי שהרבה פעמים הזיהום אל מערכת השתן דרך הדם. את הסיבה להתפתחות הדלקת, יוכל הווטרינר לגלות באמצעות בדיקות שונות שהוא יבצע. בהתאם הוא יקבע גם את תוכנית הטיפול.

כאמור, ככל שהכלב מתבגר יותר אז דלקת בדרכי השתן הופכת להיות שכיחה יותר. לכן כלבים בוגרים ומבוגרים סובלים ממנה יותר מאשר כלבים צעירים. כמו כן, כלבות נקבות מתמודדות יותר עם דלקות בדרכי השתן מאשר כלבים זכרים, זאת מאחר וצינור השופכה שלהן קצר ורחב יותר, מה שמאפשר לחיידקים להגיע בקלות רבה יותר אל דרכי השתן והשלפוחית.

מה הם הסימנים לדלקת בדרכי השתן אצל כלבים

אנחנו יכולים למצוא שורה של סימנים המלמדים על דלקת בדרכי השתן אצל כלבים. לפני שנציג אותם, חשוב להבהיר, לא כל סימן אומנם מלמד על כך שיש לכלב דלקת, אך הוא כל סימן צריך לעורר אצלנו חשד לבעיה. לכן ברגע שאנחנו מזהים סימן מסוים, יש לפנות מיידית אל ווטרינר.

הסימנים הם:

  • הקאות
  • חום
  • דם בשתן
  • דיכאון
  • חוסר תיאבון
  • מתן שתן בכמות נמוכה
  • קושי וכאבים במתן שתן

יש לציין, ישנן דלקות שפוגעות בדרכי השתן העליונות, אחרות פוגעות בדרכי השתן התחתנות, ויש כאלה שפוגעות בשתיהן במקביל.

כיצד מאבחנים את הבעיה אצל כלבים?

כאמור, השלב הראשון של אבחון הבעיה צריך להתבצע על ידנו. אנחנו צריכים להיות ערים לכל שינוי שחל בהתנהגות והתנהלות הכלב, וכן לשים לב לסימנים שציינו קודם לכן. אך האבחון המשמעותי מתבצע כמובן אצל ווטרינר מוסמך.

תחילה הוא יבצע בדיקת שתן לכלב, זאת על מנת לבחון את החומציות שלו, נוכחות תאי דם אדומים ולבנים, חיידקים ועוד. מלבד בדיקת שתן, הוא גם ייקח תרבית בשביל לנסות ולבודד את החיידקים, זאת על מנת לקבוע איזה הליך טיפולי יהיה נכון לספק לכלב.

במקרים רבים, מלבד בדיקות שתן יתבצעו גם בדיקות דם לבחינת המדדים השונים, וכן על מנת לבדוק האם הדלקת היא סימן למחלה משמעותית יותר. אם יהיה צורך הווטרינר גם יבצע צילומי רנטגן, אולטרא סאונד ובדיקות על מנת לבחון אם יש גידולים סרטניים או תופעות אחרות שיכולות ללמד על בעיה כזו או אחרת.

כיצד מטפלים בדלקת בדרכי השתן אצל כלבים

טיפול בדלקת בדרכי השתן אצל כלבים, מתבצע לרוב באמצעות אנטיביוטיקה אותה יש לספק לכלב במשך שבוע עד שבועיים, תלוי בסוג, מינון ואופי הדלקת. אם מדובר על מקרים חמורים יותר, למשל, אבנים בדרכי השתן או גידולים סרטניים, אזי שיהיה צורך לבצע ניתוח.

מעבר לכך, סביר להניח שהרופא ימליץ לנו להחליף את המזון של הכלב, על מנת שהוא יקבל מזון מיוחד למצבו.

מאחר והטיפולים עולים לא מעט כסף, מומלץ מאוד לקנות מראש פוליסת של ביטוח כלבים. כך אם הכלב שלנו יחלה בדלקת בדרכי השתן, חברת הביטוח תשתתף בעלויות הטיפול, על פי תנאי הפוליסה.

לסיכום, למרות שמדובר במחלה שכיחה ולא נעימה, אזי שבאמצעות אבחון וטיפול רלוונטיים ומהירים, ניתן להתגבר עליה, ולעזור לכלב לחזור אל שגרת חיים סדירה.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן