סוס איסלנדי - מדריך הסוסים המלא

סוס איסלנדי

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור סוסים מסוג איסלנדי– בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו וטיפים לגידול הגזע.

סוס איסלנדי – מדריך הסוסים המלא:

גובה

132-142 ס"מ.

משקל

330-380 ק"ג

מהירות

50 קמ"ש

תוחלת חיים

25-30 שנה

תוכן עניינים

סוס איסלנדי (Icelandic horse), הוא סוס אשר מקורו בויקינגיים הסקנדינביים אשר הביאו אותו לאיסלנד עוד בימיי הביניים. במשך השנים הוא הושבח בתנאי רבייה טבעיים, מתוך כוונה להתאים אותו לשטח ולתנאי המזג האוויר. כיום ישנן הגבלות משמעותיות בכל מה שכרוך ליצוא ויבוא סוסים מסוג זה, זאת מתוך כוונה למור על טוהר הגזע ולמנוע מהם לפתח מחלות שונות.

יש מקומות בהם נהוג לגדל את הסוס לצורך מאכל. הוא נחשב מאוד פופולארי לאכילה ביפן.

במשך השנים, הוא הופיע לא מעט בספרות האיסלנדית, סרטים וסדרות טלוויזיה מקומיות. היה נהוג להשתמש בו במסגרת טקסים דתיים וכן לצורכי מלחמה.

מאפיינים של סוס איסלנדי

משקל: משקל ממוצע של סוס איסלנדי הוא 330-380 ק"ג.

גובה: גובה ממוצע של סוס איסלנדי הוא 132-142 ס"מ.

תוחלת חיים: 25-30 שנה.

מבנה גוף: חזק, שרירי, חסון, רגליים וצוואר קצרים.

צבע: אין לסוס איסלנדי צבע אחיד. ניתן למצוא סוסים עם פרווה חומה, שחורה, אפורה, מנוקדת ועוד. הוא מוכר בכך שיש לו פרווה עבה ומיוחדת.

אינטליגנציה: נחשב לסוס מאוד חכם, אשר יכול להסתדר עם בני אדם וחיות אחרות. מסוגל ללמוד טריקים ופעולות שונות, לכן הוא גם מופיע לא מעט בסוגים שונים של מופעים ואירועים.

מהירות: 50 קמ"ש.

תכונות אופי של סוס איסלנדי

מלבד היותם סוסים מאוד יפים ומיוחדים במראה שלהם בזכות הפרווה והצבעים המגוונים שלה, הרי שמדובר בסוס מאוד ידידותי, נעים וחברותי, גם כלפי בני אדם וגם כלפי סוסים וחיות אחרות. הוא יכול להסתובב בשטח חופשי ללא שום בעיה (מלבד ציידים אשר ירצו לצוד אותו לצורכי מזון), הוא מסתדר בכל מקום בו הוא נמצא, ויכול לעבור מרחקים ארוכים בקלות.

מדובר על סוס מאוד צייתן אשר יעשה כל מה שבעליו או הרוכב עליו ירצה, ורק לעיתים מאוד נדירות הוא יתנגד להם. כאמור, הוא נחשב לסוס מאוד חכם ומסוגל לבצע פעולות שונות ומגוונות.

ענפי רכיבה: משממש למרוצים, תצוגות, הופעות, רכיבה בשטח על ידי רוכבים מקצועיים וחובבים וכאמור גם לאכילה. בעבר הוא שימש גם בתור אמצעי תחבורה, וסחיבת משאות, אך כיום כבר לא עושים בו שימוש לשם כך. הסוס איננו מיועד לרכיבה ממושכת וגם לא לקצב איטי.

שכיחות בישראל: כפי שציינו, איסלנד מטילה מגבלות על יצוא סוסים איסלנדיים. תנאי מזג האוויר בישראל אינם בהכרח מתאימים להם, ולכן לא נמצא הרבה, אם בכלל, סוסים מסוג זה בישראל.

תזונה וטיפול: ניתן לספק לסוס תזונה טבעית, דשא, חציר, וכן מזון סוסים רלוונטי, על מנת שיוכל ליהנות מכל המרכיבים החיוניים עבורו. מעבר לכך יש להקפיד על טיפול עקבי ואיכותי, גם בשביל לשמור על בריאותו וגם בשביל לשמור על איכות הפרווה שלו.

מצב בריאותי של הגזע

בעיות בריאותיות נפוצות: אין לסוסים איסלנדים בעיות בריאותיות יוצאות דופן, אך בדומה לסוסים אחרים, מאחר והוא מתנייד בשטח, תמיד הוא עלול להיפצע או למצוא את עצמו מתמודד עם דלקות שונות. מה שכן, מאחר ומדובר בסוס שרגיל לחיות בתנאי מזג אוויר קשים, אז יהיה לו הרבה יותר קל להתמודד עם מצבים לא שגרתיים.

על מנת להתגבר על בעיות בריאותיות כאלה ואחרות, מומלץ לעשות ביטוח בריאות לסוסים, אשר יאפשר לכל מי שמחזיק סוס איסלנדי, ליהנות מאפשרות למימון עלויות הטיפול. ניתן גם לרכוש ביטוח צד ג', למרות שמדובר בסוס רגוע ומאוזן שאיננו נוהג להתנהג בתוקפנות כלפי אנשים או חיות אחרות.

לסיכום, מדובר בסוס מאוד מיוחד, הן מבחינת האופי והן מבחינת היופי שלו, וכל מי שירכוש או יאמץ סוס איסלנדי, ייהנה ממנו.

סוס איסלנדי (Icelandic horse)

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים
דילוג לתוכן