רועה הולנדי - מדריך הכלבים המלא

רועה הולנדי

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים מסוג רועה הולנדי – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב רועה הולנדי – מדריך הכלבים המלא:

גובה

55-62 ס"מ

תוחלת חיים

14 שנים

סוג

כלב רועים

משקל

30 ק"ג בממוצע

תוכן עניינים

רועה הולנדי (Dutch Shepherd), שימש בעבר בתור כלב רועי צאן אשר הובילו את העדר בשטחים פתוחים. כמו כן, הם שימשו את הרועים לצורך נשיאת ציוד ואמצעים שונים. ברגע שהתפתחו אמצעים טכנולוגיים שהחליפו את הכבשים והצאן בתפקידם המסורתי, אז גם כלבי הרועים ההולנדים נעלמו, ובשביל לשמור עליהם פותחו אמצעים שונים.

חשוב לציין, להבדיל מכלבי רועים אחרים, ההולנדר, קרי כלב רועה הולנדי משמש לא רק לרעיית צאן, אלא גם להגנה, שמירה וגישוש, וכן הוא משתתף בתחרויות כלבים שונות. מדובר בכלב עבודה לכל דבר, אשר משמש כיום גם בתור כלב משטרה, כלב השגחה והנתונים הפיזיים שלו מאפשרים לו לבצע פעולות שונות ומגוונות.

מאפיינים של רועה הולנדי

גובה:

גובה ממוצע של רועה הולנדי זכר הוא 57-62 ס"מ.

גובה ממוצע של רועה הולנדי נקבה הוא 55-60 ס"מ.

משקל: משקל ממוצע של רועה הולנדי הוא 30 ק"ג.

תוחלת חיים: 14 שנים בממוצע.

מבנה גוף: שרירי, חסון, מותן צר וחזה רחב, אוזניים זקופות ומחודדות, זנב מעוכל

פרווה: פרווה קצרה, לעיתים מלאה בזיפים

צבעי פרווה: שחור, חום, זהב, מנומר

תכונות אופי של הגזע

רועה הולנדי נחשב לכלב לויאלי, נאמן ומסור לבעליו, נהנה מאוד להשתתף בפעילויות משפחתיות ויחד עם זאת, הוא לא כלב קל לבעלים שאיננו יודע לעמוד על שלו ולשמור על גבולות מולו. הוא מחפש דומיננטיות, ורוצה להנהיג. יש לו נטיות לתחרותיות, ואף על פי שהוא נחשב לכלב צייתן, הרי שצריך לאתגר אותו ולהראות לו מי המנהיג בבית. לכן הוא לא יכול להתאים לבעלים שנחשב "ותרן".

מדובר בכלב ששומר על ערנות, דריכות, מאוד פעלתן ואנרגטי. הוא זקוק לפעילות גופנית, אחרת הוא יאבד את שמחת החיים שלו, דבר שיגרום אי נוחות לכל מי שיבחר לאמץ אותו.

גידול: יש אפשרות לגדל בדירה, אך מפאת גודלו ואופיו, עדיף לגדל אותו בבית עם חצר. הוא יכול להתאים לבית עם ילדים בכל הגילאים, אך אז רצוי לסרס אותו קודם או לאמץ רועה הולנדי נקבה.

צריך לומר, כלב רועה הולנדי מסתדר נהדר עם ילדים והוא הופך להיות חבר טוב שלהם, אך צריך להכין אותו לכך. בשביל שתהליך הגידול יעבור בצורה טובה, מומלץ לקחת אותו למאלף לפני כן. מה שכן, הוא מסתדר נהדר עם כלבים וחיות אחרות.

מצב בריאותי של הכלב

אין בעיות בריאותיות יוצאות דופן בגזע זה

טיפוח: הוא לא דורש שגרת טיפוח מיוחדת, מספיק לסרק ולהבריש אותו מעת לעת ולשמור על ניקיון השיניים והאוזניים שלו.

תזונה: יש לספק לו אוכל בריא, לא יותר מפעמיים ביום, עם מרכיבים שישמרו על מבנה הגוף שלו וכן יאפשרו לו לשחרר אנרגיה בצורה טובה.

פעילות גופנית: רועה הולנדי הוא כלב אנרגטי  אשר זקוק לפעילות גופנית על בסיס קבוע. יש לקחת אותו לטיולים ממושכים בכל יום, הוא מאוד ייהנה מריצות בשטח, משחקים, וכן הוא מאוד אוהב מים אז אפשר לקחת אותו לים או למקורות אחרים בהם יוכל לשחות.

מאחר ומדובר בכלב עבודה במקור, כלב רועים שהיה רגיל ללכת מרחקים ארוכים בתנאים שונים, הרי שהוא יכול להסתדר בתנאי מזג אוויר מגוונים ואין מה לחשוש מכך.

אילוף כלב רועה הולנדי

מצד אחד, מדובר בכלב מאוד צייתן, מאוד חכם, כלב שיכול לבצע כל פקודה, אפילו פקודות מאוד חריגות. מצד שני, מדובר בכלב אשר מאוד חשוב לו להראות את הדומיננטיות שלו, חשוב לו להראות מי המנהיג ואם לא מטפלים בזה בשלב מוקדם זה עלול להיות בעייתי.

לכן חשוב להקפיד על תהליך אילוף מגיל צעיר, אחרת תהליך הגידול שלו יהיה קשה יותר, בפרט אם יש ילדים בבית. תהליך האילוף הוא קל כי מדובר בכלב חכם וצייתן, אך חשוב שהוא יהיה מאתגר ויכלול פקודות מגוונות.

לסיכום: כלב רועה הולנדי הוא כלב מאוד ייחודי, יפה וחכם. כל מי שיבחר לאמץ אותו ייהנה ממנו ויזכה בחבר לחיים.

רועה הולנדי (Dutch Shepherd)

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן