כלב כנעני - מדריך הכלבים המלא

כלב כנעני

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים כנעניים – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב כנעני – המדריך המלא:

גובה

50-60 ס"מ

תוחלת חיים

16-18 שנים

סוג

כלב ישראלי

משקל

18-25 ק"ג

תוכן עניינים

מקורותיו של כלב כנעני (Canaan Dog) הם מארץ ישראל, מאזור סוריה ועד סיני והולכים אחורה אל ימי התנ"ך. במשך השנים נחשפו ציורי קיר בהם הוא מוצג, ושם התגלו הקשרים שלו אל נוודים שחיו באזור זה. הם שימשו בתור כלבי שמירה וכלבי עבודה. לפני קום המדינה, בשנות השלושים, הוקם ארגון כלבים בתוך "ההגנה" ונעשה בהם שימוש, מתוך הבנה שהם מכירים את האזור ואת תנאי האקלים השוררים בו.

כיום הוא נחשב לכלב הלאומי של ישראל.

מאפיינים של כלב כנעני

גובה:

גובה ממוצע של כלב כנעני הוא 50-60 ס"מ

משקל:

משקל ממוצע של כלב כנעני הוא 18-25 ק"ג

תוחלת חיים: 16-18 שנים

מבנה גוף:  כלב זה נהנה מגוף שרירי, אוזניים זקופות וזנב מסולסל.

פרווה: רועה כנעני נהנה מפרווה עבה ועשירה שמאפשרת לו להתמודד עם תנאי אקלים שונם.

צבעי פרווה: זהב, חום, שחור, מנוקד.

תכונות אופי

כלב רועה כנעני הוא מאוד עצמאי אשר נוהג לשמור על הטריטוריאליות שלו, לעיתים עד כדי מקרים של תוקפנות, ורכושנות. הוא תופס את הבית ואת בעליו כשלו, ולכן הוא גם יהיה מוכן להגן עליהם בכל מחיר. זה גם מה שעוזר לו להיות כלב שמירה מאוד איכותי. הוא ירתיע מפני כניסה של זרים אל האזור, הוא יזהיר אך לא יתקוף אותם אלא אם ירגיש מאוים על ידם. יש לו נטייה לפתח חדשנות והוא שומר על ריחוק מפני אנשים ברמות שונות.

לאור נטייתו של כלב כנעני להיות תוקפני כאשר הוא מרגיש מאויים, מומלץ מאוד לבעליו לרכוש ביטוח צד ג' לכלב שיגן עליו בפני תביעות של נשיכות וכד'.

יחד עם זאת, הוא מאוד נאמן, מאוד מסור לבני משפחתו, אוהב אותם מאוד וכן אוהב מאוד את שגרת יומו. הוא זקוק לחיבה ולחיזוקים חיוביים. חשוב לציין, הוא רואה את עצמו כמנהיג, בין אם זה בקרב משפחתו ובין אם זה בקרב כלבים אחרים, מה שעלול להוביל לא פעם למקרים של תוקפנות שלו כלפיהם.

גידול: אפשר לגדל כלב כנעני בדירה ובבית עם חצר. מאחר והוא כלב עבודה, אז עדיף לגדל אותו בבית עם חצר, שם הוא יכול לרוץ ולשחק. ניתן לגדל אותו בבית עם ילדים, אך יש לשים לב שהוא לא ינסה "להנהיג" אותם.

מצב בריאותי הגזע

כלב רועה כנעני הוא כלב מאוד חזק ובריא. אין לו מחלות גנטיות והוא לא מתמודד עם בעיות בריאותיות יוצאות דופן, גם לא כאלו אשר מוכרים בקרב כלבים גדולים.

טיפוח: ניתן ורצוי לסרק אותו מעת לעת על מנת לשמור על הפרווה שלו, כמו כן יש לקלח אותו אחת לכמה זמן. הזמן שצריך להשקיע בטיפוח כלב זה, הוא לא ארוך ולא מיוחד.

תזונה: יש לספק לו תזונה בריאה ואיכותית, פעמיים ביום, אחרי שמוציאים אותו לסיבוב. חשוב להקפיד על כמות מדודה על מנת שלא יתמודד עם עודף משקל.

פעילות גופנית: כלב כנעני זקוק לפעילות גופנית. בתור כלב עבודה הוא לא יכול לשבת כל היום בבית ולא לעשות כלום. הוא זקוק לריצות והליכות ארוכות, למשחקים ולאתגרים פיזיים שונים.

אילוף של כלב כנעני

חשוב מאוד לאלף אותו מגיל צעיר, זאת על מנת שילמד מי הבוס בבית וכיצד להתנהג בסביבת אנשים וכלבי מחמד אחרים. האילוף גם יאפשר לו להפחית את תחושת הרכושנות והקנאות שלו. לצד האילוף, יש גם לחשוף אותו לבני אדם ומקומות חדשים בצורה הדרגתית.

גזע זה הוא מאוד חכם, בעל תושייה ואומץ. לכן האילוף צריך להיות מקצועי ואיכותי. על הכלב להיות קשור בזמן האילוף, אך אסור להתנהג אליו בצורה קשה, מאחר וזה עלול לפגוע בו. חשוב שתהליך האילוף יעזור לו לחזק את תחושת הביטחון העצמי שלו.

סיכום:

כלב כנעני הוא כלב יפה, חכם ומרשים בהתנהגותו. מאוד מומלץ לאמץ אותו, אך מי שבוחר לעשות זאת, רצוי שיהיה בעל ניסיון בגידול כלבים, על מנת שיוכל להתמודד איתו בצורה נכונה וחכמה.

כלב כנעני ישראלי

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן