פיודרמה בכלבים - מדריך בריאות הכלב

פיודרמה (Pyoderma) זו מחלת עור נפוצה אצל כלבים. מחלה זו נוצרת כתוצאה מהתפתחות של בקטריות על פני העור, ויכולה לעבור אל כלבים אחרים וכן אל בני אדם. אך קל לזהות אותה וניתן לטפל בה בצורה מהירה ויעילה.

למדו עוד על פיודרמה בכלבים במאמר הבא:

תוכן עניינים

המידע המופיע במאמר הוא המלצה. אם הכלב שלכם מתמודד עם פיודרמה, עליכם לפנות אל ווטרינר מוסמך שיטפל בו.

מה זה פיודרמה?

כאמור, פיודרמה זו מחלת עור אשר מתחלקת לרמות שונות. ישנם מקרים שטחיים בהם נזק מתבטא רק בשכבות החיצוניות של העור, לעומת זאת ישנם מקרים יותר קיצוניים, בהם הנזק מחלחל אל תוך העור. ככל שמטופלים מהר יותר בדלקת, כך גדל הסיכוי למנוע מצב שהנזק יקצין.

מקור הפצעים של מחלת פיודרמה הם גרד שמקורו בטפילי עור, אלרגיות, דלקות (למשל באוזניים), כאבים, או בעיה בשקים האנאליים. הגרד גורם לנזק בשכבה החיצונית ואם לא מטפלים בכך בהקדם, אז החיידקים עלולים לחדור פנימה ולייצר דלקת.

כיצד ניתן למנוע פיודרמה ומהם הסימנים?

על מנת למנוע מהכלב שלנו להתמודד עם מחלה כמו פיודרמה, יש צורך לבצע טיפול שגרתי, כולל חיסונים, רחצה והיגיינה. במידה והכלב חלה במחלה פעם אחת, מומלץ מאוד לקחת אותו לביקורת כל חצי שנה אצל ווטרינר, על מנת שיבדוק את מצבו, ויבחן שהמצב לא חזר על עצמו.

סימנים לפיודרמה אצל כלבים:

הסימנים לפיודרמה אצל כלבים משתנים בהתאם לקצב התקדמות המחלה. בתחילה הסימנים היו פצע בודד, אדומיות והפרשות מוגלה. במקרים רבים, סביב הפצע נוכל להבחין בפרווה רטובה כתוצאה מליקוק של הכלב את המקום.

בשלבים מתקדמים יותר, הפצעים יתפשטו לאזורים שונים, הם יהיו יותר אדמומיים, תהיה הרבה יותר מוגלה, וכן נוכל לראות סימני התקרחות באזור. חשוב לציין, מאחר והעור נועד להגן על הכלב, אז ברגע שהמחלה מתפשטת, הוא נהיה חלש יותר, המערכת החיסונית גם כן נחלשת, מה שיכול לפגוע בתפקוד הכלב ולחשוף אותו למחלות ואלרגיות אחרות.

לרוב, כלבים גדולים ושמנים מתמודדים עם פיודרמה, אך מחלה זו יכולה להופיע אצל כל הכלבים, ללא הבדל של גזע, מין או גיל. התופעה נפוצה יותר בתקופת הקיץ והאביב, מאחר ואז אלרגיות וטפילים הם הרבה יותר נפוצים.

אבחון וטיפול במחלת פיודרמה אצל כלבים?

פיודרמה אצל כלביםעל מנת לטפל במחלה כמה שיותר, יש לפנות אל ווטרינר מוסמך שיאבחן את הכלב ויחליט על תוכנית טיפול בהקדם. כפי שציינו, ככל שמאבחנים את הפצעים בשלב מוקדם ומטפלים בהם, כך יש יותר סיכוי למנוע אפשרות שהדלקת תחדור עמוק אל תוך העור והחיידקים יגרמו נזק משמעותי יותר.

תהליך האבחון ייעשה על ידי לקיחת דוגמית מהעור, על מנת לאבחון את סוג הבעיה. יהיה צורך לקחת תרבית ולבצע משטחי עור, בשביל לאתר את הגורם לגירוד וסוג החיידק שנדבק בכלב. במידה והנזק הוא הרבה יותר משמעותי, אז הווטרינר יבצע גם בדיקות דם ובדיקות אחרות, לבחון את מצב הכלב באופן רחב יותר.

טיפול בפיודרמה מתבצע באמצעות גילוח אזור הפצע, מריחת משחות אנטי בקטריאליות, שימוש בתכשירים רפואיים ואם יש צורך אז גם בחומרים אנטיביוטיים אשר ניתנים לכלב דרך הפה ובעירוי.

חשוב לומר, טיפול בכלבים עם פיודרמה יכול לעלות לא מעט כסף, בוודאי אם מדובר בטיפול בשלב המתקדם, על כן מומלץ מאוד לרכוש ביטוח בריאות לכלבים ולהשתמש בפוליסה, על מנת להיעזר בחברת הביטוח למימון הטיפולים. זאת כמובן בהתאם לתנאים ולכללי הפוליסה.

הדבקה בקרב בני אדם וכלבים

כאמור, כלבים עם פיודרמה עלולים להדביק אנשים וכלבים אחרים. לכן חשוב מאוד להקפיד לא לגעת בפצע ולא לתת לכלבים אחרים להתקרב אליו, על מנת שלא יידבקו ממנו.

לסיכום, אם הכלב שלכם מתמודד עם בעיית עור, יש לפנות מיד אל ווטרינר מוסמך שיאבחן את מצבו ויקבע את תוכנית הטיפול המתאימה עבורו. ככל שתעשו זאת בשלב מוקדם יותר, כך תוכלו לחסוך ממנו כאב וסבל, ותוכלו לספק לו איכות חיים טובה יותר.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן