סוס פז'בלסקי - מדריך הסוסים המלא

סוס פז'בלסקי

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור סוסים מסוג פז'בלסקי – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו וטיפים לגידול הגזע.

סוס פז'בלסקי- מדריך הסוסים המלא:

גובה

120-135 ס"מ

משקל

200-350 ק"ג

מהירות

48 קמ"ש בממוצע

תוחלת חיים

עד 36 שנים

תוכן עניינים

פז'בלסקי (Przewalski's horse) הוא סוס מונגולי, אשר נקרא על שמו של חוקר רוסי בשם ניקולאי פז'בלסקי אשר גילה אותו בשנת 1881. בית הגידול המקורי שלו הוא כאמור מונגוליה, למרות שבמהלך השנים נמצאו ציורי קיר שמלמדים שהוא היה נוכח גם במדינות אחרות. הטענה הרווחת היא, שהאדם עשה בו שימוש יתר וגרם לפגיעה חמורה באיכות הסוס וכן הוביל לדילול חד במספרים שלו.

עם השנים בעקבות ירידה חדה במספר הסוסים מגזע זה בעולם, אז אפשר למצוא דגמים שלו גם בארצות נוספות, כולל ארה"ב שם מנסים לשבט אותו, על מנת להגדיל את הכמויות שלו בעולם.

מאפיינים של סוס פז'בלסקי

משקל: משקל ממוצע של סוס פז'בלסקי הוא 200-350 ק"ג.

גובה: גובה ממוצע של סוס פז'בלסקי הוא 120-135 סנטימטר.

תוחלת חיים: 36 שנים.

מבנה גוף: חסון, חזק, עם מסת גוף משמעותית, רגליים ארוכות, צוואר קצר, הוא כולל 66 כרומוזומים במקום 64 כפי שיש לסוסים רגילים.

צבעים: בז', אפור, זהב.

מהירות: 48 קמ"ש.

אינטליגנציה: נחשב לסוס חכם, יכול לשמש כסוס הגנה מפני טורפים, ויודע לבצע פעולות שונות שסוסים רגילים לא בהכרח יודעים כיצד לבצע.

תכונות אופי של סוס פז'בלסקי

כפי שניתן להבין, יש לו מראה מיוחד, שונה מאוד משל סוסים רגילים. הוא נחשב לסוס פרא, אך לצערנו במהלך השנים חלה ירידה חדה במספר הסוסים מסוג זה, ולכן יש ניסיון לשמר כל סוס שניתן וכן לאפשר להם להתרבות, על מנת שכמות סוסים מגזע זה יגדל.

מדובר גזע סוסים ייחודי, לא רק במראה אלא גם באופי. הוא יודע להגן על עצמו ועל אחרים בצורה מיוחדת, וכן מסוגל להתמודד עם תנאי מזג אוויר ייחודים. נחשב לסוס קשוח, תובעני, שיכול להסתדר בתנאי שטח שונים.

ענפי רכיבה: רכיבה בשטח, שמירה והגנה, עבודות חקלאות.

שכיחות בישראל: סוס זה לא מוכר בישראל.

מצב בריאותי של הגזע

תזונה וטיפול: מבחינת תזונה, הרי שהוא יכול לצרוך סוגים שונים של תזונה, מעצם היותו סוס פרא שחי בתנאים שונים, אז הוא מסתדר עם תזונה טבעית ולא דורש תזונה מיוחדת.

בכל הקשור לטיפול, יש לשמור על הניקיון שלו ולנקות היטב את הפרסות, על מנת שיוכל לצעוד כמו שצריך במשטחים שונים.

בעיות בריאותיות נפוצות: מדובר בסוס חזק, קשוח, בנוי ממבנה גוף ייחודי וכאמור, הוא יכול להסתדר בתנאי סביבה קשים. לכן אין לו בעיות בריאותיות יוצאות דופן. יחד עם זאת, רצוי לרכוש עבורו ביטוח לחיות מחמד על מנת שיהיה ניתן לממן עלויות טיפולים בצורה קלה יותר. מאחר ומדובר בסוס פרא, אז רצוי גם לרכוש ביטוח צד ג', שיגן מפני תביעות של רוכבים, מאלפים וגורמים אחרים.

סיכום

מדובר בסוס ייחודי, שונה במבנה גוף ובאופי שלו. כל מי שיכול לאמץ סוס פז'בלסקי ייהנה מכך.

פז'בלסקי (Przewalski's horse)

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים
דילוג לתוכן