אפלוסה - מדריך הסוסים המלא

אפלוסה

המדריך הקרוב ירכז עבורכם מידע בעבור סוסים מסוג אפלוסה – בין אם בהיסטוריה של הגזע, במאפיינים השונים שלו, בסוגי ההתנהגויות הנפוצות שלו וטיפים לגידול הגזע.

סוס אפלוסה – מדריך הסוסים המלא:

גובה

142-163 ס"מ

משקל

430-570 ק"ג

מהירות

עד 88 קמ"ש

תוחלת חיים

25-30

תוכן עניינים

סוס אפלוסה (Appaloosa) נחשב לאחד הסוסים היפים והמיוחדים, זאת בזכות הפרווה הייחודית שלו. על פי הערכות מקורותיו מגיעים מהמאות הקודמים, מאירופה וכן מהמזרח הרחוק. לארצות הברית הוא הגיע בעזרת הספרדים שהביאו אותו במסגרת מסעותיהם ביבשת. גם האינדיאנים השתמשו בו לצרכיהם, ובמהלך השנים השביחו את הגזע שלו.

מאפיינים של סוס אפלוסה

משקל: משקל ממוצע של הסוס 430-570 ק"ג.

גובה: גובה ממוצע של הגזע הוא 142-163 ס"מ.

תוחלת חיים: 25-30 שנים.

מבנה גוף: חזק, שרירי, מעוגל, רגליים חזקות, ראש ואוזניים קטנות, גב קצר.

צבעים:  לבן עם נקודות שחורות.

מהירות: 88 קמ"ש.

אינטליגנציה: סוס אפלוסה נחשב לסוס חכם, שיודע לבצע פעולות שונות, אוהב לציית ולרצות את בני משפחתו.

תכונות אופי של הגזע

מלבד היותו בעל מראה מיוחד, הרי סוס אפלוסה הוא גם מאוד שקט, רגוע ועדין, ולכן הוא נחשב לסוס מאוד אהוב על רוכבים מקצועיים וחובבים.

סוס אפלוסה נחשב לסוס אמיץ, מאומן, מאוד חרוץ מה שמאפשר לו ללמוד טריקים שונים ולבצע אותם על הצד הטוב ביותר, וכן הוא מאוד חכם ומאוזן. הוא נחשב לסוס בעל סיבולת עצומה, יכולת שינוי קצב, הוא מתגבר בקלות על מכשולים ודוהר נהדר.

ענפי רכיבה: סוס אפלוסה יכול לשמש לצורך מרוצי סוסים, רודיאו ותצוגות, משחקים, רכיבה בחווה ובשטח וכן טיולים משפחתיים. מאחר והוא נחשב לסוס עדין ורגוע, הוא מתאים מאוד לרכיבה עם רוכבים חובבים ובפרט משפחות וילדים. קל לאמן אותו ולכן הוא מתאים לסוגים שונים של תחרויות, תצוגות ומרוצים.

שכיחות בישראל: עד שנות השמונים לא נראו בישראל סוסי אפלוסה. אז החל תעשיין יהודי לייבא אותם, ומאמצע העשור החלו להגיע סוסים מסוג זה אשר עברו תהליכי הרבייה והרחיבו את משמעותית את מספר הסוסים החיים בישראל. מרביתם משוכנים בחוות ברמת הגולן.

תזונה וטיפול: חשוב מאוד להקפיד על טיפול יציב ועקבי, זאת על מנת שיוכלו לשמור על החסינות והחוזק שלהם. יש לספק להם תאים נוחים באורווה, עם אור טבעי, אוורור, חימום בחורף וכן תזונה מתאימה.

סוסי אפלוסה צורכים חציר, שיבולת שועל, דשא טרי, דגני חיטה, ירקות מבושלים או טריים ועוד. חשוב שהתפריט יהיה מאוזן ורלוונטי לצרכים שלהם.

מצב בריאותי של סוס אפלוסה

בעיות בריאותיות נפוצות: בעיקרון מדובר על גזע בריא, אך הם עלולים להתמודד עם דלקות ומחלות שונות כתוצאה מפעילויות שונות או מזקנה. בין היתר, דלקות שנובעות כתוצאה מחוסר היגיינה באורווה, דלקות בפרסות, נקעים, ועוד.  יש להקפיד על טיפול עקבי על ידי וטרינר מומחה.

אחד החסרונות הבולטים של סוס אפלוסה קשור למחיר שלו. מדובר על סוס מאוד יקר, בגלל אופיו והמראה המיוחד שלו. לכן חשוב מאוד להשקיע בו ובפרט בטיפול בבעיות בריאותיות וכן בכל מה שקשור לתזונה.

על מנת להקל עליכם מבחינה כלכלית, יהיה נכון לקנות ביטוח בריאות סוסים אשר יכול לעזור במימון עלויות של הוצאות רפואיות שונות. ניתן לקנות גם ביטוח צד ג' למקרה שהסוס פוגע באנשים או סוסים אחרים. למרות שהאופי שלו מאוד מאוזן ורגוע, והוא לא נוגע להתנהג בפראות ולגרום נזקים.

לסיכום, סוס אפלוסה הוא סוס מיוחד מאוד. המראה שלו מעיד על כך, אך גם אופיו ותכונותיו המיוחדות. אין ספק שכל מי שיבחר לרכוש סוס שכזה, לטפל בו ולהשתמש בו לצרכים שונים, ירגיש בכך מיד. לשם כך, עליו להעניק לו אהבה, לטפל בו בצורה יפה וראויה, והוא ידע להחזיר לו אהבה באותה מידה.

סוס אפלוסה (Appaloosa)

שתפו את עמוד זה 🙂

קבלו הצעה מייידית לביטוח סוסים

השאירו פרטים וקבלו הצעה מייידית למייל​:

מין הסוס:
ביטוח סוסים
דילוג לתוכן