היפוך קיבה בכלבים - מדריך בריאות הכלב

כלבים רבים מתמודדים עם מצב שנקרא "היפוך קיבה" – Gastric dilation and volvulus syndrome – (באנגלית), מצב המחייב טיפול מיידי של ווטרינר מוסמך, שכן הוא עלול להוביל לקשיי נשימה אצל הכלב ולפגיעה אנושה בחלקים פנימיים שלו.

מה זה היפוך קיבה בכלבים ומה חובה להכיר? במדריך הבא:

תוכן עניינים

כל המידע המצויין במאמר הוא המלצה, במקרה של היפוך קיבה יש לפנות אל ווטרינר מוסמך

היפוך קיבת כלבים

בשביל להבין מצב זה היפוך קיבת כלבים וכיצד מטפלים במצב כזה, צריך להבין תחילה איך הקיבה של הכלב בנויה. למעשה מדובר בסוג של שק שמחובר בצד אחד למעיים ובצד השני לוושט שלו. מצב של היפוך, גורם להתנפחות הקיבה עד כדי כך שהיא מתהפכת. במקרה כזה, הכלב מתקשה להוציא אוויר החוצה דרך הוושט, והקיבה ממשיכה להתנפח. ככל שהמצב מתמשך, כך אספקת הדם לקיבה תיפגע, ואיברים פנימיים נוספים בבטן של הכלב עלולים להינזק.

ממה נוצר היפוך קיבה אצל כלבים

ישנן סיבות שונות להיפוך קיבה, לפני שנסביר אותם חשוב להבהיר שמצב זה אינו שכיח בהכרח. ההתנפחות עצמה נוצרת כתוצאה מהצטברות של גזים בקיבה, במקרים רבים זה כתוצאה מצריכת מזון תוסס.

מה הם גורמי סיכון שמובילים למצב זה:

גיל הכלב – ככל שמתבגרים כך הסיכוי עולה.

גזע וגנטיקה – כלבים גדולים מתמודדים עם מצב יותר מאשר כלבים קטנים (גם הם עלולים להתמודד איתו, אך זה נדיר). מומלץ לקרוא על גזע הכלב שלכם ולהבין את הסיכון במצב זה.

הרגלי אכילה – כלבים שאוכלים רק פעם אחת ביום, מצב של היפוך קיבה הוא שכיח אצלם יותר מאשר כלבים שאוכלים פעמיים ביום. כמו כן, אכילה מהירה עלולה לייצר מצב וכן פעילות נמרצת אחרי אכילה.

מצב נפשי – כלבים עצבניים או פחדנים יתמודדו עם מצב זה יותר מאשר כלבים רגועים.

מין – ההנחה היא שכלבים זכרים מתמודדים עם היפוך קיבה יותר מאשר כלבות.

סימנים להיפוך קיבה אצל כלב

ניתן להבחין במצב בו הקיבה עומדת להתהפך או מצב בו הקיבה של הכלב כבר הגיעה להיפוך קיבה.

הסימפטומים הם:

  • ניסיונות הקאה
  • קשיי נשימה (נשימה מהירה)
  • חוסר תיאבון
  • חוסר שקט
  • ריר משמעותי
  • כאבי בטן בעת שנוגעים בכלב

במצבים בהם יש הקצנה, הכלב יחוש חולשה, אפאטיות, עד לכדי מצב של התמוטטות.

כיצד מאבחנים היפוך קיבה ואיך מטפלים במקרה שכזה?

לפני שנסביר כיצד מאבחנים ומטפלים בבעיה, צריך לזכור שתי נקודות. נקודה ראשונה, עלינו להיות ערים למצב של הכלב. אנחנו צריכים לזהות חולשה או סימני אזהרה. נקודה שנייה, ברגע שאנחנו מזהים, אסור לנו לחכות, עלינו לפנות מיידית אל ווטרינר מוסמך שיטפל בו.  

האבחון של הווטרינר יתבצע באמצעות בדיקה גופנית תחילה, הוא ימשש את הכלב בשביל לראות אם הוא מרגיש כאב. כמו כן, הוא יבצע בדיקה באמצעות סטטוסקופ ולאחר מכן צילום רנטגן של הבטן, כאשר הוא שוכב על הצד, בשביל לראות את מצב הקיבה.

ייתכן והוא יבצע בדיקות נוספות, כולל בדיקות דם בשביל לאבחן את מצבו הכללי של הכלב ובפרט אם הוא מתמודד עם סיבוכים נוספים.

הטיפול תחילה נועד להפחית את הלחץ, זה יתבצע באמצעות ניקוז האוויר מהקיבה באמצעות החדרת מחט אל הגוף או צינור דרך הפה אל הקיבה. הווטרינר גם יספק לכלב נוזלים וכן חומרים לשיכוך כאבים, אנטיביוטיקה ועוד.

אחרי ששלב זה יסתיים, הוא יבצע בו ניתוח המיועד להחזיר את הקיבה למקומה וכן לקבע אותה לשרירי קיר הגוף בשביל שהיא לא תזוז שוב. אם הוא יראה שחלקים פנימיים מסוימים נפגעו, יבחן האם יש צורך להסיר אותם.

זמן ההתאוששות מהניתוח איננו דומה אצל כל הכלבים, בהחלט ייתכנו סיבוכים שונים, כולל הפרעות קצב לב וזיהומים. לרוב הכלבים משתחררים לביתם אחרי יומיים-שלושה. אחרי זמן מה, הכלב יחזור לתפקוד רגיל ללא מגבלות.

כיצד מונעים היפוך קיבה אצל כלב?

ישנן דרכים שונות כיצד למנוע היפוך קיבה אצל כלבים, אנחנו נציג כמה מהם:

ראשית, יש לספק לו שתיים-שלוש ארוחות ביום ולא אחת. רצוי לספק את המזון אחרי הטיול ולא לפני.

שנית, ניתן לבצע ניתוח לקיבוע הקיבה בגיל צעיר.

שלישית, יש להבחין ולשים לב לכל סימני מצוקה שהכלב מגלה.

לסיכום, היפוך קיבה בכלבים זה לא מצב נעים, לא לכלב וגם לא לבעלים שלו. לכן גם ציינו שוב ושוב את כמה חשוב לשים לב לרגישות ולסימני המצוקה שהכלב חש. אם מאבחנים את הבעיה בזמן, אפשר לטפל בה בצורה נכונה.

חשוב לציין, עלויות הטיפול במצב של היפוך קיבה אצל כלבים אינן נמוכות. על מנת להקל עלינו, חשוב לרכוש פוליסת ביטוח כלבים בהקדם, אז כשהבעיה מופיעה נוכל לממש את הפוליסה על פי התנאים שלה וחברת הביטוח תשתתף במימון עלויות הטיפול. זה יכול לעזור לנו מבחינה כלכלית.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן