לפטוספירה בכלבים (עכברת כלבים) - מדריך בריאות הכלב

לפטוספירה (leptospira), היא מחלה אשר תוקפת בני אדם אך גם כלבים ויכולה לגרום להם נזק משמעותי בכליות ובכבד. מדובר על מחלה בקטריאלית, אשר נוצרת באמצעות חיידק הנמצא במים.

מהי עכברת כלבים? כיצד להימנע מהמחלה וכיצד מטפלים? כל זאת במאמר הבא:

תוכן עניינים

כל החומר שמופיע במאמר הוא בגדר המלצה. אם הכלב שלכם נדבק בעכברת כלבים, יש לפנות באופן מיידי לווטרינר לקבלת טיפול מקצועי.

מה זו עכברת כלבים?

חיידק לפטוספירה, נמצא בעקרון אצל עכברים ומכרסים מסוגים שונים, אך הוא יכול להדביק יונקים, ובפרט כלבים. אלה יכולים גם להדביק כלבים ובני אדם אחרים, גם אם הם החלימו מהמחלה, שכן הם עדיין נושאים את החיידק בתוכם.

תהליך ההדבקה נעשה באמצעות הפרשה של מכרסמים, עם זאת, זה יכול להתבצע באמצעות חדירה דרך העור, בפרט כשמדובר על פצעים. בדרך כלל, כלבים נדבקים דרך העור, בזמן שהם שוחים במים מזוהמים.

כיצד נוכל לזהות כלב נגוע?

תסמיני המחלה מגיעים בשלוש דרכים עיקריות:

  • צהבת – אפשר להבחין באזורים "צהובים" באזור הפה ובאזור העיניים, אפשר גם להבחין בשינוי צבע בעור באזורים מסוימים.
  • חום ודימום – בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, אפשר להבחין בדימום מפצעים קטנים בעור, בעיקר סביב הפה והעיניים, וכן הכלב יתמודד עם חום, שלשול, הקאות, תשישות וחוסר תיאבון. שלב זה של המחלה מלמד על כך שהיא הופכת להיות רצינית יותר.
  • קריסה של הכליות – כפי שציינו, עכברת כלבים גורמת לפגיעה בעיקר בכליות ובכבד. בשלב זה, תהיה קריסה של הכליות, הכלב לא יוכל לאכול, הוא יהיה תשוש מאוד, יישא ריח מאוד לא נעים ויהיו לו הרבה מאוד פצעים על הלשון וסביב הפה. הוא יחוש אי נוחות ויתקשה לזוז

חשוב להדגיש שתי נקודות: ראשית, תקופת ההדגרה מהרגע בו הכלב נדבק ועד לשלב בו מופיעים תסמינים משמעותיים של המחלה, היא בין ארבעה ימים לשבועיים. שנית, בעיקרון, כלבים יכולים להחלים מעכברת גם במצב קיצוני של המחלה, אך בכל מקרה הם יצטרכו להתמודד עם מחלת כליות קשה.

כיצד מטפלים בעכברת כלבים?

השלב הכי מהותי בטיפול במחלה, הוא שלב האבחון. ככל שמאבחנים מוקדם יותר את המחלה, כך קל יותר לטפל בה בהמשך, להעניק לכלב את הכלים הנדרשים בשביל שהוא יוכל להתמודד איתה ולהחלים ממנה.

האבחון נעשה כמובן על ידי ווטרינר מוסמך, אליו יש לפנות ברגע שאנחנו מזהים סימנים ראשונים של שינוי אצל הכלב, בין אם מדובר בשינויים בעור (שינוי צבע), בין אם מדובר בשינויים פיזיולוגיים או התנהגותיים ואחרים. האבחון ייעשה הן על ידי מישוש של הכלב, הן על ידי בדיקה בעיניים והן על ידי בדיקות דם שונות אשר יאפשרו לראות האם המדדים מלמדים שאכן יש לו את החיידק. הווטרינר גם יבקש לעשות בדיקות שתן ובדיקות סרולוגיות לבחון האם יש לכלב מספיק נוגדנים כנגד החיידק.

הטיפול במחלה יתבצע באמצעות טיפול אנטיביוטי. יש מקרים בהם הטיפול יכול להתבצע בבית, אך במקרים רבים הכלב יהיה זקוק למעקב והשגחה צמודים ולכן יהיה עדיף להשאיר אותו בבית חולים לשם כך. הטיפול אמור להימשך מספר ימים.

חשוב להדגיש, טיפול בעכברת כלבים יכול לעלות לא מעט כסף, בגין האשפוז, החומרים והבדיקות השונות שיש לבצע. לכן מומלץ לרכוש מראש ביטוח לכלבים, ולהיעזר בו לצורך מימון הטיפול בעזרת חברת הביטוח, זאת כמובן בהתאם לתנאי הפוליסה.

כמו כן, יש דרך למנוע אפשרות הדבקה במחלת עכבת כלבים וזאת באמצעות חיסון משושה שניתן לכלב. המרכיבים שלו כוללים מספר חיסונים, וביניהם גם חיסון נגד עכברת כלבים. יש לציין, שיש לחיסון תופעות לוואי מסוימות, אך הן נדירות. מדובר על אובדן תיאבון ועייפות שנמשכים מספר ימים.

איך מונעים הדבקה בלפטוספירה של כלבים?

כאמור, עכברת כלבים זו מחלה מדבקת העוברת בין כלבים וכן לבני אדם. על מנת למנוע הדבקה, יש לחסן את הכלבים מבעוד מועד, וכן יש לבצע את הטיפול בכלב שנושא את החיידק באמצעות כפפות וחומרים אחרים שאמורים לשמור על ההיגיינה. אם הכלב נמצא במכלאה או בבית שיש בו כלבים נוספים, יש להפריד אותו מהם כמה שיותר מהר.

במידה והכלב נדבק במחלה ועשה את צרכיו בבית, הזיל ריר או יש לו פצע פתוח והוא מטפטף דם, אז יש לנקות את המקום היטב עם חומרי חיטוי עשויים מיוד.

לסיכום, עכברת כלבים זו מחלה מאוד לא נעימה, אך אפשר להימנע ממנה אם מטפלים נכון בכלב. לכן חשוב להיות ערניים ולהקפיד על טיפול מסודר, אחראי וקפדני. יש לעשות כל מה שנדרש על מנת למנוע ממנו להדביק כלבים או בני אדם.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן