סמוייד - מדריך הכלבים המלא

סמוייד

מקורם של כלבי סמוייד, הוא במקום בשם טונדרה אשר שוכן לאורך חופי אוקיינוס הקרח הצפוני, המשתרע מהים הבן במערב להרי סיביר במזרח. השם לקוח משמו של שבט הסמוייד אשר יושבים באזור זה.

מהם המאפיינים והתכונות של כלבי סמויד? להלן המדריך המלא:

גובה

53-57 ס"מ

תוחלת חיים

14 שנים

סוג

קל לאילוף

משקל

23-25 ק"ג

תוכן עניינים

במקור, כלבי סמוייד שימשו לצורך שמירה, הובלה וגרירה של מזחלות ועדרי איילים ושמירה מפני חיות טרף. בעליהם של אותם עדרי איילים, החזיקו בכלבי סמוייד והתייחסו אליהם כאל חלק מבני המשפחה. הם סיפקו להם מזון ומקום לינה, וכך עם הזמן הם הפכו לכלבי בית. רבים מיושבי המקום היו גם יוצאים איתם למסעות ארוכים.

מאפיינים של כלבי סמוייד

גובה

זכר – גובהו של סמוייד ממין זכר הוא 57 ס"מ

נקבה – גובהה של סמוייד ממין נקבה הוא 53 ס"מ

משקל

משקלם של כלבי סמויד הוא 23-25 ק"ג

תוחלת חיים – 14 שנים

מבנה גוף: כלב סמוייד נהנה מגוף מוצק עם גב שרירי, ראש משולש ואוזניים אשר משתרעות לאחור. השפתיים מעוקלות ויוצרות תנוחה של חיוך קבוע, והעיניים שלו הן חמות ונוצצות. מבנה גופן של כלבות, ארוך יותר מזה של הזכרים.

פרווה – כלבי סמוייד נהנים מפרווה עבה וכפולה, עמידה בפני תנאי מזג אוויר שונים. סמוייד נוהג להנשיר שיער פעמיים בשנה.

צבעי פרווה – ברוב המקרים הפרווה תהיה לבנה, וזה גם תו התקן של גזע זה, אך אפשר למצוא גם כלבי סמוייד עם פרווה בצבע קרם.

תכונות אופי

כלבי סמוייד מאופיינים בכך שהם כלבים חברותיים, ידידותיים מאוד הן לאנשים והן לכלבים אחרים. כמו כן, הם מוכרים בתור כלבי עבודה, זכר לאבותיהם, נמרצים מאוד גם בגיל מתקדם, עצמאיים ובעלי יכולות הסתגלות מהירה לתנאים שונים. סמוייד הם כלבים עקשניים שאינם ממהרים לציית ולעשות את מה שבעליהם רוצים, אך יחד עם זאת, הם מאוד חיוביים ונעימים לסביבה.

גידול – מאחר ומדובר בכלבים מאוד ידידותיים וחברותיים, הן לכלבים והן לאנשים, הרי שאפשר לגדל אותם בדירה וכן בבית פרטי. הם מאוד טובים וידידותיים לילדים. עם זאת, מוטב לא להשאיר אותם לבד הרבה זמן, שכן הם יתקשו להסתדר בלי חברת בעליהם, ועלולים לפתח חרדת נטישה, שתבוא לידי ביטוי גם בגרימת נזק לחפצים ופריטים מסביב. בנוסף, בסיטואציות בהן הם נשארים לבד, הם עלולים לנבוח בחוזקה, דבר שיפריע לשכנים ולסביבה.

אם בוחרים להביא גור סמוייד לבית שיש בו ילדים קטנים, חשוב לשמור עליו, מאחר והילדים עלולים לפגוע בו בטעות, והוא עלול להגיב בצורה שלילית כלפיהם כשזה קורה.

מצב בריאותי

כלבי סמוייד אינם מתמודדים עם בעיות בריאותיות מיוחדות, מלבד בעיות במפרקים וכן בעיות עיניים בגיל מתקדם. ייתכן שהם יתמודד בגיל זה גם מסוכרת. ניתן לטפל בכל אחת מהבעיות.

טיפוח –  חשוב להקפיד על הטיפוח של הכלב, גם בגלל שיש לו מראה יפה ונרצה לשמור עליו, אך גם בגלל שהוא מנשיר שיער. לכן רצוי לסרק אותו לעיתים תכופות, עם כיוון צמיחת השיער ולאחר מכן, גם בכיוון ההפוך. יש להקפיד גם על צחצוח שיניים ומקלחות. טיפוח טוב ויעיל, ימנע בעיות עור שונות שעלולות להיווצר בתקופות חום.

תזונה  –  יש להקפיד על תזונה בריאה פעמיים ביום, מנות סבירות על מנת שלא יצרך כמות גדולה מדי, מה שעלול להביא לעלייה במשקל.

פעילות גופנית – סמאויד הוא כלב אנרגטי שזקוק לפעילות גופנית יומיומית. רצוי להוציא אותו להליכות וריצות ארוכות, גם בשביל שהוא יוכל לפרוק את האנרגיה שהצטברה אצלו, וכן בשביל שלא יהיה לו משעמם.

אילוף כלב סמוייד

זה לא פשוט לאלף כלב סמויד. מדובר בכלב חכם, עקשן ועצמאי. לכן הוא זקוק לאילוף עקבי וסבלני, פקודות שנאמרות בקול רם, וכן הוא צריך לראות שאתם נלהבים לאלף אותו, אז הוא ישתף איתכם פעולה. האילוף צריך להגיע עם פידבקים חיוביים ושבחים, רצוי מאוד גם לגוון אותם, על מנת שלא יהיה לו משעמם. יש לאלף מגיל צעיר על מנת לקבוע גבולות ולהראות לו שיש תוצאות למעשים שלו.

סיכום

כלבי סמוייד הם כלבים מיוחדים באופיים וביופיים. משתלם מאוד לאמץ כלב מסוג זה, שכן הוא מאוד ידידותי וחברותי, וכל מי שמאמץ כלב כזה, נהנה מחבר לחיים. אם מספקים לו טיפול הולם, הוא יודע להחזיר לבעליו אהבה.

כלב סמויד

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן