דמודקס בכלבים - מדריך בריאות הכלב

כלבים רבים נדבקים בטפיל דמודקס והוא מצוי אצלם בריכוז נמוך. אצל רבים מהם זה לא מורגש, אך אם כלבים צעירים עם מערכת חיסונית חלשה, נדבקים בטפיל זה, כפי שקורה לא פעם, אז זה להיות מטרד לא קטן.

במאמר זה נסקור את השאלה, מה זה דמודקס, כיצד מטפלים ומה חשוב לדעת

תוכן עניינים

כל המידע המופיע באתר הוא המלצה ואיננו מהווה מידע רפואי מוסמך. במידת הצורך, יש לפנות אל ווטרינר מוסמך.

מה זה דמודקס כלבים?

דמודקס (demodex) היא מחלת עור, אשר בניגוד למחלות אחרות, ניתן לזהות אותה מאחר והיא משפיעה באופן חיצוני על הכלב. השפעתה באה לידי ביטוי בקרחות אשר מופיעות באזורים שונים בגוף, מה שעלול להוביל לתהליך של גירוד שבהמשך יגרום למחלות ודלקות נוספות.

 בעיקרון, המערכת החיסונית של הכלב אמורה להיות מסוגלת לטפל בטפיל זה ולכן הוא גם נמצא בריכוז נמוך מאוד אצל כלבים בוגרים. בעיקרון, המערכת מרסנת אותו ומונעת ממנו לפעול. אך במקרים בהם המערכת לא התפתחה עדיין (כמו אצל כלבים צעירים), או שהיא חלשה כתוצאה ממחלות רקע שונות, אז יש סיכוי שהטפיל כן יוכל לפעול ולפגוע בכלב.

מה הם הסימפטומים למחלה?

כאמור, להבדיל ממחלות אחרות, אנחנו יכולים לזהות אותה בעיניים, מאחר והיא משאירה קרחות באזורים שונים בעור, ואז הכלב נוטה לגרד את אותם אזורים, ויהיה ניתן לראות סימני גירוד ואפילו דם.

מעבר לכך, ייתכן מאוד שאנחנו נראה השפעה קצת יותר רחבה, בין אם זה קשקשת, דלקות עור, מוגלה, רטיבות ואפילו נוכל להריח ריח רע שנוצר במקום. ישנם מקרים בהם המחלה תופיע רק באזור כפות הרגליים. במקרה כזה, אנחנו צפויים לראות תופעות של זיהום, דלקות עור וגירודים.

חשוב לציין מחלת דמודקס בכלבים היא איננה מדבקת, ולכן אם יש בבית שני כלבים ואחד מהם חולה, אז אין סיבה לבודד אותו. מה שכן, המחלה עוברת הרבה פעמים מהאם לגור (בין היתר דרך הנקה), וכן יכול להיות שתופעות נלוות לדלקת (למשל, דלקות עור שנוצרות כתוצאה מהגרד) כן יהיו מדבקות.

בכל מקרה, דמודקס איננה מועברת מכלבים לחתולים או לבני אדם.

כיצד מטפלים בדמודקס לכלבים?

דמודקס כלביםעל מנת לטפל במחלה, יש כמובן צורך לאבחן אותה תחילה. לשם כך אנחנו נפנה אל ווטרינר. נעשה זאת כשנגלה היווצרות של קרחות בעור ונראה שהכלב נאבק בגירודים שונים.

הווטרינר יבצע אבחון באמצעות מגרדי עור ובדיקות מיקרוסקופיות שיעזרו לו לזהות את הטפילים. במידה ואכן מתברר שזו המחלה, אז הוא יקבע תוכנית טיפול מתאימה. התוכנית תפעל לחזק את המערכת החיסונית ולהוריד את המינון וההשפעה של הטפיל.

לשם כך, יש צורך לבצע מספר צעדים:

ראשית, יש לתת לכלב מזון איכותי שיספק לו את המרכיבים הרלוונטיים עבורו לחיזוק המערכת החיסונית (מזון שמכיל ויטמינים וכן תוספי תזונה במידת הצורך). שנית, יש לבצע טיפול יסודי נגד טפילים, שלישית, במידת הצורך יש להשתמש בטיפול אנטיביוטי (חשוב מאוד לא להשתמש בחומרים אחרים).

בהמשך, יהיה צורך להקפיד על טיפול חיסונים, ואם מדובר בנקבה אז ברגע שמתגברים על המחלה, חשוב מאוד לעקר אותה.

מאחר וטיפול אצל ווטרינר במקרה של דמודקס בכלבים, יכול להיות מאוד יקר, אז מוטב להיות מוכנים לכך ולרכוש פוליסה של ביטוח חיות מחמד. פוליסה זו מכסה עלויות טיפול שונות, כולל בדיקות, אשפוזים, תרופות ועוד. זאת כמובן בהתאם לתנאי הפוליסה.

על פניו, מי שמתבונן מהצד עלול לחשוב שמחלת דמודקס לכלבים היא קיצונית, אך האמת שמדובר במחלה נפוצה, לא נעימה, אך ניתן להתגבר עליה אם מטפלים בה בצורה נכונה ובזמן. כלבים צעירים יכולים להתגבר עליה במהרה. לעומת זאת, כלבים מבוגרים, גם אם הם לא יחלימו לגמרי, הרי שיהיה ניתן לשלוט במחלה ולא לתת לה להשפיע עליהם.

שתפו את עמוד זה 🙂

אולי גם יעניין אותך:

עצמות לכלבים

עצמות לכלבים – האם זה מסוכן? המדריך המלא

אחד המיתוסים המוכרים והנפוצים אודות כלבים, מיתוס שצמח במהלך השנים הרבה בזכות סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע מסוגים שונים, הוא שהמאכל המקובל עבורם הן עצמות.

האם זה נכון? מה הסכנה במתן עצמות לכלבים? כל זאת במדריך החובה הבא:

קרא עוד »

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
דילוג לתוכן