צ'יוואווה - מדריך הכלבים המלא

צ'יוואווה

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים מסוג צ'יוואווה – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב צ'יוואווה – המדריך המלא:

גובה

15-23 ס"מ

תוחלת חיים

10-18 שנים

סוג

כלבים קטנים

משקל

עד 3 ק"ג

תוכן עניינים

כלבי צ'יוואוה נחשב לגזע הכלבים הקטן ביותר שיש. מקורו במקסיקו, כאשר התיאוריה אומרת שסוג זה שימש בתור כלבי לוויה של הטולטק במקסיקו, אך הם גם קשורים לאצטקים ולמאיה. מקור השם, לקוח ממדינת צ`יוואווה שבמקסיקו, שם נמצא מי שנחשב למקור הגזע המודרני במאה ה-19. עד היום גזע זה נחשב לאחד הפופולאריים ביותר ביבשת אמריקה כולה.

מאפיינים של צ'יוואוה

גובה:

גובה ממוצע של כלב צ'יוואוה 15-23 ס"מ

משקל:

משקל ממוצע של כלב צ'יוואה עד 3 קילוגרם

תוחלת חיים: 10-18 שנים

מבנה גוף: כאמור, כלב ציוואוה נחשב לגזע הכלבים הקטן יותר שיש בעולם. מבנה הראש שלו עגול ומזכיר תפוח, אוזניים גדולות, זקופות, וגם העיניים שלו מאוד גדולות.

פרווה:  לכלבי צ'יוואוה יש פרווה חלקה ומבריקה, לא סבוכה ולא קשה, אך מעט יותר ארוכה וקשה בגוף מאשר בראש.

צבעי פרווה:חום, לבן, שחור, אפור. לא בהכרח צבעים אחידים.

תכונות אופי

צ'יוואוה ננסי הוא כלב מאוד היפראקטיבי, מקסים וחכן. הוא נחשב לכלב נאמן וצייתן, אשר מתקשר לחלק מבני המשפחה ודורש מהם תשומת לב. מדובר בגזע מאוד יצירתי, סקרן, והוא יעשה הכל בשביל למשוך עניין.

מדובר בכלבים עם הרבה מאוד ביטחון עצמי ולכן הם עלולים "להסתבך" מול כלבים גדולים מהם, וכן נוהגים בערנות ונועזות, זאת מאחר והם חשים חשדנות כלפי אנשים זרים וגם כלפי כלבים אחרים.  כמו כן, הם עלולים להתקיף ילדים קטנים מתוך תחושה של הגנה עצמית.

גידול: אפשר לגדל צ'יוואוה בדירה וכן בבית עם גינה. אפשר לגדל אותם בבית עם ילדים, אך מוטב לגדל אותם במשפחות עם ילדים גדולים, מאחר וילדים קטנים עלולים להכאיב להם. צריך להדגיש, כלבי צ'יוואוה מתמודדים עם חרדת נטישה כאשר משאירים אותם לבד למשך זמן רב. הם עלולים לנבוח וליילל.

מצב בריאותי

כלב צ'יווואוה עלול להתמודד עם בעיות בריאותיות, כגון, מחלות לב, בעיות עיניים, אפילפסיה, שיגרון, תזוזה של פיקת הברך, אשכים טמירים, אבנים בכליות ודלקות במערכות השתן. מדובר על תופעות שאינן שכיחות, בוודאי לא בגיל צעיר.

טיפוח:  בעיות שיניים הן תופעה נפוצה אצל כלבי צ'יוואוה, ולכן מומלץ להקפיד על צחצוח ובריאות השיניים. כמו כן, יש לנקות היטב את האוזניים והעיניים, ולרחוץ אותם מעת לעת, זאת על מנת להסיר שמנים וכתמים מהפרווה.

תזונה: יש לספק לו מזון יבש, פעמיים ביום, בכמויות מדודות, רצוי אחרי שמוציאים אותם ולא לפני כן.

פעילות גופנית: אין צורך להוציא אותם לטיולים ארוכים, מאחר ובגלל מבנה הגוף הקטן שלהם, הם יכולים לרוץ גם מחדר לחדר וזה יספיק להם…חשוב להקפיד שלא יקפצו מרהיטים לרצפה, על מנת שלא יישברו עצמאות. כשמוציאים אותם יש להקפיד על שימוש ברצועה ובחורף, מוטב להניח עליהם משהו שיחמם אותם. בעיקרון הם מאוד אוהבים חום, בין אם זה כשהם מטיילים ובין אם זה כשהם בבית.

אילוף כלב צ'יוואווה

קל מאוד לאלף כלי צי'וואוה והם נוהגים לציית לבעלים שלהם. חשוב להעביר אותם תרגולי אילוף מגיל צעיר, כך יוכלו להיחשף לאנשים ולמקומות שונים. בצורה כזו מונעים מהם להיות כלבים תקיפים.

אחת הבעיות בתהליך האילוף הוא כל הנושא של עשיית צרכים. יש אנשים שמעדיפים לספק להם ארגז חול בבית, ולאפשר להם לעשות את הצרכים שם, במקום בחוץ.

סיכום:

מי שאוהב כלבים קטנים וחמודים, כלבים היפראקטיביים שתמיד שמח להיות בחברתם, ימצא בכלב צ'יוואווה, את מה שהוא מחפש. אם יקפיד לגדל אותו כמו שצריך, הוא ייהנה ממנו לאורך שנים רבות.

כלב צ'יוואווה

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן