קאירן טרייר - מדריך הכלבים המלא

קאירן טרייר

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים מסוג קאירן טרייר – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב קאירן טרייר – המדריך המלא:

גובה

25-33 ס"מ

תוחלת חיים

12-15 שנים

סוג

טרייר

משקל

6-8 ק"ג

תוכן עניינים

מקורו של קאירן טרייר (Cairn Terrier) הוא באיים המערביים של סקוטלנד. הם מוכרים החל מהמאה ה-16, ושמם לקוח מסלעים ששימשו בזמנו לסימון גבולות וקברים, והפכו למקום מסתור עבור שועלים. גזע זה נועד להבריח אותם. במקור הם נקראו "סקיי טריירים קצרי שיער" אך חובבי הסקיי ביקשו להבדיל ביניהם, אז ניתן להם שם זה.

כלב קאירן טרייר מוכר בתרבות המערבית בזכות טוטו הכלב מהקוסם מארץ עוץ, אשר שייך לגזע זה.

מאפיינים של קאירן טרייר

גובה:

גובה ממוצע של קאירן טרייר הוא 25-33 ס"מ

משקל:

משקל ממוצע של קאירן טרייר הוא 6-8 ק"ג

תוחלת חיים: 12-15 שנים

מבנה גוף: כלב קטן, קומפקטי עם מראה אתלטי ושובב. הפנים שלו מזכירות פני שועל, עם אוזניים זקופות, עיניים שקועות, רגליים קצרות וישרות, כשכפות הרגליים הקדמיות גדולות מהארוכות.

פרווה: פרווה כפולה אשר מעניקה לכלב בידוד והגנה מפני מזג אוויר חם או קר. גלית אך לא מתולתלת.

צבעי פרווה: שחור, חום, אפור. הפרווה לא תהיה לבנה, ואם יהיו עליה כתמים לבנים, סימן שיש לו בעיה רפואית.

תכונות אופי של הגזע

למרות היותו כלב קטן וקומפקטי, הרי קרן טרייר נחשב לכלב מאוד חזק, אמיץ, שאיננו מפחד משום דבר ואף יכול להוות כלב שמירה מצוין. הוא מאוד אנרגטי, שמח, נאמן, אוהב אנשים ובפרט ילדים.

חשוב מאוד שהוא יעבור תהליך חיברות בגיל צעיר, אחרת הוא עלול לפתח אגרסיביות, בפרט כלפי כלבים גדולים אשר עלולים לפגוע בו בתגובה. הוא גם מאוד רכושני כלפי מזון וצעצועים, דבר שדורש התייחסות ספציפית כלפיו כאשר הוא בבית.

יחד עם זאת, הוא מאוד אוהב לשחק עם ילדים, להשתולל איתם, הוא טוב מאוד במשחקים של "תפוס ותביא". מדובר ב"כלב של אנשים", הוא לא יכול להיות לבד וזקוק לתשומת לב.

גידול: ניתן לגדל אותו בדירה ובבית עם חצר. כאמור, קאירן טרייר הוא כלב משפחתי וניתן לגדל אותו עם ילדים. חשוב לא להשאיר אותו לבד ולא לגדל אותו במלונה, אז הוא עלול לפתח הרגלים בעייתיים. גידול עם כלבים אחרים, יאפשר לו לפתח סוציאליזציה טובה יותר, והוא ישחק איתם באופן קבוע.

מצב בריאותי

מדובר בגזע מאוד בריא, ובעיות הבריאותיות העיקריות שלו נובעות מאלרגיות עור כתוצאה מפשפשים, עלייה במשקל, וקטרקט כשהם מתבגרים.

טיפוח: קל לטפח אותם אך חשוב לעשות זאת בעקביות. יש להבריש את הפרווה עם מברשת קשה, לגזוז את השיער סביב האוזניים והעיניים, כשמחזיקים אותו חזק בשביל שלא יזוז, ולצחצח את השיניים באופן קבוע. רצוי להימנע מרחצה, ואם כן מחליטים לרחוץ אותו, אז לעשות זאת בעזרת שמפו מיוחד.

תזונה: מאחר ויש לכלב נטייה לעלות במשקל, אז רצוי לתת לו כמויות מדודות ומבוקרות. רצוי מאוד לתת לו אך ורק מזון בריא ואיכותי.

פעילות גופנית: כאמור, מדובר בכלב מאוד אנרגטי שאוהב לשחק. לכן יש לקחת אותו לטיולים ארוכים, הליכות, ריצות. יש למנוע ממנו לקפוץ בשביל שלא ייפגע.

אילוף כלבי קאירן טרייר

אף על פי שמדובר בכלבים נאמנים ומשפחתיים, הרי שכלבי קרין טרייר הם מאוד עצמאיים ועקשניים, לכן האילוף צריך להיות עקבי, יצירתי ומעניין. חשוב שהאילוף יכלול פעולות שונות, ייחודיות על מנת שלא ישתעממו, וחשוב שילמדו מי הבוס והמנהיג של הבית. יש להתחיל את האילוף מגיל צעיר, על מנת שלא יהיו רכושניים, שלא ינבחו או יחפרו (תכונה מאוד אהובה עליהם ויכולה להיות הרסנית אם יש לכם בית עם גינה).

להבדיל מכלבים אחרים, אפשר להתעלם מהתנהגות רעה, מאחר וזה עונש מספיק רציני עבורם. התהליך גם צריך להיות עדין ורגיש, ללא נזיפות וטון דיבור קשוח, מאחר ומדובר בכלבים שלוקחים ללב. אם תנהגו איתם אחרת, הם עלולים להתרחק מכם.

סיכום:

כל מי שמחפש כלב אנרגטי, שמח ומאושר, קאירן טרייר הוא התשובה עבורו.

כלב קאירן טרייר

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן