רועה בלגי (מילנואה) - מדריך הכלבים המלא

רועה בלגי

במקור, כלבי רועה בלגי (נקראים גם מלינואה) שימשו לצורך שמירה על עדרי צאן ובקר וכן לצורך ביצוע עבודות שונות. עם השנים, הם הפכו להיות כלבי שמירה, גישוש וכן גילוי חומרי נפץ. בישראל, למשל, משתמשים בהם במסגרת המשטרה והצבא, לצורך שמירה ואיתור.

להלן המדריך המקיף על גזע הרועה הבלגי:

 

גובה

זכרים - 61-66 ס"מ נקבות - 56-61 ס"מ

תוחלת חיים

10-15 שנים

סוג

כלבי עבודה

משקל

זכרים - 25-30 ק"ג נקבות - 22-25 ק"ג

תוכן עניינים

כלבים מסוג רועה בלגי (מלינואה), הם למעשה "המצאה" של וטרינר בלגי בשם ראול, בסוף המאה ה-18,אשר החליט להמציא גזע כלבים בלגי. תהליך "היצירה" נעשה בעיר מכלן אשר בצרפתית נקראת מאלין, ומכאן מקור השם שלו. מלבד סוג זה, קיימים עוד שני סוגים של רועים בלגיים, גרוונדל ולקנוואה. שניהם נקראים על שם כפרים באזור העיר בריסל.

מאפיינים של רועה בלגי מסוג מלינואה

גובה

הגובה של זכרים הוא 61-66 סנטימטר,

הגובה של נקבות הוא 56-61 סנטימטר.

משקל

זכרים מגזע זה, שוקלים 25-30 ק"ג,

נקבות שוקלות 22-25 ק"ג.

תוחלת חיים – רועה בלגי חי בין 10 ל-15 שנה בממוצע.

מבנה גוף – רועה בלגי מלינוואה הוא כלב בעל מבנה פרופורציונאלי עם אוזניים זקופות וחוטם שחור. יש שיאמרו שיש לו מראה מאוד נאה, אלגנטי, אתלטי ולא מגושם. הוא דומה לרועה הגרמני, אך מבנה הגוף שלו יותר פרופורציונאלי.

פרווה – רועה בלגי נהנה מפרווה בינונית וחלקה, אך יחד עם זאת, מעט מחוספסת. היא כוללת שתי שכבות, שכבה חיצונית קשה ושכבה תחתונה צפופה. הפרווה מספקת לו הגנה מפני תנאי מזג אוויר שונים. דבר שעזר לו במהלך השנים כששימש ככלב עבודה.

צבע הפרווה של רועה בלגי הוא חום מהגוני, עם כתמים שחורים על הפנים והאוזניים. ישנם כלבים שיש להם נקודות לבנות על קצוות האצבעות ובחזה.

תכונות אופי

רועה בלגי הוא כלב עבודה ונכלל ברשימת כלבי הרועים הנפוצים ביותר, אך יחד עם זאת הוא מאוד רגיש ונאמן, מאוד אינטליגנט ויודע לזהות את מצב רוחו של הבעלים שלו. אפשר לבצע איתו פעולות שונות והוא לא נוטה להתעייף בקלות. יש להם נטייה להשתובב והם מאוד נהנים מפעילות ספורטיבית. לוקח להם זמן להיפתח בפני זרים, אך עם הזמן זה קורה ואז הם מתחברים אליהם.

גידול – חשוב לגדל את הכלב בבית ולא בחצר או במלונה. ניתן לגדל אותם בבית עם ילדים וכן ניתן להשאיר אותם לבד בבית, בזמן שיוצאים לעבוד או לכל דבר אחר, אך חשוב להוציא אותם מיד כשמגיעים הביתה.

מצב בריאותי

כלב מלינואה בלגי נחשב לכלב מאוד בריא. עם זאת, הוא יכול להתמודד עם בעיות מפרקים (בפרט אם ההורים שלו התמודדו עם בעיה דומה), אלרגיות בעור, וכן בעיות ראיה ואפילפסיה. זה נדיר שכלבים מסוג זה יתמודד עם בעיות בריאותיות ולכן הם נוטים להאריך חיים.

טיפוח וההיגיינה– חשוב מאוד להבריש אותם מדי יום, מאחר והם מתמודדים עם נשירה משמעותית, וכן יש לנקות את השיער, אוזניים ושיניים לעיתים תכופות, על מנת שלא יצטבר לכלוך.

תזונה – יש לספק לכלב תזונה יומית יבשה, רצוי לשים לב למרכיבים השונים, על מנת שהוא יוכל ליהנות ממזון בריא ואיכותי. יש לספק לו שתי מנות ביום, בוקר וערב.

אילוף מילנואה

כלב מילנואה, כאמור, הוא כלב מאוד חכם ולכן קל מאוד לאלף אותו. אך בגלל שהוא חכם, לא כל דבר הוא יסכים לקבל. לכן חשוב להקפיד איתו על אילוף כבר בגיל צעיר. כך אפשר גם להציב לו גבולות, עליהם הוא יקפיד. האילוף צריך להתבסס על חיזוקים חיוביים ופחות על נזיפות, מאחר ומדובר בכלבים רגישים.

סיכום

רועה בלגי הוא כלב נאמן, חכם, כלב שיכול לשמש גם לצרכי עבודה בתנאים מסוימים אך גם לכלב מחמד בבית.

כלבי מלינואה

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן