חסימת מעיים בכלבים - מדריך בריאות הכלב

חסימת מעיים אצל כלבים, זה מצב בו נוצרת חסימה שלא מאפשרת לתכולת המעי לעבור ואז יש קושי בכל מה שכרוך להפרשת צואה

כיצד ניתן להתמודד עם חסימת מעיים בכלבים, מתי חייבים ללכת לוטרינר וכיצד מטפלים? כל זאת במדריך הבא:

תוכן עניינים

כל המידע המופיע במאמר זה, הוא המלצה ובמידה ויש צורך לבצע טיפול בחסימת מעיים יש לפנות אל ווטרינר מוסמך.

חסימת מעיים אצל כלבים

כפי שאנשים יכולים למצוא את עצמם מתמודדים עם חסימת מעיים, כך גם כלבים מתמודדים עם מצב זה. ההבדל הוא, שאם אנחנו מתמודדים עם סיטואציה כזו, אז יש לנו אפשרות לפנות את עצמנו למיון או ללכת לרופא שיטפל בזה. הכלבים תלויים בנו בשביל שנבחין במצבם וניקח אותם אל ווטרינר מוסמך שיטפל בהם.

לפני שנסביר מה הם הסימנים וכיצד מטפלים בחסימת מעיים אצל כלבים, צריך להדגיש שתי נקודות. ראשית, מדובר על חסימה של המעי הדק בדרך כלל. שנית, במקרים של הצטברות צואה ונוזלים, אזי שייתכן קרע במערכת העיכול, מה שיוביל לדליפה של הצואה אל חלל הבטן, מה שיכול לגרום להיווצרות דלקות, מאחר וחיידקים שונים עלולים לחדור אל החלל. לכן יש משמעות לנקודת הזמן בה אנחנו נבחין שהכלב מתמודד עם בעיה שמחייבת טיפול מיידי של ווטרינר.

כיצד נוכל לשים לב שהכלב במצוקה ומתמודד עם חסימת מעיים?

השלבים הראשונים שאמורים להאיר אצלנו נקודות אזהרה, כתוצאה מחסימת וקושי להפריש צואה, אז הכלב יתקשה לנוע בצורה חופשית. ייתכן שבשלב הזה הוא עדיין יוכל להפריש צואה אם זה יקרה, אז זה יהיה בצורת שלשול. עם הזמן, הקושי יתגבר ואז הוא יתמודד עם התייבשות קשה ובהמשך גם עם הקאות רבות.

הסימנים שמלמדים על חסימת מעיים הם:

  • כאב בטן חזק
  • ירידה חדה בתיאבון
  • הקאות, שלשולים
  • איבוד משקל, כתוצאה מירידה חדה בתיאבון
  • דיכאון ומצב רוח עצבני
  • התייבשות
  • חום

מה גורם לחסימת מעיים?

ישנן סיבות שונות שעלולות לגרום לחסימת מעיים אצל כלבים. בראש ובראשונה גופים זרים שהכלב בולע וגורם לחסימה פיזית. כמו כן, ייתכן ומדובר בגידולים סרטניים, זה בעיקר נפוץ אצל כלבים מבוגרים.

כמו כן, מצב בו יש סיבוב של המעי על צירו, יכול להוביל לחסימה.

כיצד מאבחנים ומטפלים בחסימת מעיים

כאמור, טיפול בחסימת מעיים מתבצע אך ורק על ידי ווטרינר מוסמך. ברגע שאנחנו מזהים סימני מצוקה, עלינו לקחת את הכלב אל ווטרינר ולספק לו את כל המידע על הסימנים שאבחנו בהם.

תחילה הוא ימשש את הבטן של הכלב בשביל לראות אם הוא מרגיש גוף זר. בהמשך הוא יבצע צילומי רטנגן וכן בדיקת אולטרסאונד, על מנת לראות מה מתרחש באיברים הפנימיים של הכלב. הצילומים והבדיקה לא מסוכנים ומאפשרים לספק תמונה מלאה על מה שמתרחש בתוך הקיבה של הכלב.

הטיפול בחסימת מעיים, כולל שלוש אפשרויות:

האפשרות הראשונה היא מתן תרופות, נוזלים לווריד, וחומרים אחרים שנועדו לאפשר לגופים זרים לצאת מהקיבה כמה שיותר מהר ובצורה טובה. טיפול זה אפשרי אם הכלב עדיין במצב טוב.

האפשרות השנייה היא שימוש באנדוסקופ, זאת על מנת להוציא את הגופים הזרים מהקיבה. מדובר על צינור ארוך עם סיב אופטי שמצלם את הקיבה ומאפשר למשוך ממנה את הגוף הזר.

האפשרות השלישית היא ניתוח בחלל הבטן. מדובר בתהליך הרבה יותר מורכב, בדרך כלל הוא מתבצע כשאין אפשרות לבצע את האפשרויות הראשונות. אחרי הניתוח, הכלב יצטרך מספר ימים של התאוששות ואחרי זה הוא ישתחרר לביתו.

לפני סיום צריך לציין, אם מדובר בגוף זר שנתקע בקיבה, אז הסיכויים לטיפול הם טובים. אך אם מדובר בדברים אחרים, כולל גידולים סרטניים, אז המצב עלול להיות פחות אופטימי. בכל מקרה, חלק משמעותי מהצלחת הטיפול תלויה בשאלה, עד כמה הבעלים מספק תשומת לב לכלב ומטפל בו כראוי. לכן חשוב לשים לב לסימני המצוקה לפני ולספק את הטיפול הרצוי אחרי שהכלב משוחרר לביתו.

טיפול בחסימת מעיים יכול לקחת זמן והוא גם גובה עלויות לא קטנות. הדבר הנכון לעשות, הוא לרכוש פוליסת ביטוח חיות מחמד ובמקרה הצורך, לממש את הפוליסה על מנת שחברת הביטוח תעזור לנו בכל מה שקשור למימון עלויות הטיפול, בהתאם לתנאי הפוליסה כמובן.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן