בוסרון - מדריך הכלבים המלא

בוסרון

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור כלבים מסוג בוסרון (רועה צרפתי) – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו ובשיטות האילוף הרלוונטיות ביותר עבורו.

כלב בוסרון – המדריך המלא:

גובה

61-70 ס"מ

תוחלת חיים

10-12 שנים

סוג

כלבי משפחה

משקל

40 ק"ג

תוכן עניינים

כלבי בוסרון נחשבים לאחד הגזעים העתיקים ביותר שקיימים בצרפת, והוא אף נטל חלק בעימותים לא מעטים במהלך ההיסטוריה הצרפתית. הוא הוזכר לראשונה בשנת 1809, אך הוא קיבל את שמו בשנת 1899. במקור הוא דומה לרועה גרמני, וזו אחת הסיבות שהוא נקרא רועה צרפתי.

במהלך השנים, בסרון שימש ככלב עבודה ושמירה, כאשר היה נהוג לסלק מתוך הגזע כלבים שלא יכלו לעמוד בתנאי העבודה ולבצע אותה כמו שצריך.

מאפיינים של בוסרון

גובה

גובה ממוצע של בוסרון הוא 61-70 ס"מ ונכנס בכבוד לרשימת גזעי הכלבים הגדולים.

משקל

משקל ממוצע של בוסרון הוא 40 ק"ג

תוחלת חיים: 10-12 שנים

מבנה גוף: בוסרון נהנה מגוף ארוך, שרירי וחזק. אוזניים עומדות, והמראה שלהם הוא אצילי, אף על פי שהוא יכול להרתיע אנשים.

פרווה: כלבי בוסרון נהנים מפרווה קצרה ודקה, ובאופן כללי, השיער שלהם קצוץ.

צבעי פרווה: שחור עם כתמים צהובים וחומים.

תכונות אופי

כלבי בוסרון רואים את עצמם כמנהיגי הלהקה, מנהיגי המשפחה, ולכן למרות אהבתם ונאמנותם הגדולה לבעלים שלהם, הרי שהם יראו את עצמם שווי ערך אליהם, הם יתנהגו בעקשנות ולא תמיד יצייתו לפקודות.

במקור כלבי בוסרון שימשו ככלבי עבודה ושמירה, אך למרות המאיים המפחדי שלהם, הם מאוד לא אלימים ולא פועלים בצורה אגרסיבית. להיפך, הם כלבים שקטים ורגועים. מה שכן, אם זר מתקרב ומאיים על אחד מבני המשפחה, אז הם לוקחים פיקוד ועלולים לתקוף אותו. זה נכון גם במקרים בהם אחד מבני המשפחה מרים קול על בן משפחה אחר. צריך להיות רגישים לכך, על מנת שלא יתקיף אתכם בטעות.

גידול: כלבי בוסרון מתאימים לגידול בדירה ובבית עם חצר. הם מסתדרים היטב עם חיות מחמד אחרות וכן עם ילדים ומהווים כלבי שמירה מצוינים עליהם.

אך צריך לזכור, הם לא אוהבים שילדים מציקים להם ולא תמיד ממלאים את הפקודות שלהם. זה יכול להוביל לבעיות בקשר איתם.

מצב בריאותי

רועה צרפתי, כמו רועים אחרים, מתמודד עם בעיות בריאותיות שונות. למשל, פיתול הקיבה, ניוון רשתית, פגיעה במפרק הירך ועוד מסיבה זו מומלץ לרכוש עבורם ביטוח חיות מחמד לטיפולים במחלות השונות.

טיפוח: יש לסרק את שיערם על בסיס קבוע, בוודאי בתקופת הנשירה. כלבי בוסרון נוהגים להתלכלך, ולכן חשוב לשטוף אותם לעיתים קרובות (זה גם יעזור להעלים את הריח הלא נעים שנוצר אצלם).

תזונה: יש להקפיד על תזונה בריאה, מזון יבש עם מרכיבים איכותיים, פעמיים ביום.

פעילות גופנית: בוסרון הוא כלב רועים מאוד נמרץ. הכלב מאוד אוהב לטייל, לרוץ, ובכלל הוא נהנה להיות בחוץ כמה שיותר. לכן חשוב להקפיד על טיולים ארוכים ומגוונים. אפשר לקחת אותם לריצות, הליכות, הם גם ייהנו לרוץ לצידכם כשאתם רוכשים על אופניים. כלבי בוסרון גם מאוד אוהבים מים ולא מפחדים מהם, אז אפשר לקחת אותם לים ולהיכנס איתם פנימה.

אילוף רועה צרפתי

מצד אחד, מאוד קל לאלף כלבי בוסרון. הם מאוד נאמנים לבעלים שלהם ורוצים לציית להם. האילוף גם יכול לעזור, אחריו הם יוכלו לעזור לבעליהם בדברים שונים.

מצד שני, האילוף חייב להתבצע אצל מאלף מקצועי, מאחר והם מאוד עקשניים, וכמו שציינו, יש להם נטייה לראות את עצמם כמנהיגי המשפחה.

לכן חשוב שיעבוד איתם מאלף מקצועי, מגיל צעיר, בצורה עקבית ורציפה, בשביל שיוכלו להבין את הפקודות ולבצע אותן. האילוף צריך להתבסס על תגמול להתנהגות חיובית ועונש להתנהגות שלילית. כך הכלב ילמד שהוא חייב לציית ואיננו עומד מעל החוק.

סיכום:

כלבי בסרון הם כלבים מאוד מיוחדים ומרשימים, ולכן משתלם מאוד להחזיק אותם, גם אם זה נראה שקשה לגדל ולחנך אותם.

רועה צרפתי

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח כלבים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

ביטוח לכלבים
ביטוח כלבים
פסססט... האם שמעתם על ביטוח הכלבים שלנו?
קבוצת הפייסבוק בעלי הכלבים בישראל
קבוצת הפייסבוק כלבים ונהנים
וקבלו לק!
הצטרפו אלינו לקבוצת בעלי הכלבים של ישראל
דילוג לתוכן