מלטז - מדריך הכלבים המלא

מלטז

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים מסוג מלטז – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב מלטזי – המדריך המלא:

גובה

20-25 ס"מ

תוחלת חיים

12-15 שנים

סוג

כלבים קטנים, כלבים היפואלרגניים

משקל

2-4 ק"ג

תוכן עניינים

כל מי שמתבונן בכלב מלטז, לא יכול שלא לחייך ולשמוח, מדובר באחד הכלבים החמודים ביותר שיש, והמבט שלו אומר הכל. הוא מזכיר פודל במראה שלו, ואין אדם שלא נופל בקסמו. יחד עם זאת, כפי שנראה בהמשך המאמר, מדובר בכלב שיודע לעמוד על שלו ובצורה תקיפה, לעיתים.

מקורותיו של כלב מלטזי מגיעים עד למצרים העתיקה, על פי הערכות כבר לפני שלוש מאות שנה לפני הספירה. משם הוא הגיע לאיטליה, ועם השנים נדד גם למדינות אחרות באירופה ובצפון אמריקה.

מאפיינים של כלב מלטזי

גובה: גובה ממוצע של מלטז הוא 20-25 ס"מ.

משקל: משקל ממוצע של הגזע הוא 2-4 ק"ג.

תוחלת חיים: 12-15 שנים.

מבנה גוף: כלב מלטזי הוא כלב קטן מאוד, עם ראש עגול, עיניים גדולות, שחורות, אף פחוס וכהה.

פרווה: לכלב מלטז ננסי יש פרווה ארוכה ומשיית. אין לו פרווה תחתונה ואינו משיר שיער. מסיבה זו כלב זה נחשב לכלב היפואלרגני.

צבעי פרווה: לבן טהור, אך שלא פעם אוזניו הם בצבע קרם או צהוב. אם יש פיגמנטים של כתום, אזי שמדובר בפגם.

תכונות אופי

כלב מלטז הוא כלב שמאוד אוהב תשומת לב. כלב שובב, פעיל ועירני, הוא אף עלול להיות תוקפן במצבים מסוימים. כמו כן, יש הוא נחשב לכלב טריטוריאלי ושתלטן, לכן חשוב לשים לב כשמתקרבים אליו ומנסים לקחת ממנו בכוח, הוא נוטה לנבוח ולהרעיש הרבה דבר שיכול להיות מאוד לא נעים לאורך זמן. כמו כן, אף על פי שהוא מאוד נאמן לבעליו, לא יהסס לתקוף אותו.

גידול: עדיף לגדל כלב מלטזי בדירה, מאחר והוא מרגיש בה יותר נוח. ניתן לגדל אותו עם ילדים, אך צריך לשמור שהוא לא יתקוף ילדים קטנים. עם הזמן הוא יתרגל ויתחבר אליהם.

חשוב לציין, כלבים מלטזים מתמודדים עם חרדת נטישה, והם מבטאים אותה בנביחות. הסיבה לחרדה זו, שמדובר בכלב עם אחוזי הנטישה הגבוהים ביותר.

מצב בריאותי

בעיקרון, כלב מלטזי לא מתמודד עם בעיות בריאותיות משמעותיות, דלקות עיניים, אוזניים ובעיות עיכול. יחד עם זאת, בגלל הפרווה שלו, הוא מאוד רגיש לחום, וייתכן שיתפתחו אלרגיות (ניתן לשים לב לכך בהתעטשויות שיישמעו כמו נחירות או קולות מחנק).

טיפוח: חשוב מאוד להקפיד שלא יהיו כתמים על הפרווה של הכלב, בפרט באזור העיניים, שם עלולים להתפתח כתמי דמעות. אפשר לטפל בהם באמצעות מים פושרים. חשוב גם לנקות ולהבריש את הפרווה באופן יומיומי. בתנאי מזג אוויר מסוימים, רצוי לכסות את הפרווה בבגד.

תזונה: יש לספק לו מזון יבש פעמיים ביום, רצוי אחרי שמוציאים אותו לטיול

פעילות גופנית: מאחר ומדובר בכלב עירני, שובב ופעלתן, מוטב לקחת אותו לטיולים ארוכים בחוץ, כולל לגינות כלבים, לתת לו להשתולל. כך הוא גם יפתח תהליך של חיברות עם כלבים ואנשים אחרים, מה שיכול להפחית את רמת התוקפנות שלו. דבר שיכול לעזור לגידול שלו בבית.

אילוף כלב מלטזי

מלטז הוא חכם מאוד ולכן קל לאלף אותו. מה עוד שיש לו רצון לציית לבעליו, בשביל לזכות באהבתו. הוא מציית לפקודות ויתרה מזו, הוא יודע לקלוט טריקים מיוחדים ולבצע אותם. מומלץ לעבוד על זה עם המאלף ולאחר מכן גם בבית, לבד. האילוף צריך להתבצע באמצעות חיזוקים חיוביים.

חשוב להקפיד ולעבוד איתו, על כך שלא יאכל דברים מהרצפה. לכלבי מלטזי יש נטייה כזו, וזה עלול לפגוע במערכת העיכול שלו.

לסיכום: כלב מלטזי הוא כלב מיוחד. מצד אחד הוא חמוד ושובב, מצד שני, יש לו נטיות תוקפניות, אך אם מגלים כלפיו אהבה וסבלנות, אין ספק שהוא יכול להיות תוספת נהדרת לכל בית ולכל משפחה.

כלב מלטזי

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן